Sovyet gücü nedir?

Sovyet gücü nedir?

 

Çoğu ülkenin hala istemediği veya anlayamadığı bu yeni gücün özü nedir? Bütün uluslardan işçileri gitgide daha fazla çeken özü, Devletin daha önce şu ya da bu şekilde zenginler ya da kapitalistler tarafından yönetilmesine karşın, şimdi ilk kez (ve, dahası, toplu halde) tam da kapitalizm tarafından ezilen sınıflar.

 

Sermayenin egemenliği var olduğu sürece, toprak özel mülkiyet olarak kaldığı sürece, Devlet her zaman, en demokratik ve en özgür cumhuriyette bile, kapitalistler veya zenginler tarafından onda dokuzdan oluşan küçük bir azınlık tarafından yönetilecektir.

 

Dünyada ilk kez, Rusya’da devlet iktidarı öyle bir şekilde örgütlenmiştir ki, sömürenler hariç, yalnızca işçiler ve çalışan köylüler, tüm kamu gücünün devredildiği kitle örgütleri olan Sovyetleri oluşturmaktadır.

 

Bu nedenle, tüm ülkelerin burjuvazisinin temsilcileri Rusya’ya ne kadar iftira atsalar da, “Sovyet” kelimesinin tüm dünyada anlaşılmasının yanı sıra, işçilere, tüm işçilere sevdirilerek popüler hale gelmesi de bundandır. Ve tam da bu nedenle, Sovyet iktidarı, farklı ülkelerdeki komünizm destekçilerine yönelik zulümler ne olursa olsun, yakın gelecekte kaçınılmaz veya başarısız bir şekilde tüm dünyada zafer kazanacaktır.

 

Sovyet iktidarının örgütlenmesinde hâlâ birçok kusurumuz olduğunu çok iyi biliyoruz. Bu güç olağanüstü bir tılsım değildir.

 

Geçmişin belalarını, cehaleti, kültür eksikliğini, acımasız savaşın mirasını, açgözlü kapitalizmin mirasını birdenbire iyileştirmez. Bunun yerine, sosyalizme geçmeyi sağlar. Dünün ezilenlerine ayaklanma ve devletin tüm yönetimini, ekonominin tüm yönetimini, tüm üretim yönünü gitgide daha fazla ellerine alma olanağını sunar.

 

Sovyet iktidarı, emekçi kitleler tarafından bulunan sosyalizme giden yoldur ve bu nedenle doğru ve yenilmez bir yoldur!

 

Vladimir İlyiç Lenin. Tamamlanmış Eserler, cilt 38.

Bilim
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?