Diyanet fetvalarında pedofili, ensest: Baba 9 yaşından büyük kızına şehvet duyabilir

21 Ekim 2021 Alevi Haber Ağı

Din İşleri Yüksek Kurulu’nca hazırlanan kitaptaki “Baldızla zina” sorusuna verilen yanıt görenleri şaşkına çevirdi. Diyanet’in skandal fetvaları bununla sınırlı değil.

Din İşleri Yüksek Kurulu tarafından hazırlanan “Fetvalar” kitabında, “Baldızıyla zina eden kişinin hanımı boş olur mu” sorusuna “Zina büyük günahlardan olmakla beraber eşlerden birinin zina etmesi, nikâhlarına zarar vermez” yanıtı verildi.

Bu fetvanın ortaya çıkmasından sonra sosyal medyada, özellikle Twitter’da yurttaşlar; #diyanetkapatılsın etiketi altında tepkilerini dile getiriyor.

Diyanet’in verdiği ‘sapkın’ fetvalar bununla sınırlı değil. Fetva hattında ve Din İşleri Yüksek Kurulu’nca hazırlanan İslam Ansiklopedisi’nde de ‘ensest’ ve ‘pedofili’ ifadelere rastlamak mümkün.

Diyanet’in hazırladığı, dijital ortamda kamuoyunun erişimine İslam Ansiklopedisi’nde; “Oğlunun evlendiği kadının eski kocasından olan kızının” kişiye haram olmayacağı belirtildi.

‘CİNSEL İLİŞKİDE BULUNMADAN BOŞADIYSA KIZINI ALABİLİR’
Yazıda, eşin başka kocadan olan kızları ve kız torunları ile evlenmesinin yasak olduğunu belirten maddeye ayrı bir parantez açıldı. Bu grupla evlenmenin haram kapsamına girmesi için nikâhın yeterli olmayacağını savunan yazıda, “Kadının evlenmesi söz konusu olduğunda yukarıda sayılanlarla aynı derecedeki erkek akrabalar düşünülmelidir. Kişinin evlendikten sonra cinsel ilişkide bulunmadan boşadığı kadının kızıyla evlenmesinin haram olmadığı konusunda ittifak vardır” ifadeleri kullanıldı.

‘ÜVEY KIZ DEDEYE HARAM DEĞİL’
Yazının en çarpıcı bölümü ise ‘üvey’ çocuklarla ilgili olan bölümü oldu. Kadının, boşandığı erkekten olan kızının, yeni evlendiği kişinin babasına haram olmadığı ifade edildi. Evlenilmesi haram olanların, ‘süt emme’ nedeniyle haram olduğu belirtilerek, “Buna göre, kişiye eşinin süt yönünden usul ve fürûu ebediyen haram olduğu gibi, iki süt kız kardeşten biriyle evli kalındığı sürece diğeriyle evlenmek de geçici olarak haramdır” denildi.

‘BABA 9 YAŞINDAN BÜYÜK KIZINA ŞEHVET DUYABİLİR’
Fetva hattına 2016 yılında yöneltilen bir soruya da “Babanın, dokuz yaşından büyük kızına şehvet duyması haramlık oluşturmaz” denilmişti.

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?