Sicili kabarık tecavüz failine ‘aklama’!

9 Temmuz 2022 Cumartesi – 13:10 Kategori: Kadın, Manşet
Sicili kabarık tecavüz failine ‘aklama’!
Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde bir tecavüzün üzeri örtüldü. Daha önce de benzer suçlardan hakkında şikayet olan Kaymakam Ahmet Arık, tecavüz vakasında ‘delil yetersiz’ denilerek aklandı. S.A. ise ‘sesimi duyun’ diyor

Kadirli’de 28 Ağustos 2021 tarihinde ilçe Kaymakamı Ahmet Arık, S.A.’ya tecavüz etti. S.A., olayın hemen ardından Osmaniye Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Savcılık ise, yer itibariyle yetkisinin olmadığını belirterek, başvuruya dair yetkisizlik kararı verdi ve dosyayı Adana Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderdi.

Önce inkar etti

Mezopotamya Ajansı’ndan Mukadder Akyol’un haberine göre, S.A., 4 Kasım 2021’de bu kez Adana Cumhuriyet Başsavcılığı’na “Nitelikli cinsel saldırı” ve “Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” suçlarından suç duyurusunda bulundu. İfadesinde, Arık’ın “iş bulma” vaadiyle kendisini önce alıkoyduğunu, ardından tecavüz ettiğini belirtti. Arık ise alıkoyduğu S.A.’ya ilişkin önce “münasebetim yok” dedi ancak S.A.’nın üzerinde Arık’a ait sperm örneklerinin olduğu peçeteyi savcılığa sunması üzerine bu kez “rızası vardı” iddialarında bulundu.

Savcı takipsizlik verdi

Olayın üzerinden 3 ay geçtikten sonra S.A., muayeneden geçirildi. Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı, 5 Kasım 2021’de düzenlediği Tıbbi Kanaat Raporu’nda, “herhangi bir fiziksel bulgu olmayabileceği” ve “sürüntü alınmadığı, meninin olduğu peçetenin incelenmesi ve DNA analizi yapılması gerektiği” ifadeleri yer aldı. Raporda, “tecavüz var” ya da “yoktur” gibi net ifadeler kullanılmamasına ve söz konusu tecavüze en etkili delil olan peçetenin incelenmesi gerektiği yönünde görüş bildirilmesine rağmen, Adana Cumhuriyet Başsavcılığı, “Şüpheli Ahmet Arık’ın müştekinin rızası dışında ona karşı nitelikli suretle cinsel saldırıda bulunduğuna ve onu hürriyetten yoksun bıraktığına dair müştekinin soyut beyan haricinde her hangi bir somut delil edilemediği” iddia ederek 3 Ocak 2022’de Arık hakkında takipsizlik kararı verdi.

AYM’ye başvuruda bulundu

Karara karşı S.A.’nın Adana Sulh Ceza Hakimliği’ne yaptığı itiraz da savcılığın verdiği karar dikkate alınarak reddedildi. S.A., son olarak 10 Mayıs’ta Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) bireysel başvuruda bulundu. AYM süreci devam ederken fail Kaymakam Arık, Niğde Vali Yardımcılığı’na atandı.

S.A., hukuk mücadelesini sürdürürken, tecavüz failinin kendini aklama girişimlerine karşı da sesini duyurmaya çalışıyor. Kaymakam Arık ile daha önceden tanıştığını belirten S.A., “İş konusunda bana yardımcı olabileceğini söylemişti. Benimle iş konusunda görüşeceğini söyledi. Makam şoförüyle geleceğini sandım ama tek geldi. Aracı şehrin dışına sürdü. Kadirli’nin dışında bir köy evine geldiğimizi fark ettim. O esnada alkol almayı teklif etti, kabul etmedim. Daha sonra meyve suyu ikram etti, içtim. Aldığım bazı sakinleştirici ilaçların da etkisiyle kendimden geçmişim. Kendime geldiğimde bana tecavüz etmişti” diye belirtti.

Yalancı tanık tutmuş!

S.A., olay gününe ait peçeteyi delil olarak savcılığa sunmasına rağmen, peçete üzerinde inceleme yapılmadığı gibi delile ne olduğunu da bilmediğini söyledi. S.A. Arık’ın yalancı şahit tuttuğunu dile getirerek, “Ben de o kişinin dükkanına giderek, beni tanıyıp tanımadığını sordum. Tanımadığını söyledi. O arada ses kaydı alıyordum. Yalancı şahitlik yapan kişiden de şikayetçi oldum. Böylece yalancı tanık beyanlarını çürüttüm” dedi.

Tecavüzün ardından Arık’ın Niğde’ye Vali Yardımcısı olarak atandığını hatırlatan S.A., olaya dair şikayet için gittiği Osmaniye Barosu’nda avukatların, Arık’ın daha önce benzer olaylarla gündeme geldiğini ve hakkında cinsel taciz şikayetlerinin olduğunu söylediklerine dikkat çekti. S.A., kadın kurumlarından dayanışma beklediğini belirterek, “Buradan kadın örgütlerine ve kamuoyuna çağrıda bulunuyorum; sesimi duyun. Anayasa Mahkemesi’ndeki dosyanın bir an evvel sonuçlanmasını istiyorum” dedi.

OSMANİYE

Kaynak: Yeni Yaşam

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?