Kürt müsünüz!’ deyip işkence yaptılar

25 Haziran 2022 Cumartesi – 00:00 Kategori: Güncel, Manşet
‘Kürt müsünüz!’ deyip işkence yaptılar
Yazıyı sesli olarak dinleyin!
Derik’ten Türkiye’ye geçmeye çalışan 2’si çocuk 3 sivile, asker ‘Kürt müsünüz’ sorusundan sonra ağır işkence yaptı

Kuzey-Doğu Suriye’ye yönelik saldırı sinyali veren Türkiye, sınır hattında yine sivilleri hedef aldı. Hesekê’ye yakın Amude kentinden Türkiye’ye geçmeye çalışan 2’si 16 yaşında, biri 18 yaşında üç sivil, sınırda askerlerce yakalanarak ağır işkenceye uğradı. Yaşadıklarını anlatan 16 yaşındaki Dilyar Mecid Süleyman, “Bayıltana kadar dövüyorlardı. 2 defa bayıldım. Yaklaşık 1 saat kadar sürdü. Odunla, demir boruyla bizi dövdüler” dedi.

6 ayda 12 ölüm

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), askerlerin Amuda kırsalından Türkiye’ye girmeye çalışan üç genci yakalayarak ağır işkence yaptığını duyurdu. Askerler, işkence sonrası gençleri Suriye topraklarına geri gönderdi. SOHR, 2022’nin başından bu yana, Suriye’nin Türkiye sınırına yakın bölgelerinde askerlerin üçü çocuk olmak üzere 12 kişiyi öldürdüğünü ve üçü çocuk 20 sivili de yaraladığını kaydetti.

‘Demir boruyla dövmüşler’

Rûdaw’a konuşan 18 yaşındaki Dildar Mecid Süleyman ve kardeşi 16 yaşındaki Dilyar Mecid Süleyman ile 16 yaşındaki Malek Hetman, Türkiye’ye geçmek istediklerini ve oradan Avrupa’ya gitmek istedilerini, ancak Türkiye tarafında askerlerin kendilerini yakaladıklarını belirtti. Amude’ye bağlı Sincak Sadun köyünden olan 3 genç ardından elbiselerinin çıkarttırıldığını, çıplak soyulduklarını, dövüldüklerini ve arkasından da işkenceye maruz kaldıklarını aktardı.

İşkenceye uğrayanlardan Dilyar Mecid Süleyman, “Ben, ağabeyim ve bir arkadaşım buradan sınıra gittik, duvarı geçtik. Kurşun attılar ve bizi bir köprünün olduğu yere götürdüler. Ardından bizi dövmeye başladılar. Akşam saatleriydi. Bizi fark etmişlerdi. ‘Kürt müsünüz, Suriyeli misiniz’ diye sordular. Ardından Müslüman mısınız diye sordular, sevindik. Herhalde bizi bırakacaklar diye düşündük. 2 defa bayıldım. Bayıltana kadar dövüyorlardı. Yaklaşık 1 saat kadar sürdü. Odunla, demir boruyla bizi dövdüler. Sonra bizi oraya attılar, kendimize geldik. Bir çadır vardı, Amude yolunu sorduk ve sonrasında da hastaneye gittik. Şu anda ayağım kırık, başımın arka tarafında dikişler var” dedi.

‘Güvenli bölge’de 3 kişi kaçırıldı

Türkiye’nin “güvenli bölge” dediği yerlerde de insan kaçırma, işkence, yağma devam etti. ANHA’nın haberine göre Türkiye ve ona bağlı paramiliter güçlerin ele geçirdiği Efrîn’in Bilbilê ilçesine bağlı Zivingê köyünde, Ceyş El İslam paramilter grubun Mesûd İsmail Mendo (Azad) adlı yurttaşı kaçırdı. 43 yaşındaki Mendo’nun nereye götürüldüğü öğrenilemezken, Mendo’nun karıştığı bir trafik kazası gerekçe gösterilerek kaçırıldığı belirtildi. Trafik kazasında kimseye zarar gelmediğini belirten görgü tanıkları, paramiliter grupların buna rağmen kazayı bahane ederek Mendo’yu kaçırdığını söyledi. Yine MİT’in Efrîn’de kendi oluşturduğu yerel meclis üyesini kaçırdığı kaydedildi. Efrîn İnsan Hakları Örgütü’nün açıklamasına göre, Türkiye Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) görevlileri, Bilbil yerel meclis üyesi Muhammed Esad Kasım’ı kaçırdı. Bilbil’e bağlı Qurne köyünde yaşayan Muhammed Esad Kasım, bir aydan fazla bir süredir MİT’in kurduğu Bilbil Yerel Meclisi için çalışıyordu. MİT’in alıkoymasının ardından Kasım’dan haber alınamıyor. Girê Spî’de de kente 3 yıl sonra geri dönen Hesan Ehmed Necim El Şewaz (30) adlı yurttaş, paramiliter gruplarca kaçırıldı. Kaçırılan yurttaşın El bû Cabir aşiretinden olduğu öğrenildi. Kaynaklar, Hesan’ın üç yıldır Türkiye’de çalıştığını söyledi. Evine dönen Hesan’ın paramiliter gruplar tarafından kaçırıldığı ve serbest bırakılması karşılığında fidye istendiği belirtildi. Türkiye’nin “güvenli bölge” dediği yerlerde sık-sık insan kaçırma, tehdit, işkence, fidye ve öldürme gibi birçok suç yaşanıyor.

HABER MERKEZİ

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?