Eylemlerin ortak sloganı: Soygun var

12 Şubat 2022 Cumartesi – Kategori: Emek-Ekonomi, Manşet
Eylemlerin ortak sloganı: Soygun var
Yurttaşların yüksek gelen faturalara karşı eylemleri bölge ve Türkiye kentlerinde artarken, Erdoğan’ın ‘yaygara’ söylemlerine karşı yurttaşların eylemlerde ‘soygun var’ söylemleri yerini buldu. Elektrik firmalarını elinde tutan ‘5’li çetenin’ ise yurttaşa yüklediği fahiş fiyatlar ortaya çıktı

Türkiye’de bir kamu kuruluşu olan Elektrik Üretim A.Ş’nin (EÜAŞ) şirketlere sattığı 1 kWh elektriğin toptan fiyatı 23,76 kuruştan 31,86 kuruşa çıktı. Zam oranı yüzde 34,1 oldu. Yani iktidar üretim üzerinden elektrik faturalarına yüzde 34,1 zam yaptı. Yandaş dağıtım şirketleri olan ‘5’li çetenin’ elindeki firmalar ise bu elektriği sanayiye yüzde 129 zamla 175,7 kuruşa, ticarethanelere yüzde 125 zamla 273,95 kuruşa, yurttaşa ise 150 kWh altındakilere yüzde 50 zamla 137 kuruşa satıyor.

İhale üstüne ihale aldılar

MA’nın derlediği veriler yurttaşı soyan yandaş firmaların pişkinliklerini gözler önüne serdi. İstanbul ve Avrupa Yakası’na dağıtım yapan Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş.(BEDAŞ), Antalya, Isparta ve Burdur’a elektrik dağıtımı yapan CK Akdeniz Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi ve Sivas, Tokat ve Yozgat’a dağıtım yapan Çamlıbel Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi aynı zamanda Cengiz Holding ve Kolin İnşaat’a aitler. Bunun yanı sıra Konya, Kırşehir, Niğde, Karaman, Nevşehir, Aksaray’a dağıtım yapan Meram Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi’de Alarko Holding ve Cengiz İnşaat’a bağlıdır.

Cengiz Holding ve Kolin İnşaat AKP’nin muhalefet milletvekilleri tarafından sık sık dillendirilen 5’li çeteleri olarak da bilinen şirketlerden ikisidir. Son 10 yılda bu şirketlere 66 defa vergi affı sağlanırken, sadece Cengiz Holding’in 424 milyon TL vergisi silindi. Cengiz Holding ve Kolin Holding Dünya Bankası’nın 1990-2017 yılları arasında tüm dünyada devletten en çok ihale alan şirketler sıralamasına da girdi.

Ülkeyi satın almışlar!

Bursa, Çanakkale, Balıkesir ve Yalova’ya dağıtım yapan Uludağ EDAŞ’ta yine gündeme gelen Limak Holding’e ait. Limak Holding de AKP döneminde son 10 yılda 19 defa vergi borcu silinmiş bir firma. Adana, Mersin, Osmaniye, Hatay, Kilis ve Antep’e elektrik dağıtımı yapan Toroslar Elektrik Dağıtım A.Ş. (Toroslar EDAŞ), Ankara, Bartın, Çankırı, Karabük, Kastamonu, Kırıkkale ve Zonguldak’a elektrik dağıtımı yapan Başkent EDAŞ ve İstanbul Anadolu Yakası’na dağıtım yapan İstanbul Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım A.Ş. (AYEDAŞ) şirketleri de Sabancı Holding ve e.On ortaklığındaki Enerjisa’ya ait. AKP döneminde Güler Sabancı’nın 9 katrilyonluk vergi borcunun 8 katrilyon 350 milyar TL’si silindi.

İzmir ve Manisa’ya dağıtım yapan Gediz Elektrik Dağıtım A.Ş. ve Aydın, Muğla ve Denizli’ye dağıtım yapan Aydem Elektrik Dağıtım A.Ş. ise Bereket Holding’e ait. Bereket Holding’de AKP döneminde aldığı ihalelerle zenginleşti. Bereket Holding’de 5 adet HES projesi satın aldı.

Eskişehir, Afyon, Kütahya, Bilecik ve Uşak’a dağıtım yapan Osmangazi Elektrik Dağıtım A.Ş.’de Zorlu Holding’e ait. 2010 yılında özelleştirmeden ihaleyi aldıktan üç yıl sonra, 2013 yılında AKP’ye Zorlu Holding’ten 1 milyon 844 bin lira bağış geldi.

Paralar onlara akmış

Erzurum, Ağrı, Kars, Erzincan, Iğdır, Ardahan ve Bayburt’a dağıtım yapan Aras EDAŞ Kiler Holding ve Çalık Holding ortaklarına ait. Çalık Holding AKP döneminde zenginleşen beşli çeteden biridir. Çalık Holdingin sahibi Ahmet Çalık, aynı zamanda ATV-Sabah gibi gazetelerin sahibi. Erdoğan’ın damadı ve eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, 2007 yılında Çalık Holding’e genel müdür olarak atandı. Kiler Holding ise AKP Milletvekili Vahit Kiler’in sahibi olduğu şirkettir. Van, Muş, Bitlis ve Hakkari’ye dağıtım yapan Vangölü Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi Türkerler Holding’e ait. Tekirdağ, Kırklareli ve Edirne’ye dağıtım yapan Trakya Elektrik Dağıtım A.Ş.’de IC İçtaş şirketine ait. AKP döneminde en çok ihale alan şirketlerden biri.

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?