Soyut kavramlarla okul öncesi anaokullarında çocukların psikolojisinin bozulmasına müsade etmeyeceğiz- Video

27 Ocak 2022 Alevi Haber Ağı

-Nevin Kamilağaoğlu / AABK Eşit Başkanı-

Anaokulları çocukların kişiliklerinin oluşmasına katkı sunan, çocukların günlük yaşamlarını kolaylaştırıcı öz güvenli bireyler olarak yaşamlarını kuracakları eğitim ve öğretim sürecinin ilk basamağıdır ve çok önemlidir.

Çocukların anaokullarına başlamasından itibaren her türlü gelişimleri çok farklı alanlarda gözlemlenir. Başta sosyal ilişkileri çocuğun kendi arkadaşları ve çevresindeki yetişkin insanlarla kuracağı ilişkileri çok önemlidir. Daha sonra dil gelişimi, çocuk kendisini nasıl ifade ediyor. Karşılaştığı sorunları nasıl çözüyor, diyalog yöntemi ile mi, yoksa kaba şiddet kullanarak mı?

Kendisine ait olmayan, arkadaşına ait olan her hangi bir şeyi aldığında ve iade ettiğinde teşekkür ediyor mu? Sofra kültürü de cok önemli. Yemek dağıtılırken sırasını bekliyor, tabağına yemek alırken eşit paylaşıma dikkat ediyor mu ? Oyun oynadıktan sonra yerinden aldığı her oyuncağı her eşyayı tekrar yerine koyup arkasını topluyor mu?

Kız arkadaşları ile birlikte oyun oynuyor ve onlara saygı gösteriyor mu? Arkadaşlarını seviyor, onlarla özel olanı paylaşıyor, empati kuruyor mu? Kitap okumaya, şarkı söylemeye ve soru sormaya merakı var mı ?

Renkler, sayılar ve somut şekiller genelde çocukların duygularını sevinçlerini, kızgınlıklarını, üzüntülerini ifade etmede çok kullanırlar. Bu gözlemler sürecinde çocuk hakkında çok önemli psikolojik veriler elde edilir.

Erken yaşlarda varsa çocuklarda bazı sıkıntılar, bu sıkıntılara zaman geçirmeden tanı konulur ve hemen önlemler alınmaya başlanılır. (Örneğin geç algılama yeteneği, iletişim bozukluğu ve süper aktiflik gibi) Anaokullarında çocuklara kendine güvenen, öz güvenli bireyler olmaları öğretilir. Bu öğretileri bir tarafa bırakıp çocuklara o yaşta din eğitiminin verilmesi onlar için büyük bir faciadır. Çocukları korkutan, cesaretlerini kıran, gerçek hayattan koparan hiç bir bilimsel dayanağı olmadan uygulamaya sokulmak istenilen din eğitimine şiddetle karşı çıkmalıyız.

Din özeldir ve bir aile kültürüdür.

Kendi kültürünü, inancını değerlerini kendi çocuklarına vermek isteyen veya istemeyen ailelerin rızalığı olmadan devletin din dayatması asimilasyondur ve zorbalıktır. Asla kabul edilemez !

Okullarda özelikle anaokullarında bilimsel olmayan, Asimilasyoncu, Irkçı, Cinsiyetçi, Tekçi, Zorunlu din eğitimi ve dayatmasına karşı sonuna kadar mücadele edeceğiz!

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?