Demokratik Alevi Dernekleri: AKP Kendi Alevisini Yaratmaya Çalışıyor

18 Ağustos 2022 Alevi Haber Ağı

Demokratik Alevi Dernekleri Eş Genel Başkanı Musa Kulu iktidarın cemevlerine yönelik ziyaretlerini değerlendirdi: İktidar kendi Alevisini yaratmaya çalışıyor ama asla başarılı olamayacak

Alevilere yönelik her dönem gelişen sistematik saldırılar, AKP iktidarının ötekileştirici politikaları artarak devam ediyor. Bu saldırıların son halkası, 30 Temmuz’da Ankara’da bulunan Şah-ı Merdan Kültür Evleri Yaptırma ve Yaşatma Derneği, Ana Fatma Cemevi, Gökçebel Köy Derneği ve Türkmen Alevi Bektaşı Vakfı Genel Merkezi’ne eş zamanlı saldırı gerçekleştirildi. Daha önce Alevileri hedef göstererek saldırılara zemin hazırlayan AKP’nin, son saldırılar sonrası yaptığı açıklamalar dikkat çekti.

Saldırıyı “kınama” açıklamalarının yanı sıra AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Hüseyin Gazi Cemevi’ne ziyareti tartışma konusu oldu. Saldırıların seçim öncesi senaryolar olduğuna işaret eden Demokratik Alevi Dernekleri (DAD) Eş Genel Başkanı Musa Kulu MA’dan Eylem Akdağ’a konuştu. Kulu, AKP’nin seçimler öncesi kendi Alevisni yaratma gayretinde olduğunu söyledi.

Abdülhamit zihniyetiTürkiye de “öteki” olarak tanımlanan her kesimin hedef olduğunu ifade eden Kulu, “Tarihsel hafızamızı zorlarsak, cumhuriyetin kuruluşundan bu yana ülkede yaşayan, öteki bütün toplumlar hedef olmuştur. Anadolu’nun Selçuklu dönemindeki Alevi toplumsallığı ülkenin yüzde 80’ninden fazlasını oluşturuyordu. Zaman içerisinde asimilasyon politikasıyla bu eritildi. Osmanlı’da devam etti, Yavuz Sultan Selim’le zirve yaşadı. 2’inci Mahmut Fermanı ile başka şeyler yaşandı, Abdülhamit’e geldiğinde arttı. Tayyip ve Bahçeli zihniyeti tam Abdülhamit zihniyetinin devamıdır” dedi.‘Devamlılık esastır’“Genç Türkiye Cumhuriyeti’nin Osmanlı bakiresi üzerine kuruldu” diyen Kulu, “1924 yılında Tekke ve Zaviyeler kapatıldıktan sonra yani Şafi mezhebi medreseler de dâhil, Alevilerin ocakları, tekkeleri dâhil hepsine el konuldu. Genç Türkiye Cumhuriyeti, herkesi Türk ve Müslüman yapma projesinin değnekçisidir ve Abdülhamit’in devamdır. Teşkilatı Mashura’nın devamıdır, hiç fark eden bir şey yok. Herkesin bildiği gibi özellikle Türkiye Cumhuriyeti Devletini yönetenler, ‘devamlılık esastır’ der. Aynı proje, aynı mantık, aynı zihniyeti yerleştirmek ve diğerlerini bitirerek, farklı olan inanç, kültür ve dilleri yok sayarak, inkar ederek, herkesi Türk ve Müslüman yapma projesi 100 yıldır sürdürülüyor” diye konuştu.

Kaynak: Alevi Haber Ağı

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?