4500 yaşında 180 kilometre uzunluğunda bitki bulundu

Batı Avustralya’nın Shark Körfezi’nde, 4500 yaşında 180 kilometreye uzunluğunda tek bir melez bitkiden kaynaklanan bir deniz çayırı bulundu.
Haberde geçin bitki
Görsel: Royal Society

ANASAYFA GÜNCEL ÇEVREGoogle News Abone ol
Batı Avustralya’daki tek bir deniz çayırı bitkisinin 180 kilometre boyunca uzandığı tespit edildi. Araştırmacılar, Batı Avustralya’nın Shark Körfezi’nde, tek bir melez bitkiden kaynaklanan bir deniz çayırının 180 kilometreden geniş bir alana yayıldığını ortaya çıkardı.

İki yıl önce bilim insanları, Shark Körfezi’ndeki deniz çayırlarının bir kısmının, 20 yerine 40 kromozoma sahip bir Poseidon’s ribbon otu (Posidonia australis) klonu olduğunu keşfetti. Bu kromozomların yarısının ribbon otundan, yarısının da bilinmeyen bir türden gelmiş olabileceğini düşünüyorlar.

Proceedings of the Royal Society B’de yayımlanan çalışmaya göre, bu melezin incelenen 10 deniz çayırından biri hariç hepsini ele geçirdiği için büyük bir hayatta kalma avantajı sağladığı görülüyor. Araştırmacılar, klonun 4500 yıl önce ortaya çıktığını ve o zamandan beri yayıldığını düşünüyor. Bu da onu, Dünya’daki en eski organizmalar arasına sokuyor. (HABER MERKEZİ)

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?