“EMPERYALİST SAVAŞLARA HAYIR DEMEKLE İŞ BİTMİYOR

“EMPERYALİST SAVAŞLARA HAYIR DEMEKLE İŞ BİTMİYOR

 

“emekçi halklara yıkım getiren emperyalist savaşlara hayır”,

Kesinlikle doğru bir cümle. Lakin “emperyalist” deyince kaynağını, merkezini, hangi ülkeler olduğunu da açıklamalıyız, aksi halde kavram hava da kalacaktır, yani somutlaştırılmamıştır.

 

Elbette merkezi kapitalizmin, sanayi devrimiyle başladığı ingiltere’dir.

 

Aslında ingiltere’den sonrasını pek de konuşmaya gerek yoktur.

 

Çünkü emperyalizm doğduğu günden beri merkezi ingiltere’dir.

 

Ancak günümüzde emperyalizm deyince abd (amerika birleşik devletleri) emperyalizmi, ab (avrupa birliği) emperyalizmi, nato (kuzey atlantik paktı) emperyalizmi şeklinde sınıflandırılabilir.

 

Bunun dışındaki emperyalizm sınıflandırılması daha çok yukarıda adı geçen emperyalistlerin (abd, ab, nato) istihbarat teşkilatlarınca özellikle 2.dünya savaşı sonrası Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’ne (SSCB) karşı ve ilerleyen zamanda da Çin Halk Cumhuriyeti’ne (ÇHC) karşı, sadece kendi taraftarları ve sağ ideolojilere değil pek çoğu yapay olarak yaratılmış emperyalist işbirlikçi naylon sol tandanslı çevrelerce ve/veya kimi emperyalist işbirlikçi olmayan samimi, gerçek sol tandanslı çevrelerinde yanlış tahliller veya bu çevrelere sızmış kimi işbirlikçilerin kara propagandasıyla, SSCB (günümüzde Rusya Federasyonu) ve ÇHC’ni de “emperyalist”ler listesinde kabul ettirmişlerdir.

 

Bu hatalı ve yanlış tahlilleri halen savunan sol tandanslı çevreler mevcuttur.

 

Oysa SSCB ve ÇHC hiç bir zaman emperyalist olmamıştır ve olamazda.

 

SSCB ve ÇHC, kimilerinin emperyalizmin kara propagandasıyla “emperyalist” sayılmaya çalışıldıysa da zamanla özellikle sözde sol tandanslı bu çevrelerin önceden gizli olan şimdilerde açıktan abd-ab-nato emperyalizminin işbirlikçileri oldukları ortaya çıkmıştır.

 

Dolayısıyla beğenseniz de beğenmeseniz de emperyalist olan abd-ab-nato’dur.

 

abd-ab-nato, tarihleri boyunca açık, net, aleni bir dille, her ekonomi ve politik faaliyetleriyle ideolojik olarak bizzat kendileri emperyalist olduklarını kabul etmektedirler, lakin emperyalizmin işbirlikçileri sözde sol ve hatalı ve yanlış tahliler yapan sol tandanslı çevreler ısrarla SSCB  ve ÇHC’nin de emperyalist olduğunu iddia etmeye devam etmektedirler.

 

SSCB vd ÇHC’i ve diğer sosyalist devlet ve/veya iktidarlar, hükümetler unutmayın ki kapitalizmden komünizme geçişin arası, köprüsü olan sosyalizm deney ve/veya denemelerdir.

 

Hiç kimse bunların dört dörtlük sosyalizm olduğunu iddia edemez, ancak hiç kimsede bu ülkeleri ve yönetimleri kimi eksiklikleri, hatalı, olmalarına rağmen sosyalist olmamakla veya “emperyalist” olmakla suçlayamaz.

 

Sosyalizmin kırıntısı bile kapitalizmden daha iyidir ve savunulmalıdır.

 

Kaldı ki abd-ab-nato emperyalizmine karşı mücadele eden, savaşan hiç bir kişi, kurum, devlet vs. emperyalist olamaz.

 

Hiç bir şey bilmiyorsanız güney amerika, afrika, ortadoğu, yakın asya, uzakdoğu da abd-ab emperyalizminin yüz yıllardır, nato emperyalizminin on yıllardır neler yaptığı açıp, okuyun, inceleyin.

 

“savaşları yaratan, yoksuldan alıp zengine veren kapitalist düzendir.”

 

Kesinlikle doğru, lakin yine soyut, somutlaştırmamış bir cümledir.

 

Tüm dünyadaki savaşları, darbeleri, karşıdevrimleri, planlayanların programlayanların başında yine ingiltere gelmektedir.

 

Bunu inanın siz de ben de söylemesek de ingiltere yüz yıllardır emperyalist olduklarını ve emperyalizmin merkezi oldukları açıkça söylemektedir.

 

Kısacası artık şunu herkes çok iyi anlamak zorundadır abd-ab-nato kapitalist ve emperyalisttir.

 

SSCB ve ÇHC emperyalist değildir.

 

Gerçekten samimi, içten, gerçekçi, ideolojik politik olarak da köklerine sahip çıkan ilkelerine bağlı hiç bir devrimci komünist hele hele günümüz SSCB ve ÇHC’ ne emperyalist diyemez diyorsa da sağa sapmadır, sağcılaşmıştır.

 

SSCB ve ÇHC bugüne kadar, hiç bir ülke de iç savaş çıkarmadı, darbe yapmadı, karşı devrim yapmadığı, devrim yapmaya çalışanlardan uzak durmadı, tüm bunları ise yapan abd-ab-nato emperyalizmidir.

 

H.H.B.

 

08.04.2022

İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?