Arslan’ın Babasından Çağrı: Çocuklarımızın Katledildiği Yere Gitmeyin

1 Ekim 2022 Cumartesi – 09:29 Kategori: Kültür, Manşet
Arslan’ın babasından çağrı: Çocuklarımızın katledildiği yere gitmeyin
Sur’da düzenlenecek ‘festivale’ tepki gösteren Hakan Arslan’ın babası, “Çocuklarımızın katledildiği yerde festival yapıyorlar. Halkımız bu festivale giderse bizleri bir kez daha öldürür” dedi

Kültür ve Turizm Bakanlığı öncülüğünde Diyarbakır’ın tarihi Sur ilçesinde 8-16 Ekim tarihleri arasında “festival” düzenlenecek. 2015 yılında ilçede ilan edilen sokağa çıkma yasakları sırasında yerle bir edilen mahallelerde 80’den fazla kişi yaşamını yitirdi. Dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu’nun “Burayı Toledo yapacağız” sözleriyle kast ettiği Sur’da tarihi yapılar yıkılarak yerine cezaevini andıran yapılar inşa edildi.

Sur’daki yıkımın izleri ortadayken, Kültür Bakanlığı tarafından “Sur Yolu Kültür Festivali” adı altında 8-16 Ekim tarihleri arasında “festival” düzenlenecek. Birçok kesimin tepki gösterdiği festivale bir tepki de, 2015 sürecinde Sur ilçesinde yaşanan çatışmalarda yaşamını yitiren Oğlu Hakan Arslan’ın kemiklerini 7 yıl aradan sonra bir torba içerisinde alan Ali Rıza Arslan’dan geldi.

‘Kabul etmiyoruz’

“Sur Yolu Kültür Festivali” adı verilen organizasyona tepki gösteren Ali Rıza Arslan, yapılacak “festival”i kabul etmediğini ve yurttaşlarında söz konusu festivale gitmemesi gerektiğinin altını çizdi. Arslan, organizasyona katılmama çağrısında bulunarak, “Halkımız, bu festivale giderse bizleri bir kez daha öldürürler” dedi.

‘Çocuklarımız burada katledildi’

O dönemki yasakları hatırlatan baba Arslan, “Çocuklarımızı burada katlettiler. Bu festivali kabul etmiyoruz. Çocuklarımızın kemiklerini torba bize verdiler. Şimdi de çocuklarımızın katledildiği yerde festival yapıyorlar, bu festivali kabul etmiyoruz. Halkımız bu festivale gitmemelidir; eğer giderlerse bizlere hakaret etmiş olurlar. Halkımız bu festivale giderse bizleri bir kez daha öldürür” çağrısında bulundu.

MA / Mehmet Şah Oruç – Mahmut Altıntaş

Kaynak: Yeni Yaşam

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?