Çerkesce konuşan gençlere ırkçı saldırı

15 Temmuz 2022 Cuma – 14:40 Kategori: Güncel, Manşet
Çerkesce konuşan gençlere ırkçı saldırı
Kayseri’de toplu taşımada kendi aralarında Çerkesce konuşan gençlere ırkçı saldırı oldu: ‘Her şey Türk’tür, Çerkes değil. Bu ülkede ikinci dil konuşulmaz’

Kayseri’de toplu taşımada kendi aralarında Çerkesce konuşan gençlere ırkçı saldırıda bulunuldu. Saldırıya ilişkin açıklama yapan Kafkas Dernekleri Federasyonu, Çerkesce konuşan gençlere yönelik saldırıyı “nefret” olarak nitelendirdi, anadilini konuşmanın en temel hak olduğunu vurguladı.

Kayseri’de bir toplu taşıma aracında kendi aralarında Çerkesce konuşan iki gence otobüsteki bir kişi ırkçı saldırıda bulundu. Videoda, saldırganın “Bu ülke Türklerin ülkesi Türk. Her şey Türk’tür, Çerkes değil. Bu ülkede ikinci dil konuşulmaz; Kürt olsun, Çerkes olsun… Kim olursa olsun. Bu ülke Türk’tür” sözleri dikkat çekerken, bir başka yolcu da “Çift dil konuşulduğunda ülke karışır” diyerek saldırgana destek veriyor.

Çerkesce konuşan iki genç ise, “Tamamdır abi, eyvallah” diyerek saldırganın provokasyon girişimine karşı soğukkanlılığını koruyor. Saldırıya tepki gösteren Kafkas Dernekleri Federasyonu, yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Bugün kendini bilmez bir şahsın Çerkesce konuşan gençlere olan nefretini sosyal medyada kaygıyla izledik. Anadilini konuşmak en temel hak iken soydaşlarımıza yapılan bu çirkin davranışı kabullenmeyeceğimizi belirtir sürecin takipçisi olacağımızı kamuoyuna duyururuz.”

Kaynak: ETHA-  Yeni Yaşam Gazetesi

Paylaş Tweet Gönder Paylaş Gö

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?