Aysel Tuğluk’a Özgürlük için 1000 Kadından Çağrı!

7 Ocak 2022 Alevi Haber Ağı

HDP’nin eski Eş Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk, çözüm sürecinden sonra HDP’ye yönelik yürütülen soruşturma kapsamında 28 Aralık 2016 günü tutuklanmıştı. 5 yıldır Kandıra F Tipi Cezaevi’nde bulunan ve 10 yıl hapis cezası kesinleşen Tuğluk’un sağlık sorunları, annesinin cenaze törenine yapılan saldırıdan sonra artmaya başladı. Tuğluk’un 9 ay boyunca tedavi gördüğü Kocaeli Tıp Fakültesi, cezanın ertelenmesi yönünde rapor verdi. Ancak Adli Tıp Kurumu’ndan alınan raporda, Tuğluk’un hayatını yalnız idame ettirebileceği ve düzenli poliklinik kontrolleri sağlanarak cezaevi şartlarında infazına devam ettirilebileceği yönünde karşıt bir rapor açıkladı. Bunun üzerine Tuğluk için yapılan infaz erteleme talebi reddedildi.
Aysel Tuğluk’a Özgürlük” şiarıyla yola çıkan ve dünyanın her yerindeki kadınları Tuğluk ile dayanışmaya çağıran kadın oluşumuna destek çığ gibi büyüyor. Hasta tutsak Aysel Tuğluk’un bir an önce serbest bırakılması için mücadele eden kadınlar kendilerine verilen desteğe ilişkin, şu ifadeleri kullandılar:” Aysel Tuğluk’a Özgürlük için 1000 Kadın çağrısıyla yola çıkmıştık. Bir gecede binlerce kadın çağrımıza ses verdi. ABD, Afrin, Almanya, Avustralya, İsviçre, Belçika, UK, Brezilya, Danimarka, Dominik, Finlandiya, Fransa, İspanya, Hollanda, İrlanda, İsveç, İtalya, Kanada, Kıbrıs, Küba, Kürdistan, Letonya, Lübnan,Norveç, Portekiz, Rusya, Yunanistan ve Türkiye’den 2545 kadınız ” dendi.
Türkiye’deki cezaevlerinde birçoğu ağır hasta olan yüzlerce mahpusun var olduğuna dikkat çeken açıklamada, geçtiğimiz ay yedi mahpusun cezaevinde hayatını kaybetti belirtilerek, hasta mahpusların tahliyesi ulusal ve uluslararası mevzuatın ve sözleşmelerin gereği olduğu belirtildi.

”Herkesin evinde ve sevdiklerinin arasında yaşama ve tedavi görme hakkı vardır. Yaşama hakkına sahip çıkıyoruz. Her şey için geç olmadan Aysel Tuğluk için ve onun şahsında tüm hasta mahpuslar için özgürlük istiyoruz” ifadelerinin yer aldığı açıklam şöyle:

Bunca yıl hangi taşı oraya kapatsan
Hey tanrım, bu çocuklar çocuklarımız bizim
Unufak olur,
Bunca yıl hangi kuşu
Bize hüzünlü görüşler, tel örgüler
Beton gölgeler bağışlayan
Bunca yıl hangi bir kuşu,
Ölür ölür ölür.

Anlamıyor musun
Yok mu senin oğlun kızın
Gülten Akın

Aysel Tuğluk zor bir coğrafyanın çok katmanlı sorunlarına doğmuş milyonlarca kadın yurttaştan biri. Seçimini başta Kürtler ve kadınlar olmak üzere toplumun güç ve iktidar ilişkileri içinde ötekileştirilmiş bütün kesimleriyle birlikte ve ötekileştirmelere karşı mücadeleden yana yapmış bir isim. Yaşadığı coğrafyanın güçlüklerinin uzağında bir hayat kurma imtiyazını kullanmamış, kadın hareketinin ve hak savunuculuğunun kesişim alanlarında özveriyle çalışmaktan hiçbir koşulda vazgeçmemiş bir kadın. Türkiye’nin demokratikleşme ve özgürlük mücadelesinin savunucusu. Bir hukukçu ve siyasetçi. O her birimizin derin bir yol arkadaşlığı duygusuyla bağlı olduğu kadın mücadelesinin kıymetli bir parçası.

Aysel Tuğluk milletvekili kimliğiyle yaptığı, düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamındaki konuşmaları nedeniyle yargılandı ve yıllardan bu yana cezaevinde. Yetkili yerel sağlık kurumları tarafından cezaevinde yaşayamayacağı yönünde aylar evvel görüş bildirildiği halde, İstanbul Adli Tıp Kurumunun raporuna dayanarak tutsaklığı sürdürülüyor. Cezaevi koşullarında iyileşmesi mümkün olmadığı gibi sağlığı her geçen gün geri döndürülemez biçimde kötüye gidiyor.

Aysel kadınların yoldaşı, kız kardeşi…

Aysel’in hayatının bu şekilde riske edilmesine daha fazla sessiz kalamayız. Seyirci olamayız.

Hayatın ve mücadelenin her alanından 1000 kadın olarak herkesi Aysel için ses vermeye davet ediyoruz. Aysel için geç kalmış olmak istemiyoruz. Gözyaşı dökmek istemiyoruz.

Bugün cezaevlerinde birçoğu ağır hasta olan yüzlerce mahpus var. Sadece geçtiğimiz ay yedi mahpus cezaevinde hayatını kaybetti. Hasta mahpusların tahliyesi ulusal ve uluslararası mevzuatın ve sözleşmelerin gereğidir. Herkesin evinde ve sevdiklerinin arasında yaşama ve tedavi görme hakkı vardır. Yaşama hakkına sahip çıkıyoruz.

Her şey için geç olmadan Aysel Tuğluk için ve onun şahsında tüm hasta mahpuslar için özgürlük istiyoruz.

Aysel Tuğluk’a Özgürlük için 1000 Kadın çağrısıyla yola çıkmıştık. Bir gecede binlerce kadın çağrımıza ses verdi. Artık Aysel Tuğluk’a Özgürlük için binlerce kadın olduk! Aysel Tuğluk şahsında hasta mahpusların yaşam hakkını savunuyoruz. Bütün varlığımızla Aysel’in yanındayız. İmzalarınızı ve desteğinizi bekliyoruz.”

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?