TTB’den Bilim Kurulu’nun karantina kararlarına tepki: Sorumlular istifa etmeli

TTB, Bilim Kurulu’nun temaslı aşılıların karantinaya alınmaması ve semptom göstermeyenlere PCR testi yapılmaması kararına tepki gösterdi, “sorumluları istifaya davet ediyoruz” çağrısı yaptı.
Test yapılan işçi
Fotoğraf: DHA

ANASAYFA GÜNCEL Google News Abone ol
Paylaş

Türk Tabipleri Birliği (TTB), Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısında temaslı aşılıların karantinaya alınmaması ve semptom göstermeyenlere PCR testi yapılmaması kararına ilişkin açıklama yayımladı.

TTB, “Açıklanan kararlarla toplumun sağlığını riske atmaya devam eden sorumluları istifaya davet ediyoruz” çağrısı yaptı.

Kararları kamuoyuna açıklayan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve bireysel önlemlerle salgının şubat ayında kontrol altına alınacağını İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu’nun yaklaşımlarına da tepki gösterilen açıklamada, “Pandemi karşısında teslimiyeti işaret etmektedir” değerlendirmesi yapıldı.

TTB, taleplerini şöyle sıraladı:

Toplumsal ve bireysel önlemler birlikte yaşama geçirilmelidir.
Aşısızların ve eksik aşılıların etkin ve hızlı bir kampanya ile aşılanmaları sağlanmalıdır.
5-11 yaş grubu için aşılama programı başlatılmalıdır.
PCR yanında hızlı testlerden de yararlanılmalı; günlük yapılan test sayısı yükseltilmeli; temaslı ve risk gruplarının taramaları hızlı tarama testi ile yapılmalıdır.
Bulaştırma potansiyeli olan yakın temaslı kişiler, hatırlatma dozu yapılmış olsalar dahi karantinaya alınmalıdır.
İzolasyon ve karantina altına alınan aileler için adı konulmuş bir ekonomik ve sosyal destek programı uygulanmalıdır.
Bulaşı artırma potansiyeli olan barınma koşullarına sahip aile bireyleri için karantina dönemini geçireceği kamusal yerler sağlanmalıdır.
Ücretsiz ve nitelikli maskenin Omicron varyantı pikinde yaşamsal olduğunu hatırlatıyoruz. Riskli yerlerde çalışanlarda N95 maske dağıtılmalıdır.
Kalabalıklaşmalardan kaçınmak için önlemler alınmalıdır. Toplu yaşam yerlerinin kapasitesi %50 ile sınırlandırılmalıdır. Aşısız kişilerin bu yerlere girmeleri engellenmelidir. Bu öneriler toplu taşıma için de geçerlidir. Yüz yüze yapılacak etkinliklerde bu önlemlere dikkat edilmelidir, etkinliklerin mümkünse çevrimiçi olarak yapılması sağlanmalıdır.
Kapalı ortamlarda havalandırmaların kamusal denetimi sağlanmalıdır.
Çalışma hayatı, kalabalıklaşmanın gözlemlendiği bir diğer alandır. Fabrikalar ve kamu kurumları %50 kapasite ile çalışmalıdır. Bu süreçte çalışanlar herhangi bir hak kaybına uğramamalıdır.
Sağlık kurumlarında kapasitenin aşılmasına dair hazırlıklar yapılmalıdır.
Açıklamanın tamamına ulaşmak için tıklayınız.

(HABER MERKEZİ)

 

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?