Diyarbakır’da Evrensel’e konuşan yurttaşlar: Kürt sorunu çözülmeden kimseye huzur yok
Diyarbakır’da Evrensel’e konuşan yurttaşlar Kürt sorunununa ilişkin, “Kim ne derse desin Kürt sorunu var. Bunu çözmeden de bu ülkede kimseye huzur yok” dedi.

Fotoğraf: Şerif Karataş/Evrensel

ANASAYFA BÖLGEGoogle News Abone ol

Fırat TOPAL
Diyarbakır

Muhalefet partileri iktidar olmaları durumunda Kürt sorununu çözeceğini söylerken, mevcut iktidar partisi AKP’ye göre ise Kürt sorunu çözülmüş durumda. Peki Diyarbakır’da yurttaşlar ne düşünüyor? Evrensel’e konuşan yurttaşlar, “Kim ne derse desin Kürt sorunu var. Bunu çözmeden de bu ülkede kimseye huzur yok” dedi.

KÜRT SORUNU NASIL YOK?
Allaatin Semih Ören, “Kürt sorunu nasıl yok? Bilinmeyen dil, kimin dilidir? Batıda Kürtçe konuşuyorsun dayak yiyorsun. HDP’liyim diyorsun ‘terörist’ diyorlar. Bu Kürt sorunu değil mi? Her şeyin sorumlusu da biziz üstüne. Tabii bu seçime kadar öyle. Seçimde kardeşiz sadece o da seçim bitene kadar. Biri diyor ‘Kürt sorunu’ diğeri ‘yok’ diyor sonra hepsi ‘yok’ diyor. Bunu Türklere değil Kürtlere sorun var mı yok mu diye. Kürt sorunu var bunu çözmekten başka yolu yok bu ülkenin. Öyle ben yok deyince olmuyor. Bak burada şehirleri dümdüz ettiler, yine bu sorun var. Bu sorun öyle savaşla çözülmez, bizi muhatap alacaklar başka türlü de olmaz. Yoksa hep seçim vaadi olarak kalacak, gelen de o koltukta çok kalamayacak” dedi.

“ONLAR İNKAR EDİYOR DİYE YOK OLMUYOR”
Bozo Durmaz, “Bir tane Kürt bizi temsil ediyor mu ? Bizi temsil edenler içeride değil mi? Geçen adam ‘Kürdistan’ dedi. Hemen gözaltına alındı. Nasıl yoktur. Bunu Tayyip deyince sıkıntı yok, biz deyince suç oluyor. Kürt sorunu çözüldü mü? ‘Yok’ diyorlar. Ben çözdüm diyor, nasıl çözmüş. Savaşla mı? Ne çözülmüş savaşla bana anlatsın. Bu ülkede Kürt sorunu var, onlar inkar ediyor diye yok olmuyor” dedi.

“NE DESEK ‘TERÖRİST’ OLUYORUZ”
Şiyar Aslan, “Kürt sorunu bu ülkede iktidara gelmeden önce vardı sonra yok mu oldu? AKP böyle geldi iktidara. Şimdi çözdüm diyor neyi çözdü. Kürt sorunu yoksa Kürt seçilmişler niye içeride. Onları içeride tutan bir delil de yok. Bizim niye haberimiz yok çözdüğünden. Adam ‘Kürdistan’ dedi, hemen gözaltına alındı. Bu ülkede Kürt yoktur diyenler neden alınmıyor. TRT Kurdi var ama dışarıda her hiçbir kurumda Kürtçe yok. Ne desek ‘terörist’ oluyoruz. Seçim yaklaşıyor kardeş olacağız, bitsin yine ‘teröristiz.’ Kim ne derse desin Kürt sorunu var. Bunu çözmeden de bu ülkede kimseye huzur yok” dedi.

“KÜRT SORUNU ÇÖZÜLMEZSE BİR ŞEY DÜZELMEZ”
Abdurahman Elim, “Daha geçen biri ‘Kürdistan’ dediği için gözaltına alındı. Bunu Erdoğan deyince kimse gözaltına almadı. Bize gelince mi böyle? Kürt sorunu var, Kürt siyasetçiler gözaltına alınıp tutuklanıyorsa vardır. Belediyelere kayyum atanıyorsa vardır. Kürtler sokak ortasında vuruluyorsa vardır. Panzer eziyorsa vardır. Şimdi seçime doğru, herkes çözeceğini söylüyor. Biz inanmıyoruz, biz olmasak kime saldıracaklar, kimin, neyin üzerinden siyaset yapacaklar. Bu ülke Kürt sorununu çözmediği sürece, ne ekonomi düzelecek, ne demokrasi olacak ne de başka bir şey…” diye konuştu.

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?