İstanbul’da ‘Kadın ve Barış Tartışmaları’ Başlıyor

17 Eylül 2022 Cumartesi – 10:57 Kategori: Kadın, Manşet
İstanbul’da ‘Kadın ve Barış Tartışmaları’ başlıyor
HDK Kadın Meclisi’nin düzenledi örgütlü mücadeleyi büyütme yöntemleri, kadınların barış tahayyülü ve kadın mücadelesinin ele alınacağı ‘Kadın ve Barış Tartışmaları’ yarın startını veriyor

Halkların Demokratik Kongresi’nin (HDK) Kürt sorunu, kapitalizm, ekoloji, emek, mülteciler ve daha birçok konuyu temel aldığı “Yaz Tartışmaları” bbbüyük bir ilgi görmüştü. HDK Genel Merkezi’nde 31 Temmuz ve 21 Ağustos tarihleri arasında dört hafta boyunca her Pazar günü, gün boyu süren tartışmalar sonucunda krizlere karşı örgütlü mücadeleyi büyüteceklerinin mesajı verilmişti. “Yaz Tartışmaları”nın ardından şimdi de HDK Kadın Meclisi öncülüğünde “Kadın ve Barış Tartışmaları” başlıklı etkinlikler gerçekleştirilecek. 18 Eylül Pazar günü 11.00-18.00 saatleri arasında etkinliğin startı verilecek.

Konu başlıkları

İki hafta sürecek olan “Kadın ve Barış Tartışmaları”, her hafta üçer oturum şeklinde gerçekleştirilecek. İlk hafta “Barışın İnşasında Kadınların Mücadelesi” başlığıyla yapılacak olan tartışmalara, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mersin Milletvekili ve Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu üyesi Fatma Kurtulan ile feminist aktivist Özgül Saki konuşmacı olarak katılacak. Etkinliğin üç oturumunda, “Savaşın Nedensellikleri Dinamikleri – Failleri – Etkileri ve Sonuçları, “Savaş – Barış Süreçlerinde Barış Deneyimleri” ve “Türkiye ve Kürdistan’da Barışın Olanakları” konu başlıkları tartışılacak.

Savaş ve sonuçlarının çerçevesi çizilecek

İlk oturumda, toplumsal düzlemde kalıcı barışın nasıl sağlanacağı, savaşın kadınlar üzerindeki etkilerinin neler olduğu ele alınacak. Aynı zamanda savaş gerçekliğinin erkek egemenliği, patriarka, sermaye ve şiddeti nasıl tariflediği ile kendisini yeniden nasıl inşa ettiği konularının da derinlikli olarak konuşulacağı etkinlikte, tartışmaların fail ve mağdurun kim olduğu şeklinde genel bir çerçeveyi oluşturması da hedefleniyor.

Kadın mücadelesi

Barış deneyimlerinin konuşulacağı ikinci oturumda da dünya deneyimlerinde kadınların barışın kurulmasına dair nasıl bir etkisinin olduğu, kadın mücadelesinin yaşanan savaşa karşı nasıl bir müdahale ile kuruculuk sergilediği ve barış sürecini nasıl yürüttüklerine dair paylaşımlarda bulunulacak. Yine Kürdistan’da yürütülen kadın mücadelesinin ülke genelindeki deneyim ve çarpışmalarının da tartışılacağı oturumda, kadınların dayanışma, etkileşim ve kırılma noktalarının ne olduğu üzerinde de durulacak.

Kadınların barıştaki rolü

Son oturumda da Türkiye ve Kürdistan’da barışın mümkün olup olmadığı, kadınların barış süreçlerinde nasıl kurucu bir rol oynadıkları tartışılacak. Kadınların ortak mücadele deneyimlerindeki eksiklikler ile mevcut savaşa karşı tekrar nasıl barış sürecini sağlayabileceklerinin de temel tartışma konuları arasında yer alacağı oturumda, hem Türkiye hem de Kürdistan kadın mücadelesinin nasıl bir araya gelebileceği ve izleyecekleri yol ele alınacak. İlk oturumun konuşmacılarından Fatma Kurtulan, Kürt kadın hareketinde yaşadığı deneyimleri aktaracak. İkinci oturumda konuşmacı olacak olan Özgül Saki de dünya deneyimleri üzerinden tartışmalar yürütecek. Ekim’in ilk haftasında gerçekleştirilmesi planlanan “Kadın ve Barış Tartışmaları”nın ikinci haftasında ise barış tahayyülü üzerine tartışmalar yürütülecek.

Tartışmalara ilişkin Jinnews’ten Marta Somek’e bilgi veren HDK Kadın Meclisi üyesi Mizgîn Aksu, konuların ve deneyim paylaşımlarının önemine dikkat çekti.

İlk etkinlik 18 Eylül’de

Barış atmosferini sağlayabilecek öznenin kadınlar olduğunu vurgulayan Aksu, “Bu nedenle kadınlar olarak bu sorunları daha temelden nasıl ele alabiliriz diyerek önümüze birkaç panel olacak şekilde bir planlama koyduk. Dünyanın, ülkenin, Ortadoğu’nun bir barış ihtiyacı var ve bunu yaratacak olan kadınlar ile birlikte burada neler yapabiliriz gündemiyle ilk panelimizi 18 Eylül’de yapacağız” sözleriyle ilk haftaya dair bilgi verdi.

Barış sürecinde öncü rol

Barışı konuşurken kadınların nasıl bir barış tahayyülünde olduğunu ele alacaklarını ifade eden Aksu, “Müzakere teslimiyet, barışın sağlanması da savaşla ‘düşmanın’ yok edilmesi olarak algılanıyor. Ancak kadınlar böyle tartışmıyor. Adaletin sağlanması lazım, bunu da kadınlar yapabilir” dedi.

‘Tüm kadınları ilgilendiriyor’

Oturumların ardından soru-cevap bölümünün olacağını da paylaşan Aksu, özel savaş politikalarının tüm kadınların gündeminde olması gerektiğine dikkat çekti. Aksu, Kürdistan’da yürütülen özel savaş politikalarının sadece Kürdistan’daki kadınları ilgilendirmediğini vurgulayarak, “Bunların bilinmesi, anlaşılması, ortak duygu ve mücadele içerisine girmek Türkiye’de yaşayan tüm kadınların bilmesi gereken bir konu” şeklinde konuştu.

‘Kürdistan’daki savaşı nasıl görüyor?’

İki ayrı savaş hali olduğunu dile getiren Aksu, “Bunlar birbirlerini nasıl etkiliyor, feminist kadınlar Kürdistan’da yürütülen savaşı nasıl görüyor, tanımlıyor, mücadele ediyor. Kürdistan’da yaşayan kadınların mücadelesi Türkiye’dekileri nasıl ilgilendiriyor? Nasıl kendimizi buradaki kadınlara anlatabiliyoruz? Bu oturumun kendisi Türkiye’deki tüm kadınları bir araya getirmesi gereken bir konu. O yüzden de bu bölümü çok önemsiyoruz” diyerek bu oturumun önemine işaret etti.

‘Birlikte yürüyebilmek için’

Öte yandan kadınların barış gündemini iktidara dayatması gerektiğini dile getiren Aksu, “Barış gündemini uzun soluklu mücadeleyle sürekli gündemde tutmamız gerekiyor ki toplumsal olarak da hareketliliği sağlayabilelim. O yüzden de tüm kadınların bu tür etkinliklere dahil olması, söz kurması gerekiyor. Hem de sürekli olarak savaşı teşhir etmemiz gerekiyor. Buradan alabileceğimiz güç ve cesaretle beraber sonraki süreçlere birlikte yürüyebilelim” sözlerini kullandı.

Kaynak: Yeni Yaşam

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?