Kurul: Amaç eğitimdeki nitelik sorununu görünmez kılmak

19 Şubat 2022 Cumartesi – Kategori: Editörün Seçtikleri, Yaşam
Kurul: Amaç eğitimdeki nitelik sorununu görünmez kılmak
YÖK’ün baraj düşürme kararını değerlendiren Eğitim Sen Genel Başkanı Nejla Kurul, “Eğitimdeki nitelik sorununu görünmez kılmak için böyle bir uygulama yaptı” dedi

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda (YKS) önlisans ve lisans program tercihlerine uygulanan baraj puanlarının kaldırılmasını Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) Genel Başkanı Nejla Kurul Mezopotamya Ajansı’ndan değerlendirdi.

Nitelik sorunu

Eğitimde nitelik sorununun uzun süredir devam ettiğini hatırlatan Kurul, “Baraj puanlarının kaldırılması hem lise eğitimi hem de üniversite eğitimi üzerine düşünmemizi gerektiriyor. Ortaokul, lise ve üniversite dâhil nitelik sorunu ciddi bir boyuta ulaşmış durumdadır. Üniversite kontenjanlarında 200 bine yakın boş kontenjan vardı. YÖK düşündü, bu yıl da barajlı bir sınav devreye girerse bu kontenjanların doldurulmaması sorunu daha da büyütecek. Eğitimdeki nitelik sorununu görünmez kılmak için böyle bir uygulama yaptı” dedi.

Seçim yatırımı

Baraj puanlarının bir seçim yatırımı olduğunu vurgulayan Kurul, “Yaklaşık 7 milyon üniversite öğrencisinin de oy kullanacağı düşünüldüğünde, bu seçimin de bir yatırım niteliği taşıdığı açıktır. Bu uygulama eğitimde nitelik sorununu düşünmemiş durumdadır. İktidar, kendi hedefi adına bu barajı ortadan kaldırdı. Barajın düşürülmesi demek boş kontenjanların doldurulması demektir” diye belirtti.

‘Siyasal iktidar eğitim alanını bir sermaye haline dönüştürüyor’

YÖK’ün sürekli olarak vakıf üniversitedeki kar düşüşlerinden bahsettiğini ifade eden Kurul, “Siyasal iktidar eğitim alanını bir sermaye haline dönüştürüyor ve piyasaların keyfiyetine bırakıyor. İktidar, yaptığı hamlelerle, vakıf üniversitelerine müşteri bulmak için baraj puanlarını kaldırdı. Diplomalı işsiz oranının zaten yüksek olduğu bir yerde, eğitim planlaması yapılmıyor. Bunun sonuçlarını da gençler çekiyor. Bugün üniversite mezunu olup, güvencesiz işlerde çalışan, çok düşük ücretlerle gelir elde eden ve aynı zamanda iş bulamayan binlerce genç var” diye konuştu.

‘Demokratik bir eğitim anlayışını geliştirilmeli’

Alternatif eğitim seçeneğini de sunan Kurul, şunları söyledi: “Zorda kalmış öğrenci kitlesine hiçbir şey vaat etmiyorlar. Geçen yıl Temel Yeterlilik Testinde (TYT) baraj altında kalan öğrenci sayısı yüzde 32’ idi. YÖK’ün oturup bunu düşünmesi gerekiyor, eğitimde niteliği nasıl arttırabiliriz sorusuna odaklanması gerekiyor. Bu öğrenciler neden baraj altında kalıyor, eğitimde niteliği nasıl arttırabiliriz demeli. Sistem zaten yarışmacı bir nitelikte olduğu için, rekabet ağırlıklı bir eğitim sistemi yaratılıyor. Gençler arasında rekabeti değil, demokratik bir eğitim anlayışını geliştirilmeli.”

İSTANBUL

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?