HDP’li Zeynel Özen, Ortaokulu müdürünün ‘haremlik selamlık’ oturma düzeni talimatını Meclis gündemine taşıdı

23 Mart 2022 Alevi Haber Ağı

Bursa Mithatpaşa Ortaokulu Müdürü Haydar Akın, öğretmenlere mesajlaşma uygulaması üzerinden kız ve erkek öğrencilerin ayrı sıralara oturtulması gerektiğini içeren bir mesaj gönderdi.

Akın, resmi bir evrak da hazırlayarak, “Değerli öğretmen arkadaşlarımızı 22.03.2022 tarihi itibari ile tüm sınıflardaki oturma düzeninin değiştirilmesi ve erkek öğrenciler ile erkek, kız öğrenciler ile kız öğrencilerin denk geleceği şekilde bir düzen oluşturulması gerekmektedir. Gereğini arz ederiz” ifadesini kullandı.

HDP İstanbul Milletvekili Zeynel Özen, Bursa Osmangazi Mithatpaşa Ortaokulu Müdürü Haydar Akın’ın ‘haremlik selamlık’ oturma düzeni talimatını Meclis gündemine taşıdı. Zeynel Özen, soru önergesinde, şu ifadeleri kullandı:

‘’Aşağıdaki sorularımın Millî Eğitim Bakanı Sayın Mahmut Özer tarafından Anayasa’nın 98 inci ve TBMM İçtüzüğü ’nün 96 ile 99 uncu maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla arz ederim.

Bursa Osmangazi ilçesininMithatpaşa Ortaokulu Müdürü Haydar Akın, dün öğretmenlere bir mesajlaşma uygulaması üzerinden okullarında 10-13 yaş arasındaki kız ve erkek çocukların ayrı sıralara oturtulması gerektiğini içeren bir mesaj gönderdiği kamuoyuna yansıdı. Akın’ın gönderdiği mesajda şu ifadeler kullanıldı;

“Kız ve erkek yan yana oturtulmuş bazı sınıfları görüyorum. Sınıf öğretmenlerimizin sınıflarda kesinlikle erkekleri erkeklerle kızları kızlarla oturtulması konusunda hassas davranmanızı özellikle rica ediyorum. Bu durumda olan sınıf öğretmenlerimizin en kısa zamanda gerekli değişiklikleri yapmalarını önemle rica ederim”

,Okul Müdürü Akın, resmi bir evrak da hazırlayarak, “Değerli öğretmen arkadaşlarımız 22.03.2022 tarihi itibari ile tüm sınıflardaki oturma düzeninin değiştirilmesi ve erkek öğrenciler ile erkek, kız öğrenciler ile kız öğrencilerin denk geleceği şekilde bir düzen oluşturulması gerekmektedir. Gereğini arz ederiz” yazısını öğretmenlere resmen tebliğ etti.

Anayasa’nın 2’nci maddesinde Türkiye Cumhuriyeti’nin laik bir devlet olduğu ifadeedilmiştir.Milli Eğitim Bakanlığı bünyesindeki okullarda görev yapan idareciler de anayasanın temel ilkelerinden olan laikliğin aksine bir anlayışı dayatan talimatlarda bulunamazlar.

Bu bağlamda;

Bursa Osmangazi ilçesininMithatpaşa Ortaokulu Müdürü Haydar Akınhangi kanuna dayanarak kız ve erkek çocukların ayrı oturması gerektiğini resmi bir evrakla tebliği etmiştir?

Ortaokulda5, 6, 7 ve 8. Sınıf öğrencileri olan 10 – 13 yaş arası çocukların birlikte oturmasının ne gibi bir mahsuru vardır?

Çocuk yaşlardaki öğrencilerin cinsel kimlikleri esas alınarak bir oturma düzeninin öğretmenlere tebliğ edilmesi, anayasanın 2. maddesindeki laiklik ilkesi ile bağdaşmakta mıdır?

Bursa Mithatpaşa Ortaokulu Müdürü Haydar Akın’ın herhangi bir dayanağı olmayan ve laiklik ilkesine aykırı resmi talimatlarına dair herhangi bir soruşturmanız olacak mıdır?” diye sordu.

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?