CHP’li vekil duyurdu: Artvin – Şavşat’ta ağaç kıyımı

CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, Artvin Şavşat Elmalı köyü ormanında yapılan ağaç kesimlerinin görüntülerini paylaştı.
Şavşat’ta kesilen ağaçlar
Görüntü, Özgür Karabat’ın Twitter’da paylaştığı videodan alınmıştır.

ANASAYFA GÜNCEL ÇEVREGoogle News Abone ol

CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, Twitter hesabından Artvin Şavşat Elmalı köyü ormanında yapılan ağaç kesimlerinin görüntülerini paylaştı. Artvin’de çok yoğun şekilde orman kıyımlarının yapıldığını belirten Karabat’a, CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, CHP İl Başkanı Ahmet Biber ve Şavşat Belediye Başkanı Nihat Acar eşlik etti. Vatandaşların binlerce metreküp ağaç kesimden bahsettiğini belirten Karabat, “Bu kesimler bir kıyım, kesim değil” dedi. Kesilmiş ağaç görüntüleri gösteren Karabat şunları söyledi: “Ağaçların bazıları da sanki kasten kurutulmuş, sanki kurutulmaya terk edilmiş gibi duruyor. Ormanları katledenler ormanı korumak yerine bunu bahane olarak kullanıyorlar. Şavşat’ta Artvin’in tamamından fazla bir orman kıyımı var. Eskiden 20 metreküpleri geçmeyen kesimler şimdi 100 bin metreküpleri geçmiş durumda. Bu kadar kesimden Artvin ya da Şavşat halkı faydalanıyor mu? Bu ağaçları satanlar Artvin’e bir faydası var mı? Bir gelir geliyor mu? Cevabı bir hiç. Bu ağaçlar Artvin’in dışına gidiyor. İktidar tarafından palazlanan bir takım şirketler bu ağaçları kendi çıkarları uğruna ne yazık ki katlediyorlar. Burası korunması gereken milli bir park, milli bir hazine. Ama ne yazık ki son zamanlarda madenlerle, HES’lerle ve orman kıyımlarıyla ülkemizin en güzel doğası Artvin katlediliyor. Bu katliamı Türkiye kamuoyuna duyurmaya devam edeceğiz”.

“VATANDAŞ ORMANI DEVLETTEN KORUYOR”
Daha sonra söz alan CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan ise şunları söyledi: “Benim avukatlık yaptığım dönemlerde şöyle bir kural vardı. 6831 sayılı orman kanununa göre devlet vatandaştan ormanı korumaya çalışırdı. Şimdi vatandaş devletten ormanı koruyor. ‘Biz genç ağaçları kesmiyoruz, dökük ağaçları indiriyoruz’ diyorlar. Ama görüntüler öyle demiyor. Buna ilişkin Meclise araştırma, soru önergeleri verdim. Basın toplantısı yaptım, Meclis’te konuşmalar yaptım. Ardanuş’ta, Artvin merkezde özellikle Hatile vadisinde çok büyük bir kesim vardı. Birkaç gündür de burada bir kesim varmış, belediye başkanlarımız, ilçe başkanlarımız bizi uyardılar. Artvin Şavşat’ta da bu bölgede Elmalı’da yoğun bir kesim var. Şimdi aldığım bilgiye göre burada kesilen ağaçlar direk müteahhitlere gidiyor. Burada keselen bizim geleceğimiz. Çocuklarımıza emanet bırakacağımız geleceğimizi kesiyorlar. Bu orman kesimini Türkiye kamuoyuna şikayet ediyorum. Ve soruyorum nereye kadar bunu yapacaksınız? Orman kesimleriyle mahvettiniz, taş ocaklarıyla mahvettiniz betonlaşmayla mahvettiler. Buradan kamu görevlilerine sesleniyor. Orman genel müdürlüğüne de sesleniyorum, yapmayın, kıymayın bu ağaçlara. Yarın bir gün bu işin altına imza atanlar, bu usulsüz ağaç kesimlerine izin verenler mutlaka yargı önünde hesap verecekler. Elmalı köylülerini de sulama kanalı yapıyoruz diyerek yanlış beyanda bulunuyorlar.” (İstanbul/EVRENSEL))

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?