Bir Ziyaretin Anatomisi ve Aleviler

Özgür Platform
Bir Ziyaretin Anatomisi ve Aleviler
13 Ağustos 2022 Alevi Haber Ağı

– Cafer Cebe-
Basından da izlediğiniz gibi; AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “Hüseyin Gazi Cemevi” ’ni “ziyaret etti.”
Normal şartlarda bir ülke Cumhur Başkanı’nın bir topluluğu, bir inanç merkezini ziyaret etmesi olağan olmalıdır. Bunda bir sakınca da yok! Ancak bu bir ziyaretten çok bir kurgu, bir diz çöktürme, bir “Dizayn etme”, yani bir topluluğu aşağılama, bu güne kadar savunduğu görüşlerin bir tezahürünün pekiştirilmesiydi!
Kurgu nasıl gelişti?

Türkiye’nin büyük gazetecisi Çetin Altan’ın köşe yazılarında kullandığı bir başlık vardı: “Şeytanın Gör dediği” tüm bu gelişmeler bana bu başlığı hatırlattı.
Muharrem orucunun ilk günü Ankara’da Cemevleri’ne, aynı gün içerisinde birkaç saldırı yapıldı. Bu saldırılarda ilginç olan; Alevilerin farklı akımlarına yönelik olmasıydı. Onların tanımına göre kendilerini “İslam’ın içinde gören”, “Alisiz Aleviler” olarak tanımladıkları, yani “Yol Bir, Sürek Bin Bir” olarak tanımladıkları farklılıkların tümünü hedef alan bir saldırı söz konusuydu!

Saldırgan hızla yakalandı. Başta Süleyman soylu olmak üzere, AKP yetkilileri bu saldırıyı bir provakasyon olarak nitelendirip, “İç huzurumuza yapılan” bir saldırı olarak nitelediler.
Alevilere ve diğer toplumsal muhalefete, kadın katliamlarına yönelik saldırılara karşı faili aklama çabaları bir anda sona erdi. Saldırgan anında yakalandı. Yakalandı da ne oldu derseniz, o da bir soru yumağı!

Aslında soru yumağı da değil; bir kurguydu!
Önce saldırıyı planlayacak, Alevilere sahip çıkacak gibi yapacak ve faali / failleri yakalayacak, sonra da sessizliğe gömüleceksin!
Aslında tüm bu kurgu Cumhurbaşkanı RTE’nin bir Cemevi’nin ziyaretine zemin hazırlamanın bir parçasıydı.

Ne yazık ki bazı alevi kurum ve şahsiyetleri de buna araç oldu. Bu durumun arkasında da tehditlerin birkaç gün sonra Hacı Bektaş anmaları yapılacaktır. Cumhur Başkanı RTE’nın burayı da ziyaret edeceği kamuoyuna duyuruldu. Umarım; bu ziyaret öncesi yeni provakayonlar olmaz.

Kaynak: Alevi Haber Ağı

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?