PSAKD:25 Aralık Cumartesi günü Maraş’ta olacağız!

23 Aralık 2021 Alevi Haber Ağı

PSAKD Genel Merkezi, Maraş Katliamı’nın 43. yıldönümü dolayısıyla yazılı bir açıklama yaptı. AKP iktidarının Cemvlerine ” kültür merkezi” gömleği giydirerek Alevilere yönelik açılım adı altından yeni politik oyunlar oynamasının altındaki gerçeğin Aleviliği katletme çabası olduğuna vurgu yapılan açıklamada, AKP’nin ‘ Yeni Alevi açılımı’ politikasıan ilişkin, şunlar ifade edildi: ” Tarih boyunca Alevileri katledenler, bu gün dedelere maaş, cemevlerine ise “Kültür Merkezi” gömleğini giydirerek Aleviliği katletme peşindeler. Bu vesileyle belirtelim ki, devletten maaş alan yada alacak olan dedeler, Kerbelada Ali Askeri, Maraş’ta AliTraş’ı, Madımakta Koray Kaya’yı katledenlerle el sıkışmış sayılacaktır” denildi.

Pir Sultan Abdal Kültür Derenği ( PASAKD) Genel Merkezi’nin ”Bundan tam 43 yıl önce, devlet Marşta Alevilere karşı suç işlemiştir” başlığıyla yaptığı yazılı açıklamada, şu ifadeler yer verildi:
”Tüm Alevi Katliamlarında olduğu gibi o gün de camilerden anonslar yapılarak Aleviler hedef alınmıştır. Önceden hazırlanmış silahlar, baltalar, benzin bidonları katil sürüsüne dağıtılmış ve kentte Alevi Katliamı başlatılmıştır. Bu katliamda tıpkı diğer Alevi Katliamları gibi devletin gözetiminde gerçekleşmiş, şehirdeki kolluk kuvvetleri herhangi bir müdahalede bulunmamıştır. Maraş’ta yaşlı, genç, çocuk yüzlerce insan sadece Alevi oldukları için hunharca katledildi. Evler yakılırken canını kurtarmaya çalışan insanlar baltalarla öldürüldü.
Tüm bunlar ve daha fazlası o dönemde, “Allah İçin Savaşa” diye slogan atan MHP öncülüğünde, devlet gözetiminde yapılmıştır.

Alevilere bu kadar düşman olmak, kin duymak hangi aklın ve inancın ürünüdür. Yıllarca komşuluk yaptığı insanları, çocukları vahşice katletmek hangi vicdana sığar. 90 yaşındaki bir kadını işkenceyle katletmek hangi ahlakın ifadesidir. Alevilere kin ve nefret duyanlar nasıl bir psikoloji içindesiniz.? Biz biliyoruz ve onun için örgütleniyor, demokrasi, eşitlik, özgürlük ve laiklik mücadelesi veriyoruz.
Aradan geçen bunca zamana karşın hiç bir şey değişmemiş tam tersi, bu 43 yılın 20 yılında iktidar olan AKP’de Alevi düşmanlığının odağı halindedir. Çünkü, herkesin Türk ve Sünni olduğunu iddia eden ve Diyanet işleri başkanlığını devletin merkezine alanlar huzurdan, adaletten, eşitlikten bahsedemezler.

Bu gün ülkede bir tek bakan Alevi değilken, vali, rektör, ordu komutanı yokken Alevi güzellemesi yapılması tam da AKP pişkinliğidir. Tarih boyunca Alevileri katledenler, bu gün dedelere maaş, cemevlerine ise “Kültür Merkezi” gömleğini giydirerek Aleviliği katletme peşindeler. Bu vesileyle belirtelim ki, devletten maaş alan yada alacak olan dedeler, Kerbelada Ali Askeri, Maraş’ta Ali Traş’ı, Madımakta Koray Kaya’yı katledenlerle el sıkışmış sayılacaktır.
Faşizm, iktidarını korumak için her dönemde Alevileri hedef almıştır. Çünkü tekçi, ırkçı ve siyasal İslamcıların korkulu rüyası 73 millete bir nazarla bakan Alevilerdir. Bu bağlamda Malatya, Maraş ve Çorum’da Alevi katliamları yaparak 12 Eylül faşist darbesini gerçekleştirmiştir.

Milliyetçi ve siyasal İslam’ın ülkeyi getirdiği yer ortadadır. Kan, gözyaşı, açlık, sürgün ve yok saymaktır.
Biz Aleviler, her türden tekçiliğe ve ırkçılığa karşı 73 millete bir nazarla bakmaya devam edeceğiz. Biz Aleviler, şeriata, yobazlığa ve her türlü gericiliğe karşı Laikliği savunmaya devam edeceğiz.
Başta Alevi Katliamları olmak üzere hiçbir katliamı Unutmadık, Unutturmayacağız.
25 Aralık Cumartesi günü Maraş’ta olacağız.”

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?