İran’ın Belucistan Bölgesinde Tecavüz Haberi Halkı Ayağa Kaldırdı: İstihbarat Komutanı Dahil En Az 20 Ölü

İran polisinin 15 yaşındaki bir kız çocuğuna tecavüz ettiği iddiaları üzerine Belucistan halkı ayağa kalktı. Çıkan çatışmalarda bir istihbarat komutanı dahil en az 20 kişinin öldüğü açıklandı.
Binalardan yükselen dumanlar
Kaynak: MA

ANASAYFA DÜNYAGoogle News Abone ol

İran’da ülke genelinde Mahsa Amini’nin katledilmesi üzerine başlayan eylemler sürerken, Sistan ve Belucistan Eyaleti’nde İran polisinin 15 yaşındaki bir kız çocuğuna tecavüz ettiği iddiaları Belucistan halkını ayağa kaldırdı. Protestolara polisin ateşli silahlarla saldırması gerilimi daha da arttırdı, çatışmalarda bir istihbarat komutanı dahil en az 20 kişinin öldüğü bildirildi. İran ise olayların Cuma namazı çıkışında karakola yönelik silahlı saldırı ile başladığını öne sürdü.

Yerel kaynaklar, polisin bugün Zahidan’da Cuma namazı sonrası halka eylem yapmamalarını söylediği ve protestolar devam edince ateşli silahlarla saldırdığını kaydetti. Aktarılanlara göre üslere taş ve sopalarla yürüyen Belucistanlılar ise bir karakolu ateşe verdi. Helikopterden halkın üzerine ateş açıldığı ve çok sayıda kişinin öldüğü ve yaralandığı da kaydedildi.

Mezopotamya Ajansı’na (MA) bilgi veren Balucistan Ulusal Dayanışma Partisi Genel Sekreteri Habibollah Baloch, polis saldırısı sonucu 20’den fazla insanın öldüğünü, çok sayıda kişinin de yaralandığını ifade etti.

Kohlu semtinde de bir çarşı merkezinde bir patlama meydana geldi. MA’ya bilgi veren Belucistanlı Gazeteci Ali Jan Maqsood patlamada 2 kişinin öldüğü 12 kişinin ise yaralandığını aktardı.

İRAN MEDYASI: İRAN DEVRİM MUHAFIZLARININ BÖLGEDEKİ İSTİHBARAT KOMUTANI ÖLDÜRÜLDÜ
İran devlet televizyonu (IRNA) Devrim Muhafızları Ordusu’nun Sistan-Beluçistan eyaletindeki istihbarat komutanı Albay Musevi’nin Zahidan kentindeki Mekki Cami yakınında çatışmada yaralandığını, kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdiğini açıkladı.

IRNA, saldırıda toplam 19 kişinin öldüğünü en az 15 kişinin de yaralandığını ancak resmi açıklamanın yetkililer tarafından yapılacağını duyurdu.

Öte yandan devlet televizyonuna konuşan Sistan-Beluçistan Emniyet Müdürü Ahmed Tahiri, olayların Cuma namazı çıkışında saldırganların ibadet edenlere yaklaşıp caminin önündeki polis karakoluna ateş açması ile başladığını öne sürdü. İranlı yetkili, “Karakoldaki polisler hemen teröristlere ateş ederek karşılık verdi ve çok sayıda terörist öldürüldü. Saldırıda çok sayıda polis memuru ve sivil vatandaş da yaralandı” dedi.

Olaylar sırasında kentteki bir kamu binası, itfaiye aracı ve bir banka şubesinin de ateşe verildiği kaydedildi.

Devlet ajansı IRNA, saldırıdan önce kentte Sünnilere ait Mekki Mescidi Cuma İmamı Mevlevi Abdulhamid İsmailzehi’nin cuma hutbesi sırasında, bir güvenlik görevlisi tarafından 15 yaşındaki bir kızın cinsel istismara uğradığına ilişkin haberlerden söz etmesi üzerine bazı kişilerin karakola saldırdığı, bir kişinin de bir otobüsle çarparak karakolun duvarını yıkmaya çalıştığını aktarmıştı. (DIŞ HABERLER)

Kaynak: Evrensel

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?