Değerler eğitimi adı altında 4-6 yaşındaki çocukların velilerine dini eğitim dilekçesi dağıtıldı

Milli Eğitim Şurası’nda, okul öncesi çocuklara dini eğitim verilmesi kararı sonrası İstanbul’da bir anaokulunda velilere “Temel Dini Bilgiler Eğitimi ve Elif-Ba Cüz Eğitimi” dilekçesi dağıtıldı.
dini eğitim
ANASAYFA GÜNCELGoogle News Abone ol
Eylem NAZLIER
İstanbul

Milli Eğitim Şurası’nda okul öncesi (4-6 yaş) çocuklara din eğitimi verilmesi kararı çıktı. Milli Eğitim Bakanı Özer, “Kararlar tavsiye niteliğinde” hatırlatmasını yaparken, İstanbul Kağıthane’de bulunan Tülin Mançi Anaokulu’nda velilere çocukların dini eğitim alması yönünde yazı gönderildi. Değerler Eğitimi adı altında 4-6 yaş çocuklara verilecek dini eğitim ise tepkilere neden oldu.

4-6 YAŞ ÇOCUKLARA DİNİ EĞİTİM!
Okul idaresi tarafından anaokulu velilerine gönderilen yazı da şu ifadeler yer aldı: “Okulumuzda kayıtlı öğrencilerimize istekli olmaları koşulu ile Değerler Eğitimi kapsamında Temel Dini Bilgiler Eğitimi ve Elif-Ba Cüz Eğitimi verilmesi planlanmaktadır. Eğitimler ücretsiz olacaktır. İsteyen velilerin dilekçeyi doldurarak kurumumuza teslim etmeleri gerekmektedir.”

Anaokulunda çocuklara dini eğitim verilmesi için istenen izin belgesi

Fotoğraf: Evrensel

“PEDAGOJİK AÇIDAN SIKINTILI”
Eğitim Sen 3 No’lu Şube Eğitim Sekreteri Meral Gülşen, Milli Eğitim Şurasının tavsiye niteliğinde olduğunu söyleyerek, “hemen şura ertesi velilere böyle bir yazının gönderilmesi politik bir karar” dedi. “Okul öncesi eğitime dini sokmak çocuklara yapılan en büyük kötülük” diyen Gülşen, “Velilerden izin istenilmesi çok masum gibi görülebilir, ailelere dilekçe gönderiliyor onların izniyle yapılıyor. Şunu biliyoruz aile izin verdiğinde karşılaşacağı şey bile bir muamma. Kim bu dersleri verecek? Nasıl verecek? Birçok soru işareti mevcut. Okul öncesi eğitime böyle bir başlık konulması pedagojik açıdan da sağlıklı değil. Eğer MEB, olaya pedagojik açıdan bakamıyor ise bu büyük bir faciadır. Okul öncesi çocukların, asla soyut düşünemeyeceği bir yaş grubunda bu tür soyut kavramların verilmesi çok büyük trajediler yaratır. Edilgen, pasif, sorgulamayan, neden-sonuç ilişkisi kuramayan bir kuşak yetiştirmek istiyorlar” diye konuştu.

Gülşen, “Okul öncesi dini eğitim için ellerinden geleni yapıyorlar. Çocukların yaşamında telafisi olmayacak sonuçlara yol açacağı bilimsel bir gerçekliktir. Her çocuk için kamusal, bilimsel eğitim tartışılmaz bir haktır. Yapılmaya çalışılan eğitim hakkı, çocuk hakkı ihlalidir” dedi.

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?