16 gazeteci gizli tanık ifadeleri ile tutuklanmış

Diyarbakır’da tutuklanan gazetecilerden Safiye Alağaş ve Aziz Oruç’un savcılık sevk yazıları ve sulh ceza hakimliği kararlarında gizli tanık ifadeleri ortaya çıktı.
GÜNCEL
19.06.2022 07:53
16 gazeteci gizli tanık ifadeleri ile tutuklanmış
Abone Ol
google-news
Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan 21 gazeteciden 16’sı hakkında verilen tutuklama kararının gizli tanık ifadelerine dayandırılarak verildiği ortaya çıktı.

halktv.com.tr’nin haberine göre, Safiye Alağaş ve Aziz Oruç’un savcılık sevk yazıları ve sulh ceza hakimliği kararlarında önceki yıllarda alınan çok sayıda ifadeye yer verildi. İfadelerin bir bölümü gizli tanıklara bir bölümü ise teslim olan veya yakalanan örgüt mensuplarına ait.

Genel değerlendirmeler ve bilgilerin yer aldığı ifadelerin büyük bölümü 2018-2019 yıllarına ait. 2013 yılından da bir ifadeye yer verilmiş. Basın yayın faaliyetlerinin örgüt açısından öneminin vurgulandığı ifadelerde, tutuklanan kişilere yönelik herhangi bir bilgi yer almıyor.

Safiye Alağaş’ın tutuklamaya sevk yazısına göre “Ezel” adı verilen gizli tanık 1 Ekim 2019’da verdiği ifadede şunları kaydetti:

“Basın yayın alanı KCK Kurumlar Koordinasyonuna bağlı olarak faaliyet yürütmektedir. Özgür Gündem, Gündem gibi örgütsel içerikli gazeteler ve çeşitli dergiler dağıtılarak PKK propagandası yapılmakta ve örgüte yeni mensupların katılması sağlanmaktadır”

TELEVİZYON KANALLARI VE GAZETELER SIRALANDI

“Firar” adı verilen bir başka gizli tanık ise 18 Eylül 2018 tarihli ifadesinde “Söz konusu yayın organları halkı, devlete karşı, kin ve nefrete yönlendirmekte” dedi. “Kadife” adı verilen gizli tanık ise 2 Mayıs 2013 tarihli ifadesinde “Basın Komitesi içerisinde bulunan medya organlarına örnek olarak DİHA, Sterk TV, Rojaciwan, ANF, Besta Nuçe’yi gösterebiliriz” ifadelerini kullandı.

Gizli tanık ifadeleri yanı sıra, teslim olan veya yakalanan örgüt mensuplarının ifadeleri de savcılık sevk yazısında yer aldı. S. K. adlı kişi 2 Eylül 2018 tarihli ifadesinde “Mezopotamya Radyo, Sterk TV, Medya Haber, Ronahi TV, Çıra TV, Newroz TV, Özgür Politika gibi kanalların yanı sıra gazete ve radyo kanalları bulunuyor” dedi.

14 Ocak 2018’de ifadesi alınan E. D. ise “Ben Kandil’deyken Avrupa’dan gazetecilerin geldiğini gördüm. Bu gazeteciler örgütün üst düzey sorumluları ile röportajlar yaptılar. Hatta Duran Kalkan, isimli üst düzey örgüt mensubu Özgür Gündem gazetesinde Selahattin Erdem takma adı ile Cemil Bayık ise Salih Cuma Pir adı ile köşe yazısı yazıyor” diye konuştu.

‘TALİMATLARIN VERİLDİĞİ MEDYA ORGANLARI’

M. S. isimli bir başka kişi ise 18 Nisan 2021 tarihli ifadesinde “Örgüt hedeflerini çoğu zaman kendi yayın organları aracılığı ile açıktan verir. Sterk TV, ANF, Fırat Haber Ajansı, Nuçe Ciwan gibi yayın organları bu talimatların verildiği ana medya organlarıdır. Bu medya organlarında yayınlanan haberler sosyal medya hesaplarında ve Türkiye’de yerel bölgesel kurulmuş internet siteleri üzerinden duyurulur” dedi.

ÜYE OLDUĞU DERNEKLER DE İFADEDE YER ALDI

Sevk yazısında, kadın eksenli haberler yapan Jinnews’ün haber müdürü Safiye Alağaş’ın ev ve işyerinde yapılan aramalarda, toplatma kararı bulunan bir dizi yayın organın bulunduğu kaydedildi. Sevk yazısında ayrıca, Alağaş’ın, İnsan Hakları Derneği Diyarbakır Şubesi, kapatılan Özgür Gazeteciler Derneği ile Dicle Fırat Gazeteciler Derneği üyesi olduğu kaydedildi.

Hakkında tutuklama kararı verilen Dicle Haber Ajansı muhabiri Aziz Oruç’a ilişkin hakimlik kararında da, Alağaş’ın sevk yazısında yer alan gizli tanık ifadeleri ile teslim olan veya yakalanan örgüt mensuplarının ifadeleri yer aldı. Hakimlik kararında, Oruç’a ait dijital materyallerde yapılan incelemelerde silahlı terör örgütüne ait görsellerin yer aldığı kaydedildi. Oruç’un, örgütsel yapılanma kapsamında sürekli ve düzenli bir şekilde faaliyet yürüttüğü kaydedildi.

gazeteci Diyarbakır gazetecilik

BirGün Gazetesi

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?