Din öğretmeni, Alevi öğrencilere parmak kaldırttı, “Oruç neden tutulmuyor” dedi

Ankara’da bir din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni, “Alevi olanlar parmak kaldırsın” dedikten sonra öğrencilere skandal sorular yöneltti. MEB soruşturma başlattı, öğretmen görevden uzaklaştırıldı.
boş sınıf
Fotoğraf: MA

Ankara Mamak’taki Şehit Ali İhsan Okatan Ortaokulu’nda, sözleşmeli olarak görev yapan M.K. adlı din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeninin, 8. sınıf öğrencilerine 20 Eylül’deki ders sırasında “Alevi olanlar parmak kaldırsın” dedikten sonra parmak kaldıran öğrencilere “Aleviler neden abdest alıp namaz kılmıyor? Oruç neden tutulmuyor?” sorularını yönelttiği aktarıldı. İddiaya göre M.K., “Biz Hazreti Ali’yi sevmeyiz. Hazreti Ali, peygamber efendimizin eşine küfür etmiş” ifadelerini kullandı.

Bazı öğrencilerin, derste yaşananları ailesine anlatması ve okula gitmek istememesi üzerine veliler, M.K. adlı öğretmenle görüştü. İddiaları kabul etmeyen M.K., velinin zülfikâr kolyesine işaret ederek “Zaten sormama gerek yok. Kimin ne olduğu belli. Boyunlarındaki kolyeden tanıdım kimin ne olduğunu” ifadelerini kullandı.

MÜDÜRLÜK GEÇİŞTİRDİ
Söz konusu derste yer alan bazı öğrencilerin, daha sonra Alevi öğrencilerle dalga geçtiğini de öne süren veliler, okul müdürlüğüne şikâyette bulundu.

Şikâyette, M.K’nin, “öğrenciler arasında kutuplaşmaya neden olduğu, öğrencilerin problem yaşamasına ve psikolojik olarak yıpranmalarına neden olacak şekilde davrandığı ve öğrencileri olumsuz yönde etkilendiği” belirtildi.

Okul müdürlüğünün ise “M.K. hakkında işlem yapılmadığını ve uyarıldığını, davranışın tekrarlanması durumunda işlem yapılacağını” söylediği kaydedildi.

Cumhuriyet’in ulaşmaya çalıştığı okul yetkilileri ise dönüş yapmadı.

MEB SORUŞTURMA BAŞLATTI
Milli Eğitim Bakanı (MEB) din kültürü öğretmeniyle öğrenciler arasında geçtiği belirtilen olayla ilgili soruşturma başlattığını duyurdu.

MEB’den yapılan açıklamada, “Ankara’nın bir ilçesinde bir din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni ile bazı öğrenciler arasında geçtiği iddia edilen olayla ilgili Bakanlığımız tarafından inceleme/soruşturma başlatılmıştır. Süreç yakından takip edilmektedir” ifadesi kullanıldı.

VALİLİK: ÖĞRETMEN GÖREVDEN UZAKLAŞTIRILDI
Gelen tepkilerina ardından Ankara Valiliği de bir açıklama yaptı. Valilikten yapılan açıklamada söz konusu iddialar üzerine öğretmen görevden uzaklaştırıldığı bildirildi. Valilik açıklamasında soruşturmanın da sürdüğünü belirtti. Valiliğin açıklaması şöyle:

“Mamak ilçemizde bir okulda meydana gelen ve basına da intikal eden ‘ücretli bir öğretmenin din dersinde kastını aşan ifadelerde bulunduğu’ iddiası üzerine öğretmen görevden uzaklaştırılmış olup; konuyla İlgili tahkikat tüm boyutlarıyla sürdürülmektedir. Kamuoyuna duyurulur.” (HABER MERKEZİ)

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?