Cemevleri ticarethane ve konut değil, Alevilerin inanç merkezleridir!

17 Şubat 2022 Alevi Haber Ağı

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamada cemevlerinin elektrik kullanımı tarifesinin ticarethane statüsünden konut tarifesine çevrileceğini duyurdu.

Erdoğan basın toplantısında, şunları söyledi: ‘‘Sivil toplum kuruluşlarının elektrik aboneliği ticarethane statüsünden konut statüsüne dönüştürülecektir. Böylece dernekler, vakıflar, cemevleri dahil, ticarethane statüsünden fatura ödeyen kuruluşların elektrik bedelleri önemli oranda düşecektir” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’nın bu açıklaması tepkiyle karşılandı. Alevi kurum başkanlar, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Cemevleri’ni ibadethane statüsünde görmeyen bir anlayışla Alevilerin inanç merkezini ve ibadethenesini ticarethane statüsünden çıkarıp konut statüsü içine sokmasına sert tepki gösterdiler.

AABK EŞİT BAŞKANI HÜSEYİN MAT: ”CEMEVİ BİR İBADETHANE’DİR NOKTA!”

AABK Eşit Başkanı Hüseyin Mat, sosyal medya sayfası üzerinden yaptığı açıklamada,” Cemevleri bir ibadethane’dir nokta” dedi. Mat, açıklamasının devamında, şu ifadeleri kullandı:”Saygı, hoşgörü, empati, vicdan yoksunu iktidar… Bilesin, sana asla biat etmeyeceğiz, teslim olmayacağız!

Cemevini ibadethane olarak kabul etmemek için her kılığa koydunuz. Şimdi de “konut” olarak tanımlıyorsunuz. Gericisiniz, faşistsiniz, iğrençsiniz. Haddinizi bilin, Cemevleri bir ibadethanedir. Saygı duyun. Bize biçtiğiniz elbiseyi giymeyeceğiz. Asla devletin Alevisi olmayacağız” dedi.

EREN YILDIRIM: ”ALEVİLERİN İBADETİ CEM, İBADETHANESİ CEMEVİDİR!”

Erdoğan’ın, Alevi kurum yöneticisi ve Okmeydanı Cemevi’nde yol hizmet yürüten Eren Yıldırımi, Erdoğan’ın Alevilerin inaç merkezini ve ibadethenesini ticarethane statüsünden çıkarıp konut statüsü içine sokmasına, şu ifadeleri kullanarak tepki gösterdi:

“Her platformda, mitinginde, ağzı Ali diyen, gözü Muaviye bakanlara, Ali’yi sevmek Alevilik ise en büyük Alevi benim diyenlere; Bizler, herkesin eşit haklarda yaşaması gerektiğine inanan bir toplumuz.. Birileri bizi yok sayınca bizler yok olmuyoruz. Aleviler kendilerine gösterilen iyi niyeti de, art niyeti de görebilecek bilinçte bir toplumdur. Bizlerin bunca yıldır sürdürdüğü “Cemevleri ibadethanemizdir” mücadelesinde yerel yönetimlerin getirdiği tekliflere kimlerin “evet” kimlerin “hayır” dediğini unutmadık. Yeryüzünde sahip oldukları topraklarda inancı, yaşamı özgürlüğü oylamaya gidilen tek halk, Alevi halkıdır.

Devletin yapması gerekeni yapmadığını demokrat belediyeler yapmaya çalışmaktadır ve geldiğimiz noktada da çok da kıymetlidir.

Biz 72 millete bir nazarla bakan, herkesin eşit haklarda yaşaması gerektiğine inanan bir toplumuz.

O yüzden; siz isteseniz de istemeseniz de, kabul etseniz de etmeseniz de, Alevilerin ibadeti cem, ibadethanesi cemevidir.
Burada vicdan sahibi olanlara da seslenmek istiyorum. Vicdanınız bir toplumun inanç özgürlüğünü, inancını reddetmeyi kabul ediyor mu? Bu ülkede hiç kimse başkasının inancını tarif etsin istemiyoruz. Bu ülkenin eşit yurttaşıyız ve hakkımızı istiyoruz. Toplumsal barış isteyen herkesin de buna saygı göstermesini talep ediyoruz.” dedi.

Erdoğan’a bir tepki de CHP İzmir Milletvekili Tuncay Özkan’dan geldi. Cemevlerinin ibadethane sayılması için çağrılarda bulunan CHP İzmir Milletvekili Tuncay Özkan, kabine toplantısı sonrası cemevleriyle ilgili çıkan kararla ilgili açıklamada bulundu. Özkan, cemevlerinin sadece konut tarifesinde sayılması değil, ibadethane olması gerektiği vurgusunda bulunarak, “Bu gerçekten kaçamazsınız” dedi.

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?