TİS sürecindeki metal işçileri: Birlik olabilirsek hakkımızı alırız

Türk Metal’in Kocaeli’de düzenlediği mitinge katılan işçiler mitingde taleplerine değinilmediğini ifade eden işçiler, “Birlik olabilirsek hakkımızı alırız” dedi.
Türk Metal sendikasının Kocaeli’de gerçekleştirdiği mitingden bir fotoğraf.
Fotoğraf: Eren Ergine/Evrensel

ANASAYFA İŞÇİ-SENDİKA Google News Abone ol
Kocaeli’de Türk Metal’in çağrısıyla gerçekleşen mitinge katılan farklı fabrikalardan işçiler, mitinge dair izlenimlerini aktardı. Mitingde taleplerine değinilmediğini ifade eden işçiler, “Birlik olabilirsek hakkımızı alırız” dedi.

Bir Ford Otosan işçisi, “Miting oldukça kalabalıktı ama bizim taleplerimiz konuşuldu mu derseniz konuşulmadı. Başkan yine esti gürledi, haklarınızı alacağız dedi ama ne sözleşmenin yenilenmesi ne de grev tarihine dair bir açıklama yaptılar. Aslında bu kadar kalabalık toplandıysa haklarını da almak için direnir diye düşünüyorum ama sendikanın direnebilmesi için bizim sürekli onları sıkıştırmamız lazım. Yaptığımız işe göre çok az paralar alıyoruz, aldığımız da eriyor ama iş sendikaya soru sormaya geldiğinde bile herkes geri çekiliyor” dedi.

Kalibre Boru işçisi de şunları söyledi: “Miting alanı hınca hınç dolmuştu, büyük bir kısım da dışında kaldı ama on binlerce insanın oraya toplanması sadece öylesine bir toplanma değilse sendikanın bunca insana bir söz vermesi lazım. Enflasyona ezdirmeyeceğiz diyorlardı, her geçen gün biraz daha eziliyoruz. Greve çıkacağız denildi daha tarih söylenmedi. Birlik olursak hakkımızı alırız, sendikaya da bunu hissettirmeliyiz.”

Sendikaya tepki gösterdiği için mitinge katılmadığını ifade eden bir metal işçisi de “Biz defalarca taslağın revize edilmesi gerektiğini söyledik ancak sendikacılar bunun mümkün olmadığını söyledi. Ama şimdi görüyoruz ki MESS’in teklifi üzerine birtakım rakamlar telaffuz ediyorlar. İşçinin beklentilerini karşılamayacaklar, talepler arada uçup gidecek. Bir kere bayram mesailerinin yüzde 200’e çekilmesi gerek. Gece çalışma farkı arttırılmalı, promosyon vermeyen iş yerleri promosyon vermeli. Ve dini bayramlarda alışveriş çeki verilmeli. Taslak arada kaynayacak, sendika enflasyondan alacağı yüzde 36 ile yüzde 60 aldım kazandık diyecek ve bir grup şakşakçı alkışlayacak” dedi. (Kocaeli/EVRENSEL)

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?