HDP’nin Alevilere Eşit Yurttaşlık Hakkı Buluşması İstanbul’da yapıldı- Video

19 Haziran 2022 Alevi Haber Ağı

“Alevilere Eşit Yurttaşlık Hakkı Buluşması” nda konuşan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Alevilerin de tıpkı Kürtler gibi inkar edildiğini belirterek Alevi halkının talepleri için birlikte mücadele edeceklerini söyledi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Halklar ve İnançlar Komisyonu, 5 Mayıs’ta startını verdiği “Alevilere Eşit Yurttaşlık Hakkı Buluşması” nı İstanbul Taksim’de bulunan otelde Eş Genel Başkanları Pervin Buldan’ın da katılımıyla gerçekleştirdi. Çok sayıda Alevi örgütü temsilcisinin katıldığı buluşmaya, Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eşsözcüsü Esengül Demir, HDP’li milletvekilleri, HDP İstanbul İl Eşbaşkanları, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Marmara Eşsözcüleri, çok sayıda demokratik kitle örgütleri, hasta tutsak yakınları ile yazar ve aydınlar da katıldı.

Buluşma, sinevizyon gösterimiyle başladı.

‘ALEVİLER YOK ETMEYE KARŞI DİRENDİ’

Buluşmada açılış konuşmasını yapan HDP İstanbul İl Eşbaşkanı İlknur Birol, Alevilerin yıllarca iktidarların zulüm ve baskılarına maruz kaldığını belirtti. Alevilerin tüm bu zulüm ve baskılara karşı direndiğini kaydeden Birol, “Varlığını bu yokluğa teslim etmemek için direndiler. Varlığını fiziki olarak yok etmek isteyenlere karşı sürekli direnmiş ve bugünlere gelmiştir. Onlarca örgüt, inanç merkezine sahip isek, her türlü baskıya rağmen merkezlerimiz var ise, eğer Alevi nüfusu toplam nüfusta görünür kılınmış ise bu direnme ve mücadelenin sonucudur” ifadelerini kullandı.

‘TALEPLER İÇİN ÖRGÜTLENMEK GEREK’

Alevi halkının talepleri karşısında örgütlenmeleri gerektiğinin altını çizen Birol, “Topluma seçim zamanı oy için bakan iktidarın da elbette dikkatini çekmektedir. Çeşitli manipülasyonları da görmüyor değiliz. Siyaset alanında Alevilerin hak ve özgürlüklerinin güvence altına alınmasının önemli olduğunu görünür kılmak partimizin yaslandığı temel felsefedir. Biraz daha adım atılarak ilerletilmesi gereken bir durumdur. Alevi toplumunun hak ve özgürlüklerinin çerçevesini genişleten, hangi adımların atılması gerektiğini birlikte konuşan bir adım gerekir” dedi.

ALEVİLERİN TALEPLERİ

HDP Halklar ve İnançlar Komisyonu ve PM üyesi Nesimi Aday, İçişleri Bakanı’nın danışmanının kapı kapı dolaşarak Alevilere “evlerinizi onaralım” şeklinde sadaka vermek istediğini hatırlatan Aday, “Cemevlerinin kabul edilmemesi meselesi, Alevilerin gasp edilen ibadethanelerinin geri verilmesi, zorunlu din derslerinin kaldırılması, kamudaki ayrımcılığın giderilmesi, katliamla yüzleşilmemesi üzerine çalışmalarımız var. Önümüzdeki süreçte ne yapabiliriz üzerine konuşmak için bir araya geldik. AKP-MHP faşizmini gerileteceğiz, peki Aleviler bu süreçte ne yapacak? İşte bunları burada konuşacağız” ifadelerini kullandı.

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) Onursal Başkanı Turgut Öker de, programın Türkiye’de ilk defa HDP tarafından gündeme getirildiğini aktardı. Alevilerin taleplerinin Türkiye siyasetinde bulunan diğer partiler tarafından dile getirilmediğini söyleyen Öker, “Umarım HDP’yle sınırlı kalmaz. Diğer siyasi partiler nezdinde de Alevilerin temel sorunlarının çözümüyle ilgili net tavır alırlar” diye belirtti.

BİRLİKTE MÜCADELE VURGUSU

Ardından HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan konuştu. Buldan, ayrımcılığa uğrayan Alevilerin eşit yurttaşlık temelindeki talepleri için güçlü bir ses olmaya çalıştıklarını kaydetti. Alevilerin de tıpkı Kürtler ve Süryaniler gibi ülkede ayrımcılığa uğrayarak inkar edildiğini dile getiren Buldan, mücadelede birlikte yürümeyi esas aldıklarını kaydetti. Buldan, “Bu mücadeleyi birlikte kazanmanın yol ve yöntemlerini birlikte oluşturacağımız bugünkü toplantıdan büyük ve önemli kararlaşmalar çıkacağına yürekten inanıyorum. HDP olarak kurulduğumuz günden bugüne kadar, bu kadim topraklarda yaşayan herkesi, her inancı, kimliği, her rengi özgür ve eşit bir yurttaşlık temelinde kendilerini ifade edebileceği bir ortamın yaratılması için bu mücadelenin içinde olduk. Bu mücadeleyi büyük bir onur ve gururla yürüttüğümüzü ifade etmek istiyorum” şeklinde konuştu.

Alevi toplumunun yüzyıllardır eşit yurttaşlık hakkını amaçlayan mücadelelerinin haklı ve onurlu bir mücadele olduğunu vurgulayan Buldan, konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: “Bu mücadele eşitlik, birlikteliğe dayalı, özgür yaşam mücadelesidir. Tıpkı bu coğrafyada yaşayan Kürt halkının vermiş olduğu onurlu mücadele gibi. Tıpkı bu coğrafyada, bu kadim topraklarda yaşayan diğer inanç ve kimliklerin verdiği mücadele gibi Alevi yurttaşlarımızın verdiği mücadelenin oldukça kıymetli olduğunu özellikle belirtmek isterim.

HAKİKATLE YÜZLEŞME

Alevi toplumunun bu topraklarda yaşadıkları kıyımların asla unutulmadığını, Alevi toplumunun inanç ve kimliğine mensup insanların tarih boyunca yasal ve anayasal olarak inkar edildiğini, inanç merkezlerine el konulduğunu, Seyit Rıza gibi birçok inanç önderlerinin idam edildiğini ve Koçgiri’de, Dersim’de, Maraş’ta, Gazi’de birçok katliamların yaşandığını, Alevilerin yaşadığı acılarda sadece Alevi toplumunun değil, bu coğrafyada bir çok kesimin büyük bir duyarlılık sağladığını da biliyoruz. Biz de onlardan biriyiz. Çünkü bu katliamlar hafızlarda tazeliğini koruduğu gibi, o döneme ait ne varsa bugün ona benzer birçok şeyin yapıldığına da tanıklık ediyoruz. Elbette ki hakikatlerle yüzleşilmesi ve onarıcı bir adaletin tesis edilmesi gerektiğini her fırsatta ifade ediyoruz. Bu ülkenin gerçek bir adalete, gerçek bir yüzleşmeye ve hesaplaşmaya olan ihtiyacından kaynaklı HDP olarak Alevi yurttaşlarımızın, Alevi toplumunun geçmişte yaşadığı bütün acıların açığa çıkması için mücadele içinde olacağız.

ÇÖZÜM EŞİT YURTTAŞLIK

Bugün sizlerle nasıl berabersek yarın da beraber olacağız. Sonuna kadar bu mücadelenin içinde olacağız. Aleviler, Alevi toplumu iktidarın yüz yüze bıraktığı bütün sorunları çözmek yerine onlara bir sadaka, bir lütuf siyasetini bahşedildiğini düşünüyor, bunu asla kabul etmiyoruz. Ciddiyetten ve samimiyetten uzak bu teklifin Aleviler tarafından kabul edilmediğini ve edilmeyeceğinin farkındayız. Hakiki çözüm, Aleviler başta olmak üzere tüm inanç ve kurumlarının eşit yurttaşlığının tanınması ve anayasal güvence altına alınmasından geçiyor. Alevilerin ibadeti cemdir, ibadethaneleri Cemevidir. Cemevlerinin ibadethane statüsünün tanınmamış olmasını, Alevi yurttaşlarımıza büyük bir haksızlık olarak tanımlıyoruz. Yine bütün bunların inkar politikasından, asimilasyon politikasından kaynaklandığının elbette farkındayız.

Bugün Alevi halkının sorunları sadece Cemevleri statüsünün olmaması değil, haksızlık ve hukuksuzluklar da yaşanıyor. Eğitim sisteminde özgürlükçü bir eğitimin yaşanmıyor olması, din derslerinin zorunlu hale getirilmesi, Aleviler başta olmak üzere diğer inançların, kimliklerin, kesimlerin de kabul etmediği bir mesele olarak önümüzde duruyor. Alevilerin inanç merkezlerinin özellikle Alevilere devredilmesi meselesi de Alevi kurumlarının bugün üzerinde durduğu ve bunun mücadelesini verdiği bir mesele olarak önümüzde duruyor. ‘ Pir ve Dede’ gibi unvanlar üzerindeki yasaklamaların biran önce kaldırılması talebi hem Alevilerin, hem de HDP olarak bizim bu sorunu çözme meselesinde yanlarında olduğumuzu da belirttiğimiz bir durum. Alevilerin çok önem verdiği Pirlik ve dedelik unvanları bugün HDP tarafından da birçok soru önergesi ve kanun teklifiyle Meclis’te gündeme getirilen konuların başında geliyor.

HEP BİRLİKTE KAZANACAĞIZ

HDP olarak Alevilerin mücadelesini sonuna kadar sahiplendiğimizi ve kendimize bir rehber edindiğimizi Alevi canların özellikle bilmesini isterim. Bu temel mücadelede Alevilerle birlikte bu mücadeleyi yürüyeceğimize söz veriyoruz. HDP’nin demokrasi mücadelesi sizlerin örgütlü mücadelenizi daha da büyüteceği ve bunu birer kazanıma dönüştüreceği yeni bir süreci görmemiz gerekiyor. Bu yolda birleşmek, gücümüzü ve kazanımlarımızı birleştirmek zorundayız. Zaman tam da bu zamandır. Bu yüzyıl büyük acılarla geçti. Ama bu acıların artık yaşanmayacağı, büyük kazanımların, başarıların ve barışların olacağı yeni bir yüzyıl olacaktır. Kazanımlarımız, dik duruşumuz bunu gösteriyor. İnancımız, mücadelemiz ve direnişimiz bunu gösteriyor. Büyük kazanacağız, büyük başaracağız, hep birlikte kazanacağız, hep birlikte başaracağız.”

KONGRE ÇAĞRISI

Buldan, 3 Temmuz’da Ankara’da gerçekleştirecekleri HDP Kongresi’ne katılım çağrısında bulunarak, “Bu kongre umudun ve cesaretin de kongresi olacaktır. Özellikle Alevi yurttaşlarımız ve temsilcilerini, birlikte yol yürüyeceğimiz büyük kongremize davet ediyorum. Gelin canlar bir olalım, gelin canlar birlikte kazanalım. Gelin canlar birlikte başaralım diyorum” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Alevi Haber Ağı

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?