Vatan Kimlere Nasıl Pazarlanıyor !

Bu yazıyı kaleme alırken amacımız; kalıplaşmış, ezberletilmiş, baskıcı düşünceleri kendi içinde sorgulayıp, sadece sözde kalmayarak, bu düşüncelere sahip çıkma bilincini okuyucuya hatırlatmak ve teşvik etmektir. Vatan bizler için ne anlama geliyor ?

Vatan; uğrunda canların feda edildiği toprak parçasıdır. İnsanların üzerinde selametle yaşadığı, sınırları belli ve bağımsızlığını elde bulunduran bir devlet için en değerli sermayedir. Vatan savunması; vatanın bütün kötü niyetli oluşumlara karşı müdafaa edilmesi anlamına gelir. Vatana, askerlikten tutun da vergi vermek, hizmet etmek, kalkındırmak adına en çok fedakarlık yapan kesim kimlerdir? Vatan, millet, bayrak sözcüklerini dillerine pelesenk edenler mi?

Milliyetçi-Dindar, kindar kesimler mi? Yoksa; yoksul emekçi insanlar mı? Burada soruları çoğaltabiliriz. Ne kadar sahip çıkabildik bu yoksul kesime? Ülkenin emekçileri, gerçek sahipleri yoksulluk içinde çırpınırken kimler sattı memleket topraklarını? Amaçları nedir? NATO ve küresel güçlerin işbirlikçileri ile adım adım ülkeyi savaşa çekerken, biz halklar bu konuda ne kadar duyarlılık gösterdik? Hani biz bağımsız bir ülkeydik! BAKINIZ!

CIA görevlisi ne diyor; ‘Türkler Kemalizm’i terk edip Ilımlı İslam’ı benimsemelidirler. Ilımlı İslam, Kemalizm’i silmeye yönelik bir karşı devrimdir. Bu devrimin karşısındaki tek güç Türk Ordusu ile ulusalcı aydınlardır ve tasfiye edilmeleri gerekir.’’ (Graham Fuller CIA Ankara İstasyon Şefi)

Yabancıların Türkiye’den aldığı toprak ve konut sayısı – TV5

Simdi yeni sorumuzu soralım. Ülkede kimler buna karşı çıktı, kimler amaca uygun adımlar atıyor? Düşünelim! Yönetenler mi yöne(L)tilen halklar mı? Şayet ülken dediğin gibi; bugünün, yarının ve geleceğinse ve sen buna sahip çıkamıyorsan dininin, dilinin, ırkının, ideolojinin ne olduğunun, farklı olmasının ne anlamı var.

https://l.facebook.com/l.php?u=https%3A%2F%2Fimages.app.goo.gl%2FgoVoCK5DDzLpdNVD7%3Ffbclid%3DIwAR0-AAczjn03KnWSkhgZqi8JnyqkMXshTib6-gRQKMnHP2b6Kq4z5MPzFnI&h=AT0UlIeXmNbK6T7uAh4L5hfvsbP2LpFMzdrmuV_bKzsXxYn8JbkVAXPlyyxpuHAAaCKmz6Vv-xbpesHEX_ADdSmye3V4n52iTPzjoYyYjhYwgIANeWrKUUSx1yj4Em8YO3CGWBijxmZb7aYhf0uowQ

Bu bağlamda Anadolu’daki tüm halklar kendisini sorgulamalıdır. Bu resim herşeyi anlatıyor. Hala geç kalmış değiliz. Bu topraklarda yaşayan halklar vatana sahip çıkabilir. Eşit vatandaşlık ve bir arada ortak yaşam kültürünü geliştirebiliriz. Uzun erimli hedefler, amaçlar ve bu günümüze sahip çıkmak için bu ülkenin yurttaşları olarak var olabilir, yaşayarak yaşatabiliriz. Yanlış öğretilerle doğru sonuçlara varamayacağımız aşikardır. Zaman şahidimiz olsun. Sözlerimizin, anlam bulacağı eylemlerimizle birleşmesi umuduyla yaşayıp ve yaşatalım ki hep birlikte var olalım!

Aydın Can

22-6-2023

Köşe Yazıları
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?