Erdoğan’ın “Almanya, Alevilere 30 milyon Euro destek verdi” iddiasının Almanya tarafından yalanlandı!

15 Ocak 2022 Alevi Haber Ağı

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, AABF’yi kast ederek, “Alman devletinden 30 milyon Euro para aldılar” iddiasıyla Almanay’daki Alevilerin örgütlü birlik çatısı olan AABF’yi hedef alınması, Sol Parti Milletvekili Gökay Akbulu tarafından Alman Federal Parlamentosu’na taşındı. Almanaya İçişleri Bakanlığı‘nın Sol Parti Milletvekili Gökay Akbulut’un soru önergesine verdiği 13 Ocak 2022 tarihli cevapta, Alevi örgütlerinin 30 milyon Euro para almadığı belgeleriyle ortaya konulmuş oldu.
” ERDOĞAN’IN YALANI’NI BELGELER İSPATLADIK! ”
Almanay Alevi Birlikleri Federasyonu ( AABF), Almanaya İçişleri Bakanlığı‘nın Sol Parti Milletvekili Gökay Akbulut’un soru önergesine verdiği yazılı cevaptan sonra,” Yalancının mumu yatsıya kadar yanar… Erdoğan’ın yalanını belgelerle ispatladık” ifadelerini yer aldığı yazılı bir açıklama yaptı.
”Kamuoyuna Duyurulur” başlığıyal yapılan açıklamada, ”İçişleri Bakanlığı soru önergesine yazılı cevap verdi. 2014-2021 yılları arası her yıl olmak üzere sosyal ve kültürel projelerden kurumumuza aktarılan bütçeyi ekte kamuoyunun bilgisine sunuyoruz. Soru önergesine gelen cevap ile Erdoğan’ın ileri sürdüğü iddiasının kalocaman bir yalan olduğu ortaya çıkmış, belgelenmiştir” vurgusunun yapıldığı AABF açıklamasının devamında, şunlar kaydedildi:
Kamu Tüzel Kişilik Statüsü (Körperschaft des öffentlichen Rechts) alan kurumumuz her konuda şeffaflığı önceleyen ve kamuoyunu her zaman yaptığı çalışmalar hakkında bilgilendiren bir anlayışla hizmetlerini kamu yararlığı kapsamında vermektedir.
Erdoğan, Alman devletinin iki yıl önce Federasyonumuza 30 milyon euro verdiğini iddia etmişti.
Sayın Milletvekillimiz Gökay Akbulut Federal Almanya Parlamentosu’na soru önergesi vererek, bu iddianın doğruluk payını sordu.
İçişleri Bakanlığı soru önergesine yazılı cevap verdi. 2014-2021 yılları arası her yıl olmak üzere sosyal ve kültürel projelerden kurumumuza aktarılan bütçeyi ekte kamuoyunun bilgisine sunuyoruz.
Soru önergesine gelen cevap ile Erdoğan’ın ileri sürdüğü iddiasının kalocaman bir yalan olduğu ortaya çıkmış, belgelenmiştir.
Almanya seküler bir devlet sistemiyle yönetilir. Hiçbir dini ya da inanç kuruluşuna para aktarılması anayasal olarak mümkün değildir. Devlet sadece sosyal ve kültürel projeleri destekler.
Sosyal ve kültürel proje karşılığı gönderilen meblağlar sadece projenin amacı doğrultusunda harcanır. Projeleri bakanlıkların yetkisiyle kendi denetçileri tarafından denetlenir.
Kurumumuza yönetilen bu iftirayı yargıya da taşıdık. Her alanda ne iftiraya ne de yalana asla papuç bırakmayacağız.
Ayrıca Almanya’da faaliyette olan ve AKP’nin temsilciliği gibi çalışan ve borazanlığını yapan İslami kurumların da son yedi yıl içerisinde sosyal ve kültürel projelerden ne kadar faydalandıklarını kamuoyuna açıklamalarını talep ediyoruz.
Saygılarımızla
Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu
Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Almanya, Alevilere 2019 yılında 30 milyon Euro destek verdi” iddiasının Almanya tarafından yalanlanmasını TBMM gündemine taşıdı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Ali Kenaoğlu, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Almanya, Alevilere 2019 yılında 30 milyon Euro destek verdi” iddiasının Almanya tarafından yalanlanmasını Meclis gündemine taşıdı. Almanya Sol Parti Milletvekili Gökay Akbulut’un Almanya İçişleri Bakanlığı’na verdiği soru önergesiyle yalan olduğu belgelenen iddiaya ilişkin Kenanoğlu, “Cumhurbaşkanlığı makamı doğru olmayan bu beyanatı nedeniyle Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF) ve Almanya Alevi örgütlerinden özür dileyecek midir?” diye sordu.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, AKP’li Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, şu soruları sordu:

”Aşağıda belirtilen sorularımın Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat OKTAY tarafından Anayasanın 98. Ve TBMM İçtüzüğünün 96. ve 99. maddeleri uyarınca yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla arz ederim.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 04/12/2021 tarihinde Siirt’te katıldığı bir televizyon programında Almanya’daki Alevi hareketini hedef alarak “Alman devleti bundan 2 yıl öncesi rakamla 30 milyon Euro bunlara parasal destekleri de olmuştu” söyleminde bulunmuştur.

Bu açıklama üzerine, Almanya’da yaşayan Aleviler ve Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF) bu beyanın doğru olmadığını söyleyerek tepkilerini ortaya koymuşlardır.

Diğer taraftan bu konu, Almanya’da yaşayan Sol Partiden (Die Linke) Milletvekili seçilen Sayın Gökay Akbulut aracılığıyla Alman Federal Parlamentosuna taşınmış ve Erdoğan’ın iddiasının doğru olup olmadığı bir soru önergesi ile sorulmuştur.

Alman Federal Parlamentosunun Gökay Akbulut’un soru önergesine verdiği 13/01/2022 tarihli cevap ile Alevi örgütlerinin 30 milyon Euro para almadığı belgeleriyle ortaya konulmuştur.

Bu durumda; Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Alman devleti bundan 2 yıl öncesi rakamla 30 milyon Euro bunlara parasal destekleri de olmuştu” söyleminin doğru olmadığı belgeleriyle ortaya çıktığına göre; Cumhurbaşkanlığı makamı doğru olmayan bu beyanatı nedeniyle Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF) ve Almanya Alevi örgütlerinden özür dileyecek midir?” diye sordu.

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?