Pandora Belgeleri “Pandora Papers” (1)

Dünyandaki Finanzsal hareketlere dair; varlık aktarma, kamu malları, kamuya ait paralar, örtülü ödenekler, mega kamusal ihaleler, bunlara dair vergiler, kara yada kanlı para aklanması ile ilgili uluslararası gizli, örtülü ve yasadışı, kırminel faliyetler, global ve yerel Finanz sermaye sahiplerinin, bir çok devletin ve hükümetinin gayri nizyami finanz hareketlerini ortaya çıkaran belgelerin kamu ile paylaşılıp gün yüzüne çıkarılan skandallar serisine, geçtigimiz hafta başında “Pandora Papers” belgeleri de eklendi. “Wikilas” belgeliriyle 2000 lerde başlayan skandallar serisine, “Offshore” hesapları yani kıyı ötesi Finanz merkezlerinde açılan, gizli,örtülü yani denetimsiz, sorgusuz, kaynağı saklı, Banka hesapları. Posta kutusu şirketleri ve onların banka kontoları. 2013 den itbibaren 2014 de “Çin sızıntısı”, “Panama Papers” 2016 da. “Bahama, Papers” 2016, da ve ardında “Paradey Papers” 2018 ve son olarakta “Pandora Papers” belgeleri dünya kamuoyuna peyder pey sızdırılıyor.

İlk olarak “Mosak konteka” denen bir Offshore şirketinde çalışan bir firma görevlisi tarafından sızdırılan belgeler dünya kamuoyuna paylaşıldı. 2016 yılından beri oluşturulan kapsamlı veri tabanının geçtmişe dönük 80 yıllık finanz hareketinin mevcut olduğu bilinmekte. Devamında Süddeuche Zeitung gazetesinin açıkladığı bir kaynağa dayanarak ortaya çıkardığı iddalardan oluşuyor. “Pandora Papers” ise “Vergi Cennetleri” olan “British Virginia”adalarında ki 14 farklı, hukuk ve danışmanlık yapan Offshore firmalarının dünyanın her yerindeki insanlara açılan gizli ve örtülü hesapları. Anonim kaynaklar tarafından sızdırılmıştıştır. Ve peyder pey açıklanmakta.

Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu (İCİJ) tarafından ortaya çıkarılan 12 milyon belge, 3 tele gigabyte veri bilgi kayıtları, 117 ülkeden 600 gazeteci tarafından incelenip dünya kamu oyuna ve ulusal kamuoyuna eşzamanda paylaşılmaktadır. Bu projede beraber çalışan dünyaca, haberlerine güvenilen ve bilinen basın kuruluşları ve ajansları; “Le Mond”, “Deutsche Welle” “BBC”, “The Guardian”, “Süddeuche Zeitung” var. Yine Ortadoğudan, eski Sovyet Cumhuriyetlerinden, Latin Amerikada, Avrupadan, Afrikadan ve bir çok coğrafyadan araştırmacı gazeteci var. 4 Ekim 21 de Dw Türkçede araştırmacı gazetecilerden olan Pelin Ülken ile Serdar Varlı tafından açıklanmaya başlanan “Pandora Paper” Türkiyeden 220 Kişi veya şirketlerin oldugu iddaa ediliyor.

Türkiyeli insanların 40 Millyar dolar “Offschore” hesabı oldugu iddalar arasında. Türkiyeden şimdiye kadar ifşa edilen Şirketler: “Rönesans Holding”,”Çalık Holding”, “Cengiz Holding”,” Demirören Holding” ve Eski Akp millet Vekili Fettullahcı İlhan İşbilen’in eşi Nebahat Evyap İşbilenin hesaplarıda açıklandı. Ayrıca Binali Yıldırımın oğlu Erkam Yıldırımın öteki skandallarda adları geçmekte. Yine Fettah Taminci’nin panama belgerinde ismi var.

Cengiz Ünal

Kaynaklar: Deutsche Welle Türkçe, ve Artı Tv 10 Ekim 2021

İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?