Kadıköy Kaymakamlığı, MKM’nin bu akşam gerçekleştireceği 30. yıl konserini yasakladı

Kadıköy Kaymakamlığı, Mezopotamya Kültür Merkezi’nin (MKM) 30’uncu yılı dolayısıyla bu akşam Bostancı Kültür Merkezinde gerçekleştireceği konseri yasakladı.
MKM
MKM | Fotoğraf: MA

ANASAYFA KÜLTÜRGoogle News Abone ol
Kadıköy Kaymakamlığı, Mezopotamya Kültür Merkezi’nin (MKM) 30’uncu yılı dolayısıyla “Berbang” (tan vakti) şiarıyla bu akşam Bostancı Kültür Merkezinde gerçekleştireceği konseri yasakladı. Gerekçe olarak “huzur ve güvenliğin, kamu düzeninin sağlanması ve suç işlenmesinin önlenmesi” öne sürüldü.

Kadıköy Kaymakamlığından yapılan açıklamada “Seyme Müzik Film Yapım Turizm Sanayi Ve Ticaret Limited Şirketi’nin 11.10.2021 tarihli dilekçesinden ve sosyal medya hesapları üzerinden HDP İstanbul Kültür Sanat isimli oluşum organizesinde; 16.10.2021 Cumartesi (bugün) günü saat 18:00’da Bostancı Gösteri Merkezi’nde etkinlik düzenlenmek istendiği anlaşılmıştır. Huzur ve güvenliğin, kamu düzeninin sağlanması ve suç işlenmesinin önlenmesi amacıyla; 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nun 17. Maddesi ve 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 32/Ç Maddesine istinaden Kaymakamlığımızca Bostancı Gösteri Merkezi’nde yapılmak istenen etkinlik YASAKLANMIŞTIR.” ifadeleri kullanıldı.

MKM’DEN AÇIKLAMA
Yasaklamaya dair MKM tarafından yapılan açıklamada “Uzun bir süredir, maddi ve manevi tüm gücümüzle, MKM’nin 30. yılını büyük bir coşkuyla kutlayıp, halkımızla buluşmanın heyecanı içerisindeyken, bu buluşmanın ‘milli güvenlik, kamu düzeni, suç işlenmesi ihtimali, başkalarının hak ve özgürlüklerini tehlikeye sokacağı gerekçesiyle’ Kadıköy Kaymakamlığı, günler öncesinden Valiliğin verdiği izni dahi hiçe sayarak, 30. yıl buluşmamızı yasaklamıştır. Şunu açıkça belirtmek isteriz ki, bizler dilimizle, kültürümüzle bu toplumun birliğini oluşturan en önemli unsurlarız. Toplumun sağlığını, güvenliğini, bugünü ve geleceğini tehdit eden asıl tehdit, bu buluşmayı tehdit sayanların zihniyetindedir” denildi.

MKM konuyla ilgili daha kapsamlı açıklamayı ilerleyen saatlerde kamuoyu ile paylaşacaklarını duyurdu. (KÜLTÜR SERVİSİ)

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?