Alevi Dayanışma Ağı ( ADA), Cemevlerimiz ibadethanemizidir!

29 Ekim 2021 Alevi Haber Ağı

Abdulkadir Sevli’nin bugün Hürriye Gazetesi’ndeki köşesinde,”Cemevleriyle ilgili düzenleme geliyor” başlığıyla yazdığı yazıda, AKP’nin ”Cemevlerinin ibadethane sayılması talepleri söz konusu. Ama kabinedeki eğilim cemevlerinin ‘Kültür Merkezi’ statüsüne kavuşturulması yönünde” ifadlerine yer vermesine, Alevi kurumlarından tepki gelemeye başladı.
Abdulkadir Sevli yazısında, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlığında gerçekleşen kabine toplantısında, cemevleriyle ilgili yapılan açıklamanın toplantıdan sonra üzerinde pek durulmadığını belirterek, AKP iktidarının çeşitli temsicilerini Cemevleri’ne göndermesine ilişki, Cumhurbaşkan Erdoğan’nın konuşmasında dile getirdiği, şu ifadeleri aktarıyor: “Bugünkü kabine gündemimizde talimatımızla ülkemizin 58 ilindeki 1585 cemevi ziyaret edilerek hazırlanan kapsamlı bir çalışmayı da görüştük” dedi.”
Yazısında, ” Neler yapılacak?” sorusunu soran Abdulkadir Sevli, sorduğu bu soruya, şu cevapları veriyor: ”Bir dönem Alevi çalıştayları yapan ama bunu sonuca ulaştıramayan AK Parti, bu kez farklı bir yöntem izliyor. O da hak temelli bir açılım.

1)Cemevlerinin ibadethane sayılması talepleri söz konusu. Ama kabinedeki eğilim cemevlerinin ‘Kültür Merkezi’ statüsüne kavuşturulması yönünde.
2) Cemevlerinde görevli olan dedelere maaş bağlanması.
3) Cemevlerinin elektrik ve su giderlerinin devlet tarafından karşılanması.
Cemevleriyle ilgili çalışma başlatıldı. Çapı ne olur bilemem ama Türkiye’nin huzuru için yerinde bir adım atılıyor.”
Abdulkadir Sevli’nin yazısında dile getirdiği AKP iktidarının ” Alevi açılımı paketine” yönelik ilk tepki Alevi Dayanışam Ağı’ndan geldi. ADA,” Cemevlerimiz ibadethanemizidir” başlığıyla yaptığı yazılı açıklamada, şu ifadeleri kullandı:

” AKP iktidarının ” Yeni Alevi Açılımı” politikasının özünü, Alevilerin ileri sürdükleri Cemevlerimiz ibadethanemizidir talebinin sinsi bir şekilde sağa sola çekilmesi ve bu talebin içinin boşaltılması oluşturuyor. AKP, bu ” Yeni Alevi Açılımı” politikasıyla, Alevi dedelerini kendi iktidarının ve sümürü zülüm düzenini maaşlı memuru yapmak istiyor.
AKP iktidarının aylardır Valiler ve diğer temsilcileri aracılığıyla cemevlerimizi dolaşarak zeminini uluşturduğu” Yeni Alevi Açılımı” politikasında, Cemevleri ” ibadethane” olarak değil, ” kültür merkezi” olarak kabul görüyor. Yani AKP iktidarı, Cemevlermize ” kültür merkezleri” olarak yasal bir statü vermek istiyor.
AKP’nin politiklarında özünde fazla bir değişim yok! AKP bildiğini okumaya devam ediyor. Peki, biz ne yapacağız? AKP’nin bu dayatmasını kabul mü edeceğiz, yoksa ” Cemevlerimiz ibadethanemizdir” talebi etrafında yeni ve sonuç alıcı olan bir toplumsal demokratik kitle mücadelesi mi başlatacağız?
Doğru seçenek, ” Cemevlerimiz ibadethanemizdir” talebini daha gür bir sesle Türkiye’nin her yerinde haykırarak AKP’yi, bu talebimizi kabul etmeye mecbur bırakacak olan toplumsal demokratik bir kitle mücadelesini başlatmaktır.
AKP’nin Alevi dedelerini kendi kirli – kanlı iktidarının ve çarkı bozuk sümürü zülüm düzeninin maaşlı memuru yapma ve Cemevlerimize ” kültür merkezleri” olarak yasal bir statü verme politiklarını ancak böylesi bir mücadeleyle boşa çıkarabiliriz. Başta cemevlerimize ibadethane statüsü verilmesi olmak üzere, Alevi toplumun diğer haklarını ancak böylesi bir mücadeleyle elde edebilirzi.
Bu mücadeleyi başlatıp kararlı bir şekilde sürdürmemiz, siyasi arenada yapacağımız görüşmleri ve Alevilerin haklı taleplerine destek veren “dost partilerin” milletvekilleri aracılığıyla TBMM içersinde sürdüreceğimiz hak eşitliği mücadelemizi zayıflatmaz. Tam aksine, bu her iki mücadele alanının birbirini beslemesiyel ileriye doğru daha sağlam ve güclü adımlarla yol alırız.
Yeni dönemde alanlardan yükselecek Alevilerin hak eşitliği mücadelesinde, Alevi kurumlarının birliğini sağlamak ve bu birleşik Alevi iradesini emek, özgürlük, laiklik, demokrasi, barış ve eşit haklar temelinde birlikte yaşamak isteyen kesimlerle yan yana getirmek çok önemlidir! Çünkü, ” Alevi sorunu” yalnızca Alevilerin değil, laik- demokratik Türkiye isteyen herkesin sorundur. Bu sorun çözülmeden gerçek anlamda ne laik ne de demokratik bir Türkiye’den söz etmek mümkün olmaz!
Alevi Dayanışma Ağı
Not:
Abdulkadir Sevli’nın bugün Hürriye Gazetesi’ndeki köşesinde yazdığı yazının Cemevleri ile ilgil bölümünü konunun daha iyi anlaşılması açısından ADA’nın açıklamasının altına ekliyoruz.
”Cemevleriyle ilgili düzenleme geliyor
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kabine toplantısından sonra cemevleriyle ilgili açıklamasının üzerinde pek durulmadı. Erdoğan, “Bugünkü kabine gündemimizde talimatımızla ülkemizin 58 ilindeki 1585 cemevi ziyaret edilerek hazırlanan kapsamlı bir çalışmayı da görüştük” dedi.
En son İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Tunceli’de cemevini ziyaret ederek dedelerle sohbet etmişti. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile AK Parti Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş da cemevini ziyaret etmişlerdi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun danışmanı Ali Arif Özzeybek’in cemevlerini ziyaretleri ise HDP’lileri rahatsız etmiş, konuyu Meclis’e taşımışlardı.
AK Parti cemevlerini oy hesabı ile ziyaret etmemeli. Çünkü bu samimi olmaz. Ama Türkiye’nin sosyal barışı ile din ve vicdan hürriyeti açısından konuya yaklaşılmalı. Geçmişte Türkiye’yi mezhep temelli olarak bölmek isteyenler Alevi-Sünni çatışması çıkarmak istemişlerdi. Çorum, Sivas ve Kahramanmaraş olayları yaşandı. Yaşanan onca acılara, katliamlara rağmen Aleviler ülkelerine olan bağlılıklarından en ufak bir taviz vermedi.
NELER YAPILACAK?
Bir dönem Alevi çalıştayları yapan ama bunu sonuca ulaştıramayan AK Parti, bu kez farklı bir yöntem izliyor. O da hak temelli bir açılım.
1)Cemevlerinin ibadethane sayılması talepleri söz konusu. Ama kabinedeki eğilim cemevlerinin ‘Kültür Merkezi’ statüsüne kavuşturulması yönünde.
2) Cemevlerinde görevli olan dedelere maaş bağlanması.
3) Cemevlerinin elektrik ve su giderlerinin devlet tarafından karşılanması.
Cemevleriyle ilgili çalışma başlatıldı. Çapı ne olur bilemem ama Türkiye’nin huzuru için yerinde bir adım atılıyor.”

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?