Zeytinliklerden sonra sit alanları da yağmaya açıldı

Zeytinliklerin madenlere açılması ile ilgili yönetmelik değişikliğinin ardından şimdi de sit alanları enerji santrallerine açıldı.
Antalya Side’de arkeolojik kazı görüntüleri

Fotoğraf: Burak Yalman/DHA

ANASAYFA ÇEVREGoogle News Abone 0l

Özer AKDEMİR
İzmir

Zeytinliklerin madenlere açılması ile ilgili yönetmelik değişikliğinin ardından şimdi de sit alanları enerji santrallerine açıldı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından bugünkü Resmi Gazete’de yayınlanan “Korunan alanların tespit, tescil ve onayına ilişkin usul ve esaslara dair yönetmelikte değişiklik yapılmasına dair yönetmelik değişikliği”nde kesin korunacak hassas alanlarda “kamu menfaati” gerekçe gösterilerek atık su, içme suyu, doğal gaz ve elektrik hatları yapımına izin veriliyor.

Yönetmelik değişikliğinde ayrıca “Ulusal güvenlik için zaruret arz eden tesisler,

c) Orman yangın yolu açılmasına, ormanların bakım ve onarımına, biyotik zararlılarla ve abiyotik (yangın, sel, fırtına) etkenlerle mücadele edilmesine yönelik çalışmalar,
ç) Dalyan ve lagün ekosistemlerinde doğal dengenin devamlılığının sağlanması amacıyla ilgili kamu kurum görüşleri doğrultusunda ve herhangi bir yapı yapılmamak şartıyla alanın özelliğinden kaynaklanan geleneksel avcılık yöntemleriyle yapılan balıkçılık faaliyetleri” ni izin verileceği de belirtiliyor.

Yönetmeliğin 2. Maddesi f fıkrasında “Ulaşım hatları ile bunların zorunlu yapıları, elektrik iletim hattı/tesisi, içme ve kullanma suyu hattı, atık su hattı, trafo, haberleşme servisleri, açık otopark ve alanın korunmasına katkı sağlayacak arıtma tesisleri ile faaliyetlerinin özelliği ve alanın coğrafi yapısı gereği başka güzergâhtan geçirilmesi kamu menfaatiyle bağdaşmayan enerji iletim hatlarının,
g) Ulusal güvenlik için zaruret arz eden tesislerin,
ğ) Yöre halkının ihtiyaçlarıyla sınırlı kalmak ve toplam yapılaşması kara alanın %2’sini geçmemek kaydıyla balıkçı barınaklarının” yapımına izin çıkarken h fıkrasında ise kesin korunacak alanlarda hidroelektrik, rüzgâr ve güneş enerji santrallerinin yapımının önü açılıyor.

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?