Musa Eroğlu: Çağdaş, Gerçekçi, Üretken Sanatçıdır!

22 Temmuz 2022 Alevi Haber Ağı

– Ali Çağan –
Neredeyse 40 yıl olacak Musa Eroğlu’nu tanıyalı. İlk tanıdığım günden beri kendisi çağdaş, gerçekçi, halkçı, Aleviliği çağdaş değerlerle buluşturan üretken birisi oldu. Musa Eroğlu’nun binde biri kadar bu topluma faydası olmayan, isminden başka hiçbir şeyi Aleviliğe uymayan, şeriata ve şiiliğe özenen, bazıları Musa Eroğlu üzerinden görünür olmaya çalışıyorlar.
İnsanların Alevi olduklarını söylemeye cersaret edemedikleri dönemlerde, yolu Ankara’dan geçen ne kadar halk ozanı, sanatçı, yol insanı varsa Musa Eroğlunun hanesine uğramıştır. O günde gericiğliğe, yobazlığa, Aleviliği diğer inançlar içerisinde eritmek isteyenlere karşı mücadele ediyordu, bu günde mücadele ediyor.

Musa Eroğlu, Hace Bektaş Veli’nin ”Her ne arar isen kendinde ara/Kudüs’te, Mekke’de, Hac’da değildir” sözüne uygun olarak insanı merkeze alan ve sevgiyi en iyi şekilde dile getiren eserler üretmiştir. Ömrü halkın huzur, barış ve sevgi içerisinde, insanca yaşaması için mücadeleyle geçmiştir. Barış ödülünü de en çok hakedenlerden birisidir. Kendini bilmezlerin haddini aşan söylemleri bu gerçekliği yok edemez.
Aleviliğin ozanlar üzerinden kuşaktan kuşağa akrarıldığını keşfetmiş, ozanlık geleneğini incelemiş, eserler üretmiş, halkla buluşturmuştur. Musa Eroğlu ve diğer gerçekçi ozanlar olmasa Alevilik bunların elinde ortaçağ zihniyeti içerisinde erimiş olacaktı. İyi ki varsın ustam, dostum, yoldaşım üstadım Musa Eroğlu. Yolun her gün dahada yolumuzu aydınlatıyor.

Dünde vardı, bugünde olacak yol yezitleri. Yolunu, yoldaşını satanlar herdşnemde olacaklar. Bu yol öyle bir yoldur ki ihanetçileri eleyecek, Musa Eroğlu gibi gerçekçi ozan ve sanatçıları tarihe taşıyacaktır.

Yıllar önce bu tür yol yezitlerini şöyle anlatmıştım.
Binlerce senelik kültürümüzü
Beş paraya sattı, bizim yezitler
Madımak ateşi yakarken bizi
Seyreyleyip baktı, bizim yezitler
Devlet tarafından kollanmak için
Toplumun üstüne çullanmak için
Bazı ordan burdan yallanmak için
Çok çamura battı bizim yezitler
İhaneti yanına mı kalacak
Yaram çok derinde dert kucak kucak
Dilerim ki, çarpsın geldiği ocak
Derdime dert kattı, bizim yezitler
Çağan Ali umudunu korurken
Bu yanlış gidişten hesap sorurken
Mervan dölü mervan, orda dururken
Döndü bize çattı, bizim yezitler

Kaynak: Alevi Haber Ağı

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?