Vladimir Lenin’in Üçüncü Komünist Enternasyonal’in I ve II kongrelerindeki konuşmalarından

“İşçi ve Köylü Hükümeti, ülkemizde bu koruyucu özgürlük perdesinin, zengin sınıfların basının en önemli bölümünü elinde tutması, böylece kamuoyunu ve kitlelerin bilincinde kafa karışıklığı ekmek”

 

“Burjuva basının burjuvazinin en güçlü silahlarından biri olduğunu herkes biliyor. Yeni işçi ve köylülerin iktidarının pekiştiği bu özellikle kritik anda, bu silahı burjuvazinin eline bırakmak mümkün değil. düşman, bombalardan veya makineli tüfeklerden daha az tehlikeli değil”

 

“Bütün bu nedenlerle, sarı basının ve yeşil basının, halkın genç zaferini boğmak istediği pislik ve iftira dalgasına son vermek için olağanüstü ve geçici önlemler alınmıştır.”

 

“Burjuvaziye bize iftira etme fırsatını veremeyiz. Burjuva gazeteleri ile bankalar arasındaki bağlantıları araştırmak için hemen bir komisyon görevlendirmemiz gerekiyor. Bu gazeteler nasıl bir özgürlük istiyor? Dağlarca kağıt satın alma ve gazete kiralama özgürlüğü. ticarete göre yazarların çokluğu?

 

“Sermayeye bağımlı basın özgürlüğünü engellemeliyiz. Bu bir ilke sorunudur. Sosyalizme doğru ilerleyeceksek, yalan bombalara Kaledin’in bombalarının eklenmesine izin veremeyiz.”

 

Vlafimir Lenin, “Basın Kararnamesi”, 9 Kasım 1917.

 

“‘Basın özgürlüğü’ aynı zamanda ‘saf demokrasi’nin de ana sloganlarından biridir. ve çok büyük kağıt rezervleri kapitalistlerin elindedir ve sermayenin basın üzerindeki gücü var olduğu sürece, Örneğin Kuzey Amerika’da olduğu gibi, demokrasi ve cumhuriyet rejimi ne kadar gelişmişse, tüm dünyada daha büyük bir açıklık, keskinlik ve alaycılıkla kendini gösterir.”

 

“İşçiler, işçiler ve köylüler için etkili bir eşitlik ve gerçek demokrasiyi sağlamak için, önce sermayeden yazar kiralama, yayıncıları satın alma ve basına rüşvet verme olasılığını kaldırmalıyız ve bunun için sermayenin boyunduruğunu devirmek gerekir. sermaye, sömürücüleri devirin ve direnişlerini ezin”

 

 

“Kapitalistler her zaman ‘özgürlük’, zenginler için kâr özgürlüğü, işçiler için açlıktan ölme özgürlüğü dediler. Kapitalistler, basın özgürlüğüne zenginler tarafından basına rüşvet verme özgürlüğü, serveti uydurmak için kullanma özgürlüğü diyorlar. “Saf demokrasi” savunucuları, bu durumda da zenginlerin kitleleri aydınlatma araçları üzerindeki en kirli ve rüşvetçi tahakküm sisteminin savunucuları olarak kendilerini gösterirler. halkı kandırmak ve basını sermayenin boyunduruğundan kurtarmak gibi somut tarihsel görevden güzel, güzel ve yanlış sözlerle özüne kadar uzaklaştıranlardır.

 

“Gerçek özgürlük ve eşitlik, komünistlerin kurdukları düzen olacak ve onda başkaları pahasına zengin olmak imkansız olacak, basını doğrudan veya dolaylı olarak iktidarın gücüne tabi kılmak için nesnel bir olanak olmayacak. matbaa ve şirkete ait olacak kağıt üzerinde eşit hakka sahip olan ve bu hakka sahip olan her işçi (veya işçi grubu) için hiçbir engel yoktur.”

 

Vladimir Lenin’in Üçüncü Komünist Enternasyonal’in I ve II kongrelerindeki konuşmalarından alınmıştır.

Bilim
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?