10 Ekim’de katledilenler anılıyor: Ankara’da polis saldırısı

10 Eki 2021

IŞİD’in bombalı saldırısı sonucu 2015 yılında Ankara’da yaşamını yitiren 104 kişi birçok noktada anılıyor. Ankara Garı önünde yapılmak istenen anmaya polis saldırararak 18 kişiyi işkenceyle gözaltına aldı

IŞİD’in bombalı saldırısı sonucu 104 kişinin yaşamını yitirdiği 10 Ekim Ankara Katliamı’nın yıldönümünde, Gar önünde yapılmak istenen anma, polis tarafından engellenmek istendi. Katliamın yaşandığı saat 10.04’te saygı duruşuyla başlayacak olan etkinliğin yapılacağı Ankara Gar önü, yüzlerce polis tarafından ablukaya alındı.

Elinde bir liste bulunduran polis, yaşamını yitirenlerin ailesi dışında kimseyi Gar önüne almayacağını söyledi. Bu duruma itiraz eden 30 kişilik bir grup, Ulaştırma Kavşağı’ndan alana girmek istedi. Gruba müdahale eden polis, çok sayıda kişiyi yerlerde sürükleyerek gözaltına aldı.

Biber gazı ve plastik mermi kullanan polis, katliamın gerçekleştiği Ankara Garı önüne gitmek isteyen kitleyi alandan uzaklaştırdı. Sendika.org’un avukatlardan aldığı bilgiye göre saldırıda en az 11 kişi gözaltına alındı.

Siyah balon uçurdular

Polisin biber gazı ve plastik mermi kullandığı saldırısının ardından, yalnızca yaşamını yitirenlerin ailelerinden ve kurum temsilcilerinden oluşan bir heyetin katliamın gerçekleştiği Ankara Garı önüne gitmesine izin verildi. Turkuaz kartı olmayan basın emekçileri içeri alınmadı

Ankara Valiliği önceki gün pandemi tedbirlerini gerekçe göstererek kitlesel bir anmaya izin vermeyeceklerini açıklamıştı.

Saldırı ve engellemeler arasında Ankara Garı önünde toplanan heyet “10 Ekim Katliamını Unutturmayacağız” yazılı ve üzerinde yaşamını yitirenlerin fotoğraflarının olduğu bir pankart açtı ve yaşamını yitirenlerin anısına siyah balonlar uçurdu.

Valilik ‘Mabet Ağaç’ filanlarına tahammül edemedi

10 Ekim Ankara Katliamı’nın yıldönümü nedeniyle Ankara Gar’ının önüne ABB tarafından yerleştirilen Mabet Ağaç fidanları, Ankara Valiliği’nce kaldırıldı. TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz ile ABB yetkililerinin fidanların yerinde kalması için yaptığı görüşmeler sonuçsuz kaldı.

Konuya ilişkin TMMOB’dan yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

“10 Ekim Katliamının gerçekleştiği yerden, proje kapsamında yerleştirilen ağaçların kaldırılmasının hiçbir mantıklı ve vicdani gerekçesi olamaz. 103 canımızın bizlerden koparıldığı alanda Mabet Ağacının fidanına dahi tahammül edemeyenler vicdanlarda mahkum olacaktır.”

İzmir

İzmir’de Alsancak Garı önünde 10 Ekim katliamında yaşamını yitirenler anısına anıt açılışı yapıldı.

Antalya

Antalya’da Attalos Heykeli önünde bir araya gelen Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri saygı duruşunun ardından alana karanfiller bıraktı.

İstanbul

10 Ekim Ankara Katliamı’nda yaşamını yitiren 5 kişi Üsküdar Ihlamurkuyu Mezarlığı’nda mezarları başında anıldı.

10 Ekim Ankara Katliamı’nda yaşamını yitiren Halkların Demokratik Partisi (HDP) Üsküdar İlçe Örgütü üye ve yöneticileri Azize Onat, Selim Örs, Ahmet Katurlu, Cemal Avşar ve HDP Ümraniye İlçe Örgütü üyesi Vahdettin Ozğan, Ümraniye’de bulunan Ihlamurkuyu Mezarlığı’nda anıldı.

Anmada söz alan Üsküdar HDP İlçe Eşbaşkanı Aysel Özbey: Onlar barış güvercinleri idi. Barış için canlarını verdiler. Kanımızın son damlasına kadar mücadelelerini sürdüreceğiz. Ankara’da ellerinden düşen bayrağı bizler aldık ve düşmesine izin vermeyeceğiz. Hiçbir dünyada görülmemiş bir zulüm yapıldı Kürt halkına. Şehit Azize’nin bizler için bir yol olmasını istiyorum. Onun yolu bizim yolumuzdur. Bu davayı bırakmamamız gerekiyor.

Katliamda yaşamını yitiren Vahdettin Ozğan’ın abisi İsa Ozğan: Mahkemelerde ceza verilenlerden birisi kalktı hakime küfür etti. Ceza verilmesine kızdı. Bizim aklımız durdu. Katiller bu cesareti kimden alıyorlar. Elini kolunu saalayarak gelen 103 kişiyi katledenlere güveniyorlar. Bir paylaşım yapanları anında gözaltına alıyorlar ama bunlar bizim aramızda ve onlara bir şey de yapılmıyor. Bu kasten yapılmış bir katliamdı.

Katledilen Selim Örs’ün kardeşi Yakup Örs: Umudunuzu çaldılar. Ölümlere alışmadık alışmayacağız. Bu AKP’nin yaptığı en büyük kanlı katliamdır. 103 canımızın anısı önünde saygıyla eğiliyorum.

ANYAKAY-DER Eşbaşkanı Faysal Yavuz: Onların yolunun yürüyüşçüleri olacağız. Onların izinden gitmek istiyorsak el ele verip örgütlenmeliyiz. Kurtuluşumuz buradan geçiyor.

HDP İstanbul İl Örgütleme Sorumlusu Atilla Özdoğan: İki tane piyon devletin gözü önünde barış isteyen insanların içinde kendini patlattı. Sözümüz olsun şehitlere bu ülkede barışı tesis edeceğiz.

Anma programı

Kentlere göre anma programları şöyle:

Ankara

10.04 : Gar meydanında anma

10.04 : Siyah balon uçurma etkinliği

14.00 : Mezar ziyareti

İzmir

09.30 : Alsancak Gar karşısında toplanma

09.45 : Anıt açılışı

10.04 : Saygı duruşu

İstanbul

15.00 : Kadıköy iskele meydanında basın açıklaması

Adana

09.45 : Barış anıtı önünde basın açıklaması

Antalya

10.04 : Attolos Meydanında basın açıklaması.

Bartın

14.00 : Eski Belediye önünde basın açıklaması

Bursa

09.45 : Fomara Meydanında basın açıklaması

Çanakkale

14.00 : İskele Meydanında basın açıklaması

Eskişehir

14.00 : Ulus anıtı önünde basın açıklaması

Rize

10.00 : Fındıklı Meydanında basın açıklaması

Mersin

18.00 : Özgecan Aslan Meydanında basın açıklaması

13.00 : Tarsus- Zübeyir köyü mezarlığında anma

Trabzon

10.00 : Trabzon Bostancı mezarlığı anma

11 Ekim’de ise 17.30’da Hatay Köprübaşı’nda basın açıklaması düzenlenecek.

Güncelleniyor….

Etiketler : 10 Ekim Gar katliamı, 10 Ekim anması, 10 Ekim Ankara katliamı,

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?