Meydanlarda özgürlüğün sesi yankılanacak

5 Mart 2022 Cumartesi – Kategori: Kadın, Manşet
Meydanlarda özgürlüğün sesi yankılanacak
6 Mart’ta birçok kentte kadın örgütlerinin gece yürüyüşleri ve mitingleri var. TJA ve HDP Kadın Meclisi hem bu eylemlere katılacak hem de bölgede 8 kentte miting gerçekleştirecek. HDP’li kadın siyasetçiler, özgürlük vurgusuyla kadınları alanlara davet ediyor

Özgür Kadın Hareketi (Tevgera Jinên Azad-TJA), Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi ve kadın örgütlerinin bölge kentlerinde eylem ve etkinlikleri sürüyor. “Zaman, kadın özgürlük zamanı” şiarıyla 25 Şubat’ta, Kandıra Kadın Kapalı Cezaevi’nde hayatını kaybeden Garibe Gezer’in memleketi olan Mardin’in Dargeçit’te startı verilen etkinliklerin devam ettiği kentlerden biri de Diyarbakır. Broşür dağıtımı, Adalet Nöbeti’ndeki ailelere ziyaret, yürüyüş, bisiklet turu, şölen, film gösterimi gibi pek çok etkinliğin düzenlendiği Diyarbakır’da, 8 Mart Salı günü ise İstasyon Meydanı’nda büyük bir miting düzenlenecek.

Özel savaş politikaları

Görevden alınarak yerine kayyum atanan Ergani Belediye Eşbaşkanı Meryem Yıldız, bu yıl 8 Mart temasının “özgürlük” olduğunu ve bu temanın seçilmesinin nedenini, “Kürdistan’da kadınlar üzerinde yürütülen özel savaş politikaları, ırkçılık, milliyetçilik ve cinsiyetçilikle beslenen savaş politikalarıdır. Devletin Kürt kadınına karşı işlediği düşman politikasına son vermek ve artan baskı politikalarını, tutuklamaları bertaraf edebilmek için bu yıl özgürlük şiarıyla alanlardayız” diyerek açıkladı.

Tecrit, cezaevleri, anadil

Kadınların tüm baskılara rağmen alanları ve sokakları terk etmediğini, mücadeleden vazgeçmediğini söyleyen Yıldız, bu yılki etkinliklerde tutuklu Kürt siyasetçi Aysel Tuğluk ve diğer hasta tutukluların durumlarını da alanlarda gündeme getireceklerini aktardı. Anadilde eğitim talebi ile PKK Lideri Abdullah Öcalan ve diğer tutuklular üzerinden sürdürülen tecridin de bu yılki etkinliklerin ana gündemi olacağını paylaşan Yıldız, “Çünkü toplumun tümü tecrit altında. Bu sadece İmralı’yla sınırlı kalmayan bir tecrittir” dedi.

Kadın özgürlükçü paradigma

Yıldız, temel talepleri arasında yer alan tecride işaret ederek, şunları söyledi: “Çünkü Kürt kadınları Sayın Öcalan’ın felsefesi etrafında birleşen bir harekettir. Bu felsefe de kadının özgürlükle buluşması felsefesidir. Kadın kurtuluşu, sadece cinsiyetçiliği aşma değildir. Aynı zamanda kadın ve erkeğin birlikte yaşam mücadelesidir. Böyle bir felsefedir. Şuna inanıyoruz: Sayın Öcalan’ın kadın kurtuluş ideolojisi yönündeki paradigması tüm dünya kadınlarına umut olmuştur. Bu paradigma etrafında kenetlenme durumu söz konusu. Bu paradigma tüm dünya kadınlarını kurtaracak bir ideolojidir.”

Her gün 8 Mart

Bu yılki 8 Mart eylem ve etkinliklerin startının Garibe Gezer’in memleketinde verildiğini anımsatan Yıldız, şöyle dedi: “40 yıldır Kürt kadınları alanlarda. Son sözümüz ‘kadın özgürlük zamanı’ olacaktır. Bizim için her gün 8 Mart. Ama tabii ki 8 Mart’ta daha coşkulu, daha renkli ve daha da kadın ittifakını arttırma niyetindeyiz.”

Katillerin yargılanması talebi

HDP Yenişehir İlçe Eşbaşkanı Remziye Sızıcı ise 8 Mart’ın “direniş günü” olduğunu vurgulayarak, “Bu 8 Mart’ta Garibe Gezer’in katillerine sesleneceğiz. Deniz Poyraz’ın katillerinin yargılanmasını isteyeceğiz. Kadın siyasetçilerin üzerindeki bu karalama ve tasfiye etme politikalarını eleştireceğiz. Kadın özgürlüğünü haykıracağız. Kadın özgürlüğüne giden yolda yürüyeceğimizin mesajını vereceğiz” dedi.

İstasyon Meydanı’nda buluşalım

Bu yıl onlarca kentte kadın mitingleri var. TJA ve HDP Kadın Meclisi de kadın örgütlerinin düzenlediği kadın buluşmalarına, gece yürüyüşlerine ve mitinglere katılacak. Yanı sıra bölge kentlerinde yine kadın örgütlerinin katılımıyla mitingler gerçekleştirecek. 8 Mart Tertip Komitesi’nden Ruken Yılmaz, “Kadınlar üzerindeki özel savaş politikalarını kırmak için alanlarda haykıracağız. Programımız 12.00’de başlayacak. Tüm kadın arkadaşlarımızı, annelerimizi, genç arkadaşlarımızı 8 Mart günü İstasyon Meydanı’na davet ediyoruz. Tüm arkadaşlarımızı renkleriyle, zılgıtlarıyla, pankartlarıyla, sözleriyle ve şarkılarıyla bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Fehime Poyraz: Kadınlara adalet gelirse herkese gelir

HDP İzmir il binasına yönelik saldırıda Onur Gencer tarafından katledilen Deniz Poyraz için kadınlar adalet talep ederek mücadeleye devam ediyor. Kızı katledilen, iki çocuğu da cezaevinde olan Deniz’in annesi Fehime Poyraz, baş eğmeyen mücadelesiyle birçok kesime ilham veriyor.

JINNEWS’ten Melike Aydın’a konuşarak, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde kadınlar için adalet talep eden anne Poyraz, barışın devletlerin işine gelmediğini, katillerin devletten ve cezasızlıktan güç aldığını söyledi. Fehime Poyraz, “Aramıza devlet girmese, çeteler girmese zaten yaşıyoruz. Biz yalnız Kürt halkının değil, bütün halkların hakkını savunuyoruz. Sadece kendi kızım için değil, katledilen tüm kadınlar için adalet istiyorum. Zaten Kürtlere ve kadınlara adalet gelirse herkese adalet gelir. Halka çağrım bu insanları sahipsiz bırakmasınlar” dedi.

Gülistan Doku nerede?

HDP Genç Kadın Koordinasyonu, 2 yıldan uzun süredir kendisinden haber alınamayan Gülistan Doku’nun en son görüldüğü yer olduğu iddia edilen Dinar Köprüsü’nde açıklama yaptı. JINNEWS’in haberinde; Kürtçe, “Zaman, genç kadınların dirilişinin zamanıdır” pankartının açıldığı açıklamada, “Jin, jiyan, azadî” ve “Gülistan Doku nerede” sloganları atıldı. Gülistan Doku’nun kaybettirilmesinde baş şüpheli olan Zaynal Abakarov’un elini kollunu sallayarak ülkenin dışına çıkarılmasına tepki gösterilen eyleme, HDP Milletvekili Dersim Dağ’ın yanı sıra çok sayıda kişi de destek verdi.

Eylemde konuşan Melike Altıntaş, “Yüzlerce kadın yoldaşımız mücadele yürüttüğü için cezaevlerinde. İçeride, dışarıda nerede olursak olalım mücadelemizden asla taviz vermeyeceğimizin sözünü veriyoruz” diye konuştu.

Van’da buluşma: Bijî 8 Adarê

Van’da TJA ve HDP Kadın Meclisi, Çaldıran ilçesinde 8 Mart dolayısıyla “kadın buluşması” gerçekleştirdi. HDP ilçe binasında düzenlenen buluşma halaylarla başladı. Yöresel kıyafetleriyle buluşmaya katılan ve el emeğiyle yaptıkları “Bijî 8 Adarê” pankartını salona asan kadınlar, “Bijî berxwedana Jina”, “Jin Jiyan Azadî” sloganları attı. DBP İl Eşbaşkanı Gülderen Varlı, cezaevlerindeki hak ihlalleri ve tecride dikkat çekerek, hasta ve infazı yakılan tutukluların bir an önce serbest bırakılmasını istedi. Varlı, kadınları Musa Anter Barış Parkı’nda düzenlenecek olan mitinge davet etti. TJA ve HDP Kadın Meclisi İpekyolu, Edremit ve Çatak’ta da kadınlarla bir araya gelerek çeşitli etkinlikler gerçekleştirdi.

Siyasetçilerin künyesi okundu

TJA ve HDP Kadın Meclisi, Şırnak’ın İdil ve Cizre ilçelerinde de 8 Mart etkinlikleri düzenledi. İdil’de, cezaevinde tutuklu bulunan siyasetçi kadınların fotoğrafları eşliğinde künyeleri okundu. Cizre’de ise Mezopotamya Beşiğinde Yakınlarını Kaybedenlerle Dayanışma ve Yardımlaşma Kültür Derneği (MEBYA-DER) öncülüğünde mezarlık ziyaretinde bulunuldu.

Şırnak MEBYA-DER yöneticisi Heznê Arslan, “Onların yolu, bizim yolunuzdur” dedi. Mezarlık ziyareti, “Şehît namirin” sloganıyla son buldu.

İzmir’de Dengbêj dinletisi

HDP İzmir Kadın Meclisi ve TJA kadınlarla dengbêj dinletisinde bir araya geldi. HDP Çimentepe Temsilciliği’nde 8 Mart kapsamında bir araya gelinen dinletide, salona “Deniz’e sözümüz barış olacak faşist ablukayı kıracağız”, “Dem dema azadiya jina ne” pankartları asıldı. Dinletiye Hanife Gümüş, Hediye Tekin ve Zübeyde Uçar stran ve kilamlarıyla katkıda bulundu.

TJA üyesi Hayat İzgi, “Dengbêj kadınların kültürlerinin birer parçası ve geçmişi geleceğe taşıyan sözlü tarihtir” diyerek tüm kadınları 8 Mart’a güçlü bir şekilde katılmalarını istedi. Dengbêj dinletisi, çekilen halaylarla son buldu.

Ankara mitingi Anıtpark’ta olacak

Ankara Kadın Platformu “Erkek-devlet şiddetine, krize ve yoksulluğa karşı yaşasın 8 Mart” şiarıyla bu 8 Mart’ta Anıtpark’ta bir araya gelecek. Mitingde, İlker Kadın Korusu, Kısçeler Müzik Grubu ve Zeynep Karababa sahne alacak. 6 Mart’ta düzenlenecek mitingin ardından kadınlar 8 Mart gecesi 16. Feminist Gece Yürüyüşü’nde, Madenci Anıtı’ndan Sakarya Meydanı’na yürüyecek.

Kocaeli Kadın Platformu: Sömürüye karşı alacaklıyız

Kocaeli Kadın Platformu, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde kent merkezinde bulunan Kocaeli Belediyesi İş Hanı önünde saat 18.30’da bir araya gelecek. 8 Mart’ın işçi kadınların direnişinin bir sembolü olduğunu, hakları için günlerdir fabrika önünde direnen Farplas Otomotiv’in kadın işçilerinin eylemini anımsatan Kocaeli Kadın Platformu Üyesi Sinem Arıkan, “8 Mart bundan dolayı çok kıymetli. Her yıl hem coşkuyla hem öfkeyle, sesimizi yükseltmeyi, eşitsizliğe karşı söz üretmeyi önemli buluyoruz” şeklinde konuştu.

Alanları direnişe boyayacağız

8 Mart’ta yoksulluğa, savaşa, ekonomik krize, sömürüye karşı seslerini yükselteceklerini belirten Arıkan, “Haklarımızdan ve birbirimizden vazgeçmeyeceğiz’ çağrısıyla her yerde olacağız. Çünkü alacaklıyız. Kamusal alanda, fabrikalarda, sokaklarda, direniş alanlarını terk etmeye niyetimiz yok. Direnişimizle bütün alanları boyayacağız. Bu coşkuyla herkesi 8 Mart’a bekliyoruz” diyerek, alanlara çağrı yaptı.

Mersin Kadın Platformu: İsyanımızı büyütelim

Mersin Kadın Platformu, “Yan yan gelirsek, eşitsizliği, adaletsizliği, katliamları ve savaşları ortadan kaldırabiliriz” diyerek, tüm kadınları 8 Mart’ta düzenlenecek Feminist Gece Yürüyüşü’ne davet etti.

1 Mart’tan itibaren dağıttıkları bildiriler ile kadınları sokağa davet eden kadınlar, bu yıl “kadın kırımına”, savaşa ve kadın yoksulluğuna dur demek için mücadeleyi yükseltmeye davet etti. Platform, 6 Mart’ta saat 14.00’te Özgecan Aslan Meydanı’nda “Kadın Şenliği” yapacak, 8 Mart’ta ise saat 12.30’da cezaevindeki kadınlara dayanışma kartı gönderecek, aynı akşam saat 19.30’da Kuşimato Sokağı’nda bir araya gelerek, Feminist Gece Yürüyüşü düzenleyecek.

‘Sen de gel’

Platform üyesi olan ve aynı zamanda HDP Akdeniz Belediyesi Meclisi Üyesi Nuran Aslan ve Moral Dayanışma Üyesi Ayşegül Göçmen, Mezopotamya Ajansı’na (MA) konuşarak, “Kadın yoksulluğuna, savaşa, devlet şiddetine rağmen hep birlikte yan yana sokakları ve alanları doldurmaya devam ediyoruz. Haydi, sen de gel kız kardeşim. Her sene olduğu gibi bu sene de coşkumuzu, isyanımızı büyütelim” çağrısında bulundu.

Federe Kürdistan’da bir dizi etkinlik

Federe Kürdistan Bölgesi’ndeki kadın örgütleri, artan erkek şiddetine, saldırı ve baskılara dikkat çekmek için 8 Mart kapsamında bir dizi eylem ve etkinlik düzenleyecek.

8 Mart kapsamında düzenlenecek etkinlikler şöyle:

*5 Mart: Kürdistan Komünist Partisi’ne bağlı Kürdistan Afretan Grubu, Süleymaniye’deki Azadî Salonu’nda pencêr hastalığı üzerine seminer düzenleyecek.

Kadın Kurumlarının Ortak Ağı üyeleri, katledilen Şinyar Huner’in mezarı ile Süleymaniye’deki Seywan Tepesi’nde bulunan katledilen “isimsiz kadınların” mezarlarını ziyaret edecek.

*8 Mart: YNK’ye bağlı Yekîtiya Jinên Kurdistanê (Kürdistan Kadınlar Birliği), Süleymaniye’deki Teweri Salonu önünde kadın cinayetlerini kınayacak.

*10 Mart: Kürdistan Komünist Partisi’ne bağlı Kürdistan Afretan Grubu, kadın kurumlarıyla Kürt el sanatları ve yemekleri sergisi düzenleyecek.

*12 Mart: Süleymaniye’de birçok bölgeden kadınların katılımıyla panel düzenlenecek.

*10 Mart: Hizba Zehmetkêşan ya Kurdistanê üyesi kadınlar, Süleymaniye’de Kadın Kurumlarının Ortak Ağı’nın iş birliğiyle kadın el sanatları sergisi açacak.

Hesekê’de Ermeni kadınlardan şölen

Ermeni kadınlar, Kuzey ve Doğu Suriye’nin Hesekê kentinde bulunan Mişêrf Mahallesi’ndeki Reşo Salonu’nda 8 Mart kapsamında bir şölen düzenledi. Salon, Ermeni tanrıçalarının resimleri, “Kadın yaşamdır” ve “8 Mart ruhuyla mücadeleyi yükselteceğiz” yazılı pankartlarla süslendi. Şölene Kongra Star ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri katıldı. Şölende Ariv Qwsebiyan, “8 Mart, acı ve işkenceden kurtulma günüdür. 8 Mart ruhuyla tarihimize ve varlığımıza sahip çıkacağız” derken, Enûş Teteryan da “Tarih boyunca kadınlar haksızlığa ve zulme karşı başkaldırdı. Onların sayesinde bu aşamaya geldik” sözlerini kullandı. Konuşmaların ardından Koma Ararat ve sanatçı Yara Ehmed sahne aldı. Şölen, Min Winda Kiriye (Ben Kaybettim) tiyatro oyunu ile sona erdi.

Fransa’da siyasi cinayetler paneli

Fransa’da Kürt kadın örgütleri 8 Mart dolayısıyla çeşitli eylem ve etkinlikler düzenledi. Fransa Kürt Kadın Hareketi (TJK-F), kadınlarla kahvaltıda buluştu ve ardından da “Kadınların Savaşı” filmi izlendi. Yanı sıra Drancy Demokratik Kürt Toplum Merkezi’nde ‘kadın mücadelesi ve siyasi kadın cinayetleri’ konulu panel gerçekleştirildi. Panelin ardından ise kadınlar, sohbet toplantısında bir araya geldi.

 

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?