Diyarbakırlı yurttaşlara Newroz’dan beklentilerini sorduk: Tek isteğimiz barış

Diyarbakır’da Newroz’a dair beklentilerini sorduğumuz yurttaşlar, tek isteklerini barış olduğunu söyledi.

Fotoğraf: MA

ANASAYFA BÖLGEGoogle News Abone ol

Dilan TEMİZ
Berat MATYAR
Diyarbakır

Diyarbakır’da her sene olduğu gibi bu sene de Newroz buranın kendine özgün talep ve koşulları içerisinde karşılanıyor. Kürt halkının alanlarda kendini ifade edebileceği günlerden olan Newroz’u halk her şeye rağmen bu sene de heyecanla beklediklerini belirtiyor. Bölgede süren savaşa karşı barış, özgürlük, demokrasi talepleri yine öne çıkan taleplerden oluyor. Baskı ve korku ikliminin yaratıldığı bunun yanı sıra ekonomik sıkıntıların olduğu bu dönemde bu sorunlara karşı cevap olarak alanlarda olacaklarını belirtiyorlar.

“TEKRAR BİR BARIŞ SÜRECİ OLSUN”
Daha önce Suriçi’de yaşayan Muhammet Günbek isimli yurttaş şunları söyledi: “Suriçi’de yaşanan savaşa tanıklık ettik. O bombaların içinde yaşadığımız sürece karşı bu yılki Newroz için barış talep ediyorum. Sırtını Amerika’ya, NATO’ya dayayanlara karşı bunların olmamasını istiyoruz. 2023 seçimleri yaklaşırken belki bir seçim taktiği olarak pek sanmasam da Selahattin Demirtaş belki serbest bırakılabilir. Bu Ukrayna-Rusya savaşı belki barış sürecine bağlanabilir. Tekrar bir barış sürecinin olmasını isteriz. Newroz bizim özgürlük ateşimizdir. Bu ateşimiz hiç sönmesin istiyoruz.”

2022 Newroz’undan beklentilerini ifade eden Veysi Canbolat ise, “Demokratik bir ortamın oluşmasını, refah içinde yaşamayı ve halkın üzerindeki bu zulmün bitmesini istiyorum” dedi.

“KEMAL KURKUT’UN RUHUYLA ALANLARDA BULUNACAĞIZ”
2022 Newroz’una baskı altında gireceklerini söyleyen Üniversite Öğrencisi Arjen İnan, “Bir Kürt genci olarak psikolojik baskı görmeden hissetmeden Kemal Kurkut’un ruhuyla alanlarda bulunacağız. Eskiden herkes dükkanı kapatıp Newroz’a giderken çevre illerden gelirken korku ve psikolojik baskılardan dolayı geçen yıl beklenilen yoğunluk sağlanamadı ama bu korku iklimine rağmen umut da yok değil. 2022 Newroz’undan beklentim insanca bir yaşam, demokrasi ve özgürlüğümüzün mümkün olduğu Kawa’nın yaktığı özgürlük ateşinin daha da yükseltilip hiç sönmemesi için her şeye rağmen umudumuzu da alıp Newroz alanında bulunacağız” dedi

Konuştuğumuz vatandaşlardan biri Diyarbakır halkının politik olduğunu ama içinden geçtiğimiz sürecin daha farklı olduğunu bu yüzden isim vermeyeceğini belirtip bu yılki Newroz’un ekonomik sorunların gölgesinde kalacağını belirtiyor. Finansçı olduğunu söyleyen yurttaş,“Bence ekonomik nedenler şu anda her şeyin üstünde. Ben finansçıyım ve az çok biliyorum. Ekonomik nedenler şu anda siyasi düşüncelerin çok fazla önünde. Bu yılki Newroz insanlar açısından ekonomik kaygıların ön planda olduğu bir Newroz olabilir” dedi

8 MART’TAN NEWROZ’A
Newroza kadınların yaşam mücadelesini taşıyacaklarını belirten Xace isimli esnaf ise,

“Ülkenin dört bir yanında kadınların mücadelesiyle gidiyoruz bu Newroz’a. Tutuklu olan kadınların mücadelesi, yaşam mücadelesi veren kadınları da anmak üzere orada olacağız. Biz kadınlar olarak görünmediğimiz için alanlarda var edeceğiz kendimizi. Taciz ve şiddet etrafımızı nasıl sardıysa ona karşı mücadele ederken de bugün birçok kadın arkadaşımız yok, Gülistan Doku gibi. Kadın hakları, yaşamı, tutuklu hasta kadınlar için de 8 Mart’a nasıl sahip çıktıysak, Newroz günü de tüm kadınlar olarak alanlarda hayatın rengi olmalıyız” dedi.

Newroz’a tüm bunların yanında ekonomik krizle de gittiğimizi belirten Xace şunları söyledi: “Türkiye’de bu süreçte ekonomik krizle de gidiyoruz Newroz’a ben esnafım ve 3 gün önce aldıklarımı şimdi alamıyorum. Bu lambaların hepsini şimdi açamıyorum. Tüm partiler bu süreçte AKP’nin politikasına karşı birlik olmalı bu kaos ortamı son bulmalı.”

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?