GÖÇMENLERİN YAŞADIĞI TRAJEDİYE SON VERİLMELİ!

7 Nisan 2022 Alevi Haber Ağı

Birleşmiş Milletler (BM) Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi, Akdeniz’de yaşanan trajedide 90’dan fazla düzensiz göçmenin yaşamını yitirdiğini bildirdi.

Dünya 90 göçmenin Akdeniz’de boğularak hayatını kaybetmesini sessizlik içinde izlerken Demokrasi Konferansı Alevi Bileşenleri, bu sessizliği bozmaya katkı sunacak nitelikte yazılı bir açıklama yaptı.

Libya’dan günler önce ayrılan ve Akdeniz’i geçmeye çalışan aşırı kalabalık bir bottaki 90’dan fazla düzensiz göçmenin hayatını kaybetmesine ilişkin yapılan yazılı açıklamada, yakaklaşık olarak 90 milyon insanın başta savaş olmak üzere, açlık, yoksulluk, iç çatışmalar ve daha birçok nedenden dolayı ülkesinden ayrılarak göçmen, mülteci olmak durumunda kaldıklarına vurgu yapıldı.

” Yıllardır ülkelerinde kendi hallerinde yaşayan milyonlarca insan, başta savaş olmak üzere çeşitli nedenlerle göçmen, mülteci olmak durumunda kalıyor‘‘ ifadelerin yer aldığı ” Göçmenlerin yaşadığı trajediye son verilmeli” başlıklı açıklamanın devamında, şunlar kaydedildi:

” Yaklaşık 90 milyon insan göçmen olarak yerlerinden, yurtlarından koparıldı.

Binlercesi avrupa ülkelerine geçmeye çalışırken, bindikleri botların alabora olması sonucu hayatlarını kaybettiler. Bunların çoğu çocuk ve kadınlar.

Son gelen haberlere göre Birleşmiş Milletler (BM) Mülteciler Yüksek Komiserliği,

Libya’dan günler önce ayrılan ve Akdeniz’i geçmeye çalışan aşırı kalabalık bir bottaki 90’dan fazla düzensiz göçmenin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Peki milyonlarca insanın hayatlarının kararmasına sebep olanlar kimler?

40 günden fazla süredir Rusya’nın Ukrayna işgali sürüyor. NATO ve ABD’nin yayılmacı politikaları ve Ukrayna’yı piyon olarak kullanmalarının sonucu Rusya Ukrayna’yı işgal etti. Çoğu kadın ve çocuklardan oluşan 4 milyon Ukraynalı Avrupa ülkelerine göçmen olarak kabul edildiler.

Ancak tüm göçmenler Ukraynalılar kadar şanslı olamıyor. Bu da Batı’nın ikiyüzlü olmasından kaynaklı.

AB ülkelerinin kendilerinin yarattığı Suriye ile Libya’dan gelenlere ölümü reva görmesi ise insanlık için bir yüzkarasıdır.

Suriye, Afganistan ve İran başta olmak üzere birçok ülkeden Türkiye’ye 5.5 milyona yakın insan geldi. 3 milyon 700 bini ise geçici koruma altında kayıtlı Suriyeli.

Bu insanların topraklarını terkedip kaçarken ölmelerine neden Amerikan emperyalizmimin Büyük Ortadoğu Projesi (BOP) planı için Ortadoğu’da sahneye koyduğu politikalarıdır.

Akdeniz’de insanların ölmesinin temel sorumluluğu başta BOP projesinin sahibi ABD ile ona destek veren ülkelerdir.

Emperyalist devletler ve izledikleri politikalar dünyayı yaşanmaz hale getirmektedir. Göçmen sorunu işte bu saldırganlıkların sonucudur. Göçmen ve mülteciler için hayat gün geçtikçe zorlaşıyor.

Başta kan ve gözyaşına sebep olan devletler mültecileri pazarlık gücü olarak kullanmayı, istismar etmeyi bırakmalıdır. Göçmen işçiler için çalışma ve oturma izni verilmeli, çalışma yaşamına katılımları yasal olarak düzenlenmelidir.

Ayrıca, mülteci/göçmen ölümlerini durdurmak, hak ihlallerini engellemek için göçmen kaçakçılarına yönelik caydırıcı cezalar olmalıdır.

İnsanları, ırkları, inançları ötekileştirmeyen biz Alevilerin yüreği göçmenlere yapılan kötü muamelelere isyan ediyor. Bir an önce savaşlar son bulmalı, ABD, NATO ve öyle ülkeler yayılmacı politikasından vazgeçmelidir. Kan ve gözyaşı son bulmalıdır!”

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?