TÜGVA belgeleri davası | Yansıyanlar olanın çok küçük bir kısmı

TÜGVA’da ortaya çıkan kadrolaşma listeleri, torpil talepleri, fişlemeler, usulsüz bina tahsisleri, kamu kaynaklarının vakfa aktarılması belgelerine dair dava görüldü.

Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) logosu

ANASAYFA GÜNCELGoogle News Abone ol

Meltem AKYOL
İstanbul

TÜGVA’da ortaya çıkan kadrolaşma listeleri, torpil talepleri, fişlemeler, usulsüz bina tahsisleri, kamu kaynaklarının vakfa aktarılmasına dair belgelere ilişkin dava görüldü. Aydoğdu, duruşmada bahsi geçen belgelerin kendisi ile birlikte bölge sorumluları, genel başkan yardımcıları, genel başkan özel kalemi ve genel başkanda da bulunduğunu tekrarladı, “ben sızdırmadım” dedi.

Duruşmada hem tutuklu sanık Ramazan Aydoğdu hem de avukatı Ali Aktaş’ın savunmasının satır araları yansıyan belgelerin gerçeğin çok küçük bir kısmı olduğuna işaret ediyordu.

İKİNCİ DURUŞMA
Devlet içerisindeki kadrolaşma, usulsüz bina tahsisleri ve kamu kaynaklarının vakfa aktarılmasını gösteren TÜGVA belgelerini paylaşan Gazeteci Metin Cihan ile belgeleri sızdırdığı iddia edilen eski TÜGVA çalışanı Ramazan Aydoğdu’nun yargılandığı davaya bugün devam edildi.

Çağlayan’da bulunan 22. Asliye Ceza Mahkemesindeki duruşmanın saati sabah 11.00 olarak belirlenmişti, ancak duruşma 14.45’te başlayabildi. Yurt dışında ikamet eden Metin Cihan duruşmaya katılmadı. Ramazan Aydoğdu ise duruşmaya tutuklu bulunduğu Üsküdar Paşakapısı Kapalı Cezaevinden SEGBİS ile bağlandı.

TÜGVA’DAN İDDİA: ‘RAMAZAN AYDOĞDU SADECE GÖNÜLLÜMÜZ’DÜ
TÜGVA’nın yazlı ilettiği iddiaya göre Ramazan Aydoğdu, vakıfta gönüllü olarak çalışıyordu ve bu gönüllü çalışması 2019 yılında sona ermişti. TÜGVA’nın iddiasına göre “hiçbir gönüllüye vakıf ile ilgili herhangi bir materyal teslim edilmezdi, Sanık Ramazan Aydoğdu vakfın çalışanı olmadığı için kendisiyle bir materyal paylaşımı olmamıştı”.

Duruşmada söz alan TÜGVA Avukatı Seçkin Koç iddianamede yer alan delillere dayanarak dosyada sanık olan 2 ismin de cezalandırılmasını talep etti. Koç, dosyaya müdahillik talebinde de bulundu.

AYDOĞDU, ‘BASIN VAR, ÇOK İÇERİĞE GİRMEYECEĞİM’ DEDİ, BİLAL ERDOĞAN VE BERAT AYBAYRAK’LA ETKİNLİKLERE KATILDIĞINI ANLATTI
Duruşmada söz alan Ramazan Aydoğdu, TÜGVA avukatlarını ve yönetimini kast ederek “Benim cezalandırılmam yönünde bir yöne doğru çekmeye çalışıyorlar” dedi önce. TÜGVA’nın “sadece gönüllümüzdü” beyanına yanıt veren Aydoğdu şunları söyledi: “TÜGVA’da en son bulunduğum görev Teşkilat Koordinatör Yardımcılığıdır. Ayrıca ben TÜGVA’da il ve ilçe atamalarından sorumlu kişiydim. Disiplin soruşturması yapmakla görevliydim. Eski Başkan İsmail Emanet, başkan yardımcısı Suat Kır, şimdiki başkan Enes Eminoğlu’na yazdığım metinler, yazışmalar bulunmaktadır. Ben başkanın talimatı ile 3 soruşturma yaptım.” Yapılan 3 soruşturmadan birinin duruşma salonunda bulunan Avukat Seçkin Koç’un sorumlu olduğu Adana ile olduğunu hatırlatan Aydoğdu, “Adana il başkanı görevden alındı. Aynı şekilde İzmir ve Iğdır sorumluları da görevden alındı.”

TÜGVA’nın Cumhurbaşkanı ile Saray’da yaptığı buluşmayı da hatırlatan Aydoğdu, “5 bin kişinin katıldığı o toplantıyı da ben organize ettim” dedi.

TÜGVA’nın çeşitli il ve ilçelerde açtığı yeni binalar olduğunu söyleyen Aydoğdu, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan ile damadı, Eski Enerji Bakanı Berat Albayrak ile açılışlara katıldığını söyledi. Aydoğdu, “Örneğin Nevşehir’e genel başkanımızı temsilen ben katıldım, vakfın aracını kullandım. Cumhurbaşkanımızın damadı, o dönem Enerji Bakanı olan Berat Albayrak katıldı o açılışa. Yanında ben vardım. Ben orada çalışmıyorsam ne işim var benim o karede” diye sordu.

Aydoğdu duruşmada çeşitli aralıklarla bildiklerinin daha fazla olduğunu ancak bunları paylaşmadığını ifade etti. Aydoğdu’nun “Basın olduğu için çok içeriğe girmeyeceğim, mahremiyeti korumak için” sözleri dikkat çekti.

“POLİS RAPORU YANLI, DELİL SAKLANMIŞ”
TÜGVA’da çalıştığına dair sayısız bilgi ve belge olduğunu söyleyen Aydoğdu, “Vakfım sitesinde de benim katıldığım etkinliklerin, yaptığım konuşmaların kaydı duruyor” dedi.

Polis soruşturması sonucu hazırlanan raporun taraflı olduğunu söyleyen Aydoğdu, “delil saklanmıştır” ifade etti. Aydoğdu, “İnceleme raporunda Murat Aydın isimli bir kişinin bilgisayarına sızdığım iddia ediliyor, onun kurumda bilgisayarı yoktu. Başkan Enes Eminoğlu’nun bilgisayarına sızdığım iddia ediliyor, o belgeler zaten benim bilgisayarımda vardı. Suat Kır’ın bilgisayarına sızdığım iddia ediliyor, Suat bey 2018’de görevi bıraktı, bu nasıl mümkün olabilir” ifadelerini kullandı.

“140 SAYFA YAZIŞMA VAR ELİMDE, MAHREM BİLGİLER DE VAR, DOSYAYA EKLEYEYİM Mİ?”
Ramazan Aydoğdu’nun Avukatı Ali Aktaş’ın beyanı ile duruşmanın en garip anı yaşandı. Aktaş elindeki dosyayı gösterdi, “Burada 140 sayfa yazışma var. İçerisinde mahrem bilgiler var. Sunmak istemiyoruz, sunalım mı” diye sordu. Mahkeme başkanı ise “bütün delillerinizi” sunun” yanıtını verdi. Avukat Aktaş ise buna karşılık Ramazan Aydoğdu ile görüşerek buna karar vereceklerini söyledi.

Taleplerini de sıralayan Aktaş “Ele geçirilen materyellerin tarafımıza verilmesini ve bağımsız bir bilirkişiye Metin Cihan’daki belgelerle karşılaştırılarak inceletilmesini istiyoruz. TÜGVA Başkanı Enes Eminoğlu’nun dinlenme talep ediyoruz” dedi. TÜGVA’nın müdahillik taleplerinin reddini talep eden Aktaş, ele geçen bilgisayarın da kendilerine verilmesi halinde, bilgisayarın TÜGVA’ya ait olduğunu kanıtlayacaklarını savundu. Sözlerine ek yapan Ramazan Aydoğdu “Eğer ben bilgisayarlara sızdıysam burslara, yurtlara, başka şeylere de girip ifşa etmem gerekirdi. 13 koordinatörlük var. Onlara dair bilgileri de ifşa ederdim. Ama diğer koordinatörlüklere ait bende hiçbir belge yok. Sadece kendi alanıma dair veriler bunlar” dedi.

Avukat Aktaş da ekledi: “Müteahhitlerin yaptığı bağışlar, belediyelerin yaptığı tahsisler çıkıyor haberlerde. Eğer sızmış olsaydık bizde bunlar da olurdu.”

CİHAN’IN AVUKATI: BELGELER GERÇEK Mİ, TÜKVA’YA MI AİT, SORULMALI
Metin Cihan’ın Avukatı Özgür Urfa duruşmada söz aldı, 4 talep sınırlı:

TÜGVA’nın katılımın talebi reddedilmeli?
Suçlamaya konu edilen belgelerin gerçek olup olmadığı ve TÜGVA’ya ait olup olmadığı sorulmalı. Ya da iddianamede belgelerde tahrifat yapıldığına dair iddia yer alıyor. Öyle ise belgelerin orijinallerinin TÜGVA’dan istenmelidir.
Tutuklu sanık ile Metin Cihan arasında bir bağ kurulamamıştır, iddianamede burada bir bağ olmadığını göstermektedir. Dosyanın Metin Cihan yönünden ayrılmasını talep ediyoruz.
Metin Cihan gazetecidir, belgelerin paylaşıldığı hesaptan yapılan paylaşımlar dünyanın her yerinde haber niteliği taşımaktadır. Hesap Metin Cihan’a it olsa bile ki bunun sorulması gerekir, bunlar haber niteliğindedir. Ve yapılan gazetecilik faaliyetidir. Bu nedenle derhal beraatına karar verilmesini talep ediyoruz.
KARAR: TUTUKLULUK HALİNİN DEVAMINA…
Verilen aranın ardından ara mütalaasını açıklayan duruşma savcısı, TÜGVA Başkanı Enes Eminoğlu’nun dinlenme talebinin ‘esasa katkı sunmayacağı’ iddiasıyla reddini, TÜGVA’nın katılma talebinin ‘suçtan zarar gördüğü’ iddiasıyla kabulünü talep etti.

Savcı, Ramazan Aydoğdu’nun tutukluluk halinin devamına karar verilmesini istedi.

Ramazan Aydoğdu, “Ben de olan veriler hiçbir yerde paylaşılmadı, paylaşılan verilerin benimle ilgisi yok. O veriler bende bulunmamaktadır” diyerek tahliyesini talep etti.

Avukat Ali Aktaş, “Toplanmasını istediğimiz delillerin toplanmasını reddedilmesini talep ediyor savcı, yeni delil için talepte de bulunmuyor. Ama tutuklamanın devamını talep etmesinin gerekçesine delillerin toplanması diyor. Nereden gelecek bu deliller?” diye sordu, tahliye talep etti.

Beyanların ardından kararını açıklayan mahkeme başkanı TÜGVA’nın katılma talebinin kabulüne, Metin Cihan hakkındaki yakalama kararının devamına, TÜGVA belgelerine hangi tarihte erişim sağlama, manipüle etme, gönderme ve sanıklar arasında irtibatın bulunup bulunmadığının tespiti için bilirkişiden rapor alınmasına karar verdi.

Bir sonraki duruşma 11 Mayıs saat 10.00’da görülecek.

DAVA SÜRECİNE NASIL GELİNDİ?
Gazeteci Metin Cihan, TÜGVA’nın devletin birçok birimindeki kadrolaşmayı gösteren belgeleri sosyal medya hesabından paylaştı.

Belgeler TÜGVA ile ilişkisi olanların yargıda, emniyette ve daha pek çok kamu kurumunda iş bulduklarına ve hatta buralarda iş bulan vakıf çalışanlarının çalıştıkları kuruma gitmeden maaş alanlarına işaret ediyordu.

Sadece kadrolaşma iddiaları ile de sınırlı değildi belgeler. Kamu kaynaklarının vakfa aktarılması, usulsüz bina tahsislerine de açıkça yer alıyordu belgelerde.

2014’te “Gençliğin Geleceği, Geleceğin Gençliği” sloganıyla kurulan TÜGVA’nın Yüksek İstişare Kurulu Üyeleri arasında Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan, AKP’li Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu da bulunuyor.

Üstelik belgelerde sadece TÜGVA’nın adı geçmiyor. Ensar Vakfı, Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı (TÜRGEV), Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM), Önder İmam Hatipliler Derneği (ÖNDER), İlim Yayma Cemiyeti (İYC) gibi vakıf ve derneklere kadar uzanıyordu. Adı geçen diğer vakıf ve derneklerin bir kısmının da Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ailesi ve yakınlarındaki isimler tarafından kurulduğunu da not ederek devam edelim. Çok geçmeden İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı bir soruşturma başlattı. Ardından soruşturma dosyasına giren isimsiz ihbar ile belgelerin Pendik İlçe Spor Müdür Vekili Ramazan Aydoğdu tarafından paylaşıldığı iddia edildi. Daha önce TÜGVA’da önemli görevler üstlenen Aydoğdu da böylece soruşturmanın şüphelisi haline geldi.

Ramazan Aydoğdu evine yapılan baskın sonrası, 24 Kasım 2021’de tutuklandı.

TÜGVA BAŞKANI ENES EMİNOĞLU BELGELERİ KABUL ETTİ AMA…
TÜGVA’dan ise belgelerden sonra 24 saat içerisinde iki farklı açıklama yapıldı. Başkan Enes Eminoğlu önce, “Sözde belgelerin bizimle ilgisi yok” dedi.

Eminoğlu sonraki açıklamasında ise “İçerden belgeleri almış bu adam, sızdırmış, yedek yapmış ve şu anda ifşa ediyor” diyordu. Belgeler doğruydu, ancak yine de soruşturma tamamlandı, iddianame hazırlandı ve kabul edildi.

TÜGVA’nın ‘mağdur’ olarak yer aldığı iddianamede Metin Cihan’a “kişisel verileri hukuka aykırı olarak ele geçirmek ve yaymak” suçlaması ile 3 yıldan 6 yıla kadar hapis istiyordu.

3 yıl 9 aydan 10 yıl 6 aya kadar hapsi istenen tutuklu Ramazan Aydoğdu’nun ise “kişisel verileri hukuka aykırı olarak ele geçirmek veya yaymak” ile “Bilişim sistemindeki verileri bozma yok etme, erişilmez kılma, sisteme veri yerleştirme” suçlarını zincirleme şekilde işlediği iddia ediliyordu.

Davanın ilk duruşması 18 Mart 2022’de yapıldı. Ramazan Aydoğdu kendini “Bu veriler ortak bilgisayarlarda var olan bilgilerdi. Benim ürettiğim belgeler değildir. Bu veriler benimle birlikte bölge sorumluları, genel başkan yardımcıları, genel başkan özel kalemi ve genel başkanda da bulunmaktadır” diye savundu. Aydoğdu’nun tutukluluk halinin devamına karar verildi.

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?