Eğitim Sen: Siyaset, Tarikat ve İtaat Üçgeninden ÖSYM Başkanı Çıkmaz!

“Halis Aygün’ün görevden alınması sonrasında yerine ÖSYM Başkanı olarak Bayram Ali Ersoy’un atanması güven tazelemek bir yana, çok daha derin soru işaretlerini beraberinde getirmiştir.”
Bayram Ali Ersoy
Fotoğraf: Evrim Aydın/AA

ANASAYFA GÜNCELGoogle News Abone ol

KPSS sınavındaki bazı soruların Yediiklim’in soru bankasında da yer alması üzerine sınav iptal edildi, soruşturma başlatıldı. Apar topar görevden alınan ÖSYM Başkanı Halis Aygün’ün yerine Bayram Ali Ersoy atandı.

Aygün’ün atandığı gibi kapattığı Twitter hesabında, ölen İsmailağa Cemaati lideri Mahmut Ustaosmanoğlu için övgü dolu sözler bulunduğu ortaya çıktı.

Yaşananlara dair açıklama yapan Eğitim Sen, “Siyaset, tarikat ve itaat üçgeninden ÖSYM Başkanı çıkmaz” dedi.

“Halis Aygün’ün görevden alınması sonrasında yerine ÖSYM Başkanı olarak Bayram Ali Ersoy’un atanması güven tazelemek bir yana, çok daha derin soru işaretlerini beraberinde getirmiştir” değerlendirmesinde bulunan Eğitim Sen’in açıklaması şöyle:

“ÖSYM Başkanı Bayram Ali Ersoy hakkında basında yer alan haberlerde, kendisinin yandaş sendika olarak bilinen Eğitim Bir Sen’in şube yöneticiliğini yaptığı, bir tarikat liderine olan bağlılığıyla övündüğü ve siyasi iktidara yakınlığıyla öne çıktığı görülmektedir.

Hâlbuki bizler bu senaryoyu daha önce de izledik! 2010 ve 2011 yıllarında da Gülen cemaatinin KPSS ve YGS’de şifre/kopya hazırlaması skandalı ile karşılaşmıştık. O dönem siyasi iktidar hep bir ağızdan yaşanan skandalı yalanlamış, gerçeklerin ortaya çıkmasını engellemiş ve haklarını arayanlara mahkemelerde cezalar yağmasını sağlamıştı. Her ne kadar o dönemler için siyasi iktidar ‘Allah affetsin’ dese de gerçeğin gün yüzüne çıkması fazlasıyla zaman aldı.

Bugün de siyasi iktidara yakınlığı ve sadakatiyle bilinen bir tarikatın liderine ‘Efendi Hazretleri’ diyen bir kişi ÖSYM Başkanı olarak atandı.

Eğitim Sen olarak altını çizerek ifade ediyoruz! Siyaset, tarikat ve itaat üçgeninde güven tazelenmez, bu üçgenden de ÖSYM Başkanı çıkmaz! Milyonlarca insanın hayatını belirleyen bir kurumun başına yapılan söz konusu atama ÖSYM’nin tüm sınavlarına gölge düşürecektir! Bu ise ülkenin gençlerine yapılabilecek en büyük kötülüktür!

Bu nedenle taleplerimizi bir kez daha hatırlatıyor ve siyasi iktidarı uyarıyoruz:

KPSS iddialarını incelemek ve ÖSYM bünyesinde yaşananları tespit emek amacıyla TBMM bünyesinde araştırma komisyonu kurulmalıdır!

ÖSYM Başkanı Bayram Ali Ersoy görevden alınmalı, atamalarda sadakat ve itaat yerine liyakat esas alınmalıdır!

Aksi halde milyonlarca insanın emeğini ve hayatını ilgilendiren bir kurumun daha büyük bir yıkım getireceği unutulmamalıdır!” (HABER MERKEZİ)

Kaynak: Evrensel

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?