Haklarımız, Hayatlarımız ve İstanbul Sözleşmesi’nden Vazgeçmeyeceğiz

1 Temmuz 2022 Cuma – 19:56 Kategori: Kadın, Manşet
Haklarımız, hayatlarımız ve İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmeyeceğiz
AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kararıyla Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nde çekilmesinin yıl dönümünde kadınlar sokağa çıktı. Ankara’da kadınlar, ‘Haklarımız, hayatlarımı ve İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmeyeceğiz’ dedi

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın bir gece kararnamesiyle İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararının yürürlüğe girmesinin birinci yıl dönümünde Ankara Kadın Platformu basın açıklaması gerçekleştirdi. Çankaya ilçesine bağlı Sakarya Caddesi’nde bir araya gelen kadınlar “İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz. Bizim İçin bitmedi” pankartını taşındığı açıklamada “İstanbul Sözleşmesi yaşatır”, “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz” , “Erkek vuruyor, devlet koruyor”, “AKP’den hesabı kadınlar soracak” sloganları atıldı. “Özsavunma haktır yargılanamaz”, “Katilleri koruma, katliamı engelle” , “İstanbul Sözleşmesi yaşam hakkımız” dövizlerinin taşındığı eylemde Ankara Kadın Platformu adına açıklamayı üyelerinden Zeynep Ülger okudu.

Bir yılda 302 kadın katledildi

İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçilen bir yıl içinde yaşananlara dikkati çeken Ülger, şu bilgileri paylaştı: “302 kadın erkekler tarafından öldürüldü, 254 kadın cinayeti şüpheli ölüm olarak kayıtlara geçti. Kadınların nafaka hakkına göz dikildi, boşanmalarda aile arabuluculuğu getirileceği tartışıldı. Şiddet gören kadınlara karakollarda İstanbul Sözleşmesi kalktı biz koruma vermiyoruz denildi. Koruma tedbirlerinin reddedildiği, mevcut uzaklaştırma kararlarının uzatılmadığı, tecavüz faillerinin tutuksuz yargılandığı bir fiiliyatta failler daha da cesaretlendirildi.”

Nevin Yıldırım’a uygulanmayan haksız tahrik indiriminin, Pınar Gültekin’in katiline uygulandığını ifade eden Ülger, katil Cemal Metin Avcı’nın “İstanbul Sözleşmesi’nin iptali iyi oldu” sözünün erkek adaletin temsili olduğunu belirtti.

‘Kadınların ve LGBTİ+’ların yaşam hakkına saldırı’

LGBTİ+lara yönelik nefret söyleminin her geçen gün arttığına vurgu yapan Ülger, “İstanbul’da gerçekleştirilen Onur yürüyüşünde 314 kişi gözaltına alınarak işkence ve kötü muameleye maruz kaldı. İstanbul Sözleşmesini; kadının beyanı esas alınarak şiddet faili erkeklere verilen uzaklaştırma kararlarının aileleri parçaladığı ve eşcinsel evlilikleri yasal teminata alarak Türk aile yapısını bozduğu gerekçesiyle hedefe koyanlar bizzat kadınların ve LGBTİ+ ların yaşam hakkına saldırmış oldu” ifadelerinde bulundu.

‘Bizim için bitmedi’

Son olarak İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararının Anayasa’ya aykırı olması nedeniyle açılan davalarının sürdüğünü söyleyen Ülger, “Danıştay’da görülen her duruşmada Türkiye’nin dört bir yanından gelen kadınlar salonu doldurdu ve sözleşmeden vazgeçmeme iradesini ortaya koydu. ‘Yargı bağımsızlığı’ da düşünüldüğünde verilecek karar ne olursa olsun haklarımızdan, hayatlarımızdan, eşit yaşam mücadelemizden ve İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmeyeceğiz. Bizim için bitmedi” dedi.

Kaynak: Yeni Yaşam Gazetesi

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?