Devlet kararttı dayanışma aydınlattı

4 gündür elektrik, su ve doğal gazları kesilen mahalleli elektriği suyu kesilmeyen komşularının dayanışmasıyla ihtiyaçlarını gideriyor. Karanlıkta yemek yiyen aile “başaracağız” diyor.
Fetihtepe Mahallesinde elektrik. su ve doğal gazı kesilen aile karanlıkta yemek yiyiyor.
Fotoğraf: Evrensel

ANASAYFA GÜNCELGoogle News Abone ol
Eylem NAZLIER
İstanbul

İstanbul’un orta yerinde bir mahalle Fetihtepe… Bugünlerde ‘kentsel dönüşüm’ adı altında mahalleye göz dikilmiş durumda. 4 gündür elektrik, su ve doğal gazları kesilen mahalleli haklarını alana kadar direneceklerini söylüyor. Bu direnci karanlıkta ders çalışan Tahir’in sözleri anlatıyor; “Her şeye, herkese rağmen başaracağız.”

Bu ailelerden birinin evine misafir oluyoruz. 8 kişilik Yıldırım ailesinin üç gündür elektrikleri kesik. Karanlıkta bir fenerin ışığıyla akşam yemeğini yiyorlar. Yer sofrasında domates, yumurta, yoğurt… Yumurtayı da elektriği kesilmeyen komşularında pişirmişler. “Bu hangi vicdana sığar” diye soruyor Abdülselam Yıldırım; “Ama bu kötülüğe karşı mahallede de çok güzel bir dayanışma örgütledik” diye ekliyor. Yıldırım, “Elektrik, suyu kesilmeyen mahalleliler var, birbirimize destek oluyor. Mahkemenin verdiği bir durdurma kararı var, yan komşumuzda da var. Onlardan destek alarak hayatımızı idame ettirmeye çalışıyoruz. Çeşme var mahallede oradan su taşıyoruz. Bize zulüm yapıyorlar. En çok sıkıntı yaşadığımız ve üzüldüğümüz durumda sınava hazırlık yapan kardeşim var. Günler, saatler onun aleyhine işliyor. Bir saat bir saattir. Elektrik varken geceleri bile yatmıyordu. Şimdi dışarıdan temin ettiğimiz şarjlı ışıldak var komşulardan şarj ediyoruz veriyoruz. Öyle ders çalışıyor. O şekilde hazırlığına devam ediyor. Ne hak ne hukuk kurallarına ne de vicdana sığar bize yaptıkları. Hastası olan, çocuğu olan var bunlar gözetilmeden elektrik suyun kesilmesi vicdana aykırı bir şey. Ama direneceğiz, asla pes etmeyeceğiz” dedi.

“HERKESE, HER ŞEYE RAĞMEN BAŞARACAĞIZ”
Fetihtepe Mahallesinde elektrik. su ve doğal gazı kesilen ailede çocukları ışıldakla çalışıyor.

Fotoğraf: Evrensel

Tahir Yıldırım daha 19’unda… Üniversite sınavına hazırlanan Yıldırım, “Uzun süredir verdiğim emekler doğrultusunda hedeflerime bu kadar az vakit kalmışken böyle üzücü tatsız olayların yaşanmasından hoşnut değilim. Ailemin ve bütün Fetihtepe halkının elektrik ve suyunun kesilmesi müstahak değildir. Okullar daha kapatılmadan bu sınav sürecinde ışıksız ortamda ders çalışmaya çalışıyoruz. Her şeye rağmen (herkese rağmen) başaracağız” diyor.

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?