LETİŞİM (HABERLEŞME)

İİletişime ve haberleşmeye ihtiyacımız var. Hatta buluşmaların anası ve gereksinimleridir. Zor koşullar sağlam kişiliklerle aşılır, zor koşullar içinde örgütlenmek zorunda kalanlar, bunu iyi düşünmelidir.

Kendini koşullara göre örgütleyemez, hazırlayamaz ise ağır darbeler almaya, yenilmeye mahkumdur. Bundan dersler çıkarılmayıp önlemler alınmazsa, sürekli kayıplar verir. Buna psikolojik eğitim diyelim. Her konuda kendisini manevra alanını geliştirecek ve çözümler üretecek araç, gereçleri temin etmek zorundadır. Bu yüzden haberleşme ve iletişimi iyi organize edersek, erken müdahaleyle hayat kurtarırmış oluruz.

Örgütlenme ile yarınlara hazırlıklı olmak bizleri hem cesaretlendirir hem de deney ve tecrübelerle ileri adımlar atarız.  Nasıl ki yağmurlu havaya şemsiye, soğuk havaya kalın giyinmek gerekiyorsa, iletişim bundan daha büyük öneme sahip olduğunu bilmeliyiz. Örnekleri çoğalta biliriz. Tokat’ta saldırı olursa, Urfa’daki nasıl ve nereden duyacak? Bölgeler yakın çevreler birbirini nasıl destekleyecek? Şiirsiz romansız yaşayabiliriz ama iletişimsiz öz savunmasız asla. En çok kayıplar uyurken verilmiştir, uyanık örgütlü olanlar çok az kayıp verirler.

Bu nedenlerle tarihten dersler çıkartıp geleceğe hazırlıklı olmalıyız. Hayatta soruna çözüm üretmeyenler, hazırlıklı olmayanların yenilgi örnekleri çoktur tarihte. İletişimsizlik sonucunda yaşanacak kayıpları hesap etmek zorundayız. Son pişmanlık fayda vermez. İletişim, dayanışma, tecrübeler bizleri geliştirir.

Aydın Can.

19.9.2022

İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?