YENİ KİTAP:

Araştırmacı Yazar Cemal ZÖNGÜR’ün, Kadın Erkek Eşitsizliği ve Toplumsal Yozlaşma kitabı Ozan Yayıncılıktan çıktı.

Yazar kitabında, insanın duygu ve düşüncesini kullanmaya başladığı günden bu zamana kadar, kendisine kültür olarak edindiği tüm değerleri sorgulamaktadır. Sosyal bir varlık olarak insan, şimdiye kadar en kutsal değerler gördüğü Tanrı, din, ahlak, namus, siyaset ve gelenekleri, ataerkil mantıkla şekillendiğini ve ailenin temeli kadını köleleştirdiğini, kaynaklarıyla ortaya koymuştur. ‘Mevcut egemen patrial insan düşüncesinin yaşama yüklediği anlamlar, çağın gerçekliğine göre gelişmiş kültür değerleri değildir’ diyor. Bunların çoğunun yıkılıp atılması gerektiğini ifade etmektedir. İnsanın sahip olduğu modern teknikten tutalım tüm değerler, adeta birer ölüm makinası işlevi görmektedir.

‘Doğal yok oluşun dışında, tasarlanarak gerçekleştirilen ölüm, yoksulluk vb. olumsuzluklardan kurtulmanın yolunu, bugüne kadar tartışılmaz görülen değerleri, gerçekçi şekilde sorgulamakla mümkündür’ diyor yazar. Aynı zamanda sosyal psikoloji ve tarihsel açıdan irdelediği kitabında, modern insanın teknik, araçsal, fiziksel, görsel olarak geliştiği, ancak düşüncenin aynı nitelikte geliştirilmediğini ifade etmektedir.

Örneğin erkeklerin dinci, ırkçı, gelenekçi ve muhafazakâr olanları, cennet’ anaların ayaklarının altındadır’ dediği kadını, evde hizmet edecek köle şeklinde görüp sömürdüğü, çağdaş, modern olanlarınsa işine geldiği alanlarda kadını öne çıkarırken, hükümranlığını sürdürecek şekilde imkân tanıması, düşünce eksikliği ve samimiyetsizliğin kanıtı olduğudur. Söz konusu her iki egemen erkek anlayışını var eden kaynaksa süperegoist güdüde ısrar edilmesidir. Egemen erkeksi anlayış, birlikte yaşadığı kadını kendisi gibi erkekleştirdiğinden, en az beş bin yıldır düzenlerini bozmadan yaşatabilmektedirler. Çünkü mevcut insan anlayışı, süperegosunu geliştirdiği kadar, düşünce ya da felsefeye önem vermemektedir.

Bu gerçeklikler içerisinde en çok tartışılması gereken noktaysa kültür, ahlak, namus, demokrasi adına hem kendisine hem de doğaya düşmanlaşan insanı sorgulamaktadır. Yazarın yayımlanmış olan kitabında birey, aile ve toplulukların sosyal psikolojik ve tarihsel yapıları ele alınmış olup, herkes mutlaka kendisiyle ilgili birçok şeyi bulacaktır.

Kitabı edinmek isteyen ve konuya ilgi duyanların, Ozan Yayıncılığın internet sitesi ve dağıtım adreslerinden  ayrıca internet üzeri ve kitabevlerinden rahatlıkla edebilirler.

Cemal Zöngür

 

İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?