Savaşı durdurun

Savaşın ikinci günü geride kalırken Rus kuvvetleri Kiev’e girdi. ABD’den NATO ve AB’ye savaşın sponsorları ateşe benzin dökmeyi sürdürürken Putin geri adım atmıyor. Dünyadan ‘savaşı durdurun’ çağrısı yükseliyor.

Savaşı durdurun

Dış Haberler Servisi

Donbass savaşının ikinci gününde Rusya birliklerinin Ukrayna içlerindeki saldırıları havadan ve karadan devam etti. Saldırılar aralıksız devam ederken Rusya Savunma bakanlığı Kiev’in batısını kuşattı, Hostomel havalimanını ele geçirdi. Kiev yönetimi de Rus birliklerinin Kiev’e girdiğini doğruladı.

Kremlin, birliklerin girdiği Kiev’de bir yönetim değişikliği peşinde olduğu yönündeki iddiaları reddetti. Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenski ise Moskova’nın ana hedefinin kendisi olduğunu ileri sürdü.

Uluslararası toplum ve devletlerden gelen “savaşı durdurun” çağrılarının ardından Kiev ve Moskova’dan ‘müzakerelere açığız’ açıklamaları geldi.

Ukrayna parlamentosu Rada’da da Rusya ile savaşı sona erdirmek için müzakere çağrısı yapıldı. Rada milletvekili İlya Kiva, ülkesindeki savaşı kaybedilmiş bir savaş olarak nitelendirerek bu gerçeği kabul etme ve derhal Rusya ile müzakereye oturma çağrısı yaptı.

savasi-durdurun-985178-1.
Ülkenin en batısında yer alan Polonya sınırındaki Lviv’den en doğusuna kadar Rusya’nın bombalaması sürüyor.

MÜZAKERE ÇAĞRISI

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e Rusça diyalog çağrısında bulunan Ukraynalı lider, “Rusya’yı yeniden müzakere masasına oturtmalıyız. Rusya ile tarafsızlık statüsünü konuşmaktan korkmuyoruz. Ancak bizim ne tür güvenlik garantilerimiz olacak? Bunu hangi ülkeler temin edecek?” dedi.

Rusya’ya karşı ülkesinin savunmasında yalnız bırakıldıklarını belirten Zelenski, Batılı ülkelere ve NATO’ya çağrısını yineledi. Avrupa’daki 27 liderin korktuklarının altını çizen Zelenski, “Liderlere Ukrayna’nın NATO’ya katılıp katılamayacağını doğrudan sordum. Herkes korkuyor, cevap vermiyorlar” şeklinde konuştu.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Zelenski’nin müzakere çağrısının ardından Rusya’nın Ukrayna’yla müzakere yapılması için Belarus’un başkenti Minsk’e heyet göndermeye hazır olduğunu söyledi.

savasi-durdurun-985179-1.
Ukrayna’da pek çok kişi sığınaklarda ya da yeraltı metro istasyonlarında bekliyor. Yaklaşık üç milyon nüfusa sahip başkent Kiev’de uyarı sirenleri çalarken siviller daha güvenli yerler bulmak için yollara düştü.

ÖZGÜRLEŞTİRECEĞİZ

Lugansk ve Donetsk Halk Cumhuriyetleri’nin dışişleri bakanlarıyla görüşen Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise operasyonunun amacının Ukraynalıları zulümden kurtarmak olduğunu, Ukrayna’yı işgal etmek gibi bir planları olmadığını ileri sürdü. Batı ve Kiev yönetiminin Ukrayna’yı trajediye sürüklediğini kaydeden Lavrov, “Müttefiklik sorumluluklarımız çerçevesinde Ukrayna’nın militarizm ve Nazizm’den arındırılması için operasyon kararı aldık ifadelerini kullandı.

Çin Devlet Başkanı Şi ile görüşen Rusya Devlet Başkanı Putin sorunları müzakere ile çözme çağrısına Ukrayna ile üst düzey müzakerelere hazırız şeklinde yanıt verdi.

PUTİN’DEN ORDUYA ÇAĞRI

Rus lider dün akşam saatlerinde yaptığı açıklamada Ukrayna ordusunu ülkelerinde iktidarı ele geçirmeye çağırdı. Güvenlik Konseyi Toplantısı’nda konuşan Putin, “Ukrayna silahlı kuvvetlerinin askeri personeline bir kez daha sesleniyorum: Neo-Nazilerin ve Ukraynalı radikal milliyetçilerin çocuklarınızı, eşlerinizi ve yaşlılarınızı canlı kalkan olarak kullanmalarına izin vermeyin. Gücü kendi elinize alın. Böylece, anlaşmaya varmamız daha kolay olacak” diye konuştu.

BIDEN: ÇATIŞMAYACAĞIZ

Zelenski, umut bağladığı ABD’den ise istediği desteği alamıyor. ABD’nin Ukrayna’ya bu yıl 650 milyon dolarlık savunma yardımı yaptığına işaret eden Başkan Joe Biden, “Askerlerimiz Ukrayna’da Rusya ile çatışmaya girmeyecek. Birliklerimiz Avrupa’ya Ukrayna’da çatışmak için değil, NATO müttefiklerimizi korumak için gidiyor” ifadesini kullandı.

Biden ağırlıklı olarak Rus bankacılık sistemini ve ekonomisini hedef alan yaptırımları açıkladı. Yaptırımların Rus ekonomisine hem şimdi hem de zaman içinde ciddi maliyetler getireceğine dikkati çekti.

***

SUÇ ORTAKLARINDAN ZİRVE ÜSTÜNE ZİRVE

Savaşın suç ortakları Batılı ülkeler, NATO, ABD ve AB Rusya’ya karşı toplantı üstüne toplantı, zirve üstüne zirve düzenlemeye devam ediyor. NATO üzerinden Doğu Avrupa’ya askeri yığınak yapıp, Kiev yönetimini de Moskova’ya karşı kışkırtan Batı İttifakı, Kremlin’in savaş hamlesi sonrası yeni planlar peşinde.

Rusya’ya karşı finans, enerji, ulaşım, ihracat kontrolü ve finansmanı ile vize politikası gibi çeşitli alanlarda uygulanacak yeni yaptırımlar belirlenmeye çalışılıyor. AB liderler zirvesi sonrasında konuşan AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, “Bu yaptırımlar, Rusya’nın borçlanma maliyetlerini artıracak, enflasyonu yükseltecek ve Rusya sanayisinin temelini yıpratacak” ifadelerini kaydetti.

Von der Leyen, önlemlerin ABD, İngiltere, Kanada, Norveç, Güney Kore, Japonya ve Avustralya gibi ortaklar ve müttefiklere yakın biçimde koordine edildiğini sözlerine ekledi. Japonya Başbakanı Fumio Kishida, ülkesinin Ukrayna’ya askeri operasyon düzenleyen Rusya’yı hedef alan ek yaptırımlar uygulayacağını açıkladı.

savasi-durdurun-985180-1.

NATO’DAN YIĞINAK KARARI

NATO devlet ve hükümet başkanları, Ukrayna özel gündemiyle toplantı. Yaklaşık üç saat süren zirvede Kiev’e her türlü destek sağlanması konusunda anlaşmaya varılırken NATO’nun doğu kanadını daha fazla güçlendirme kararı çıktı. Bu kapsamda Baltık ülkelerine ve Doğu Avrupa ülkelerine askeri, lojistik yığınak devam edecek. NATO Zirvesi bildirisinde “Ukrayna’nın demokratik yollarla seçilmiş devlet başkanı, parlamentosu ve hükümeti ile vatanlarını savunan cesur Ukrayna halkının yanındayız. Putin’in Ukrayna’ya saldırma kararı ağır bedel ödeyeceği korkunç bir hatadır” denildi.

Avrupa Konseyi se Rusya’nın Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi üyeliğinin askıya alındığını duyurdu.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov ise Rusya’nın ABD ve AB tarafından uygulanan yaptırımlara karşılıklılık ilkesine göre misilleme önlemleri alarak yanıt vereceğini söyledi.

Ukrayna Rusya ABD asker savaş NATO

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?