Almanya’da Pandemide Yapılacak ilk Genel Seçimler ve Berlin- Brandenburg Yerel Seçimleri ile Konutların Kamulaştırılması Referandumu.

Bir Hafta sonra pazar günü 26 Eylülde Almanyada yapılacak Genel seçimler, Berlin-Brandenburg eyaletinde ki yerel Seçimlerde Partilerin Pandemide duruşu, tavır ve yaklaşımları seçim sonuçlarını ister istemez, direk olmasada önemli ölçüde belirleyecektir. Berlindeki Yerel seçimlerde Belediye başkanları ile Belediye meçlis vekileri seçilecektir. Aynı zamanda Özelleştirilen 3.000 eski Kamuya ait konutlarının kamulaştırılması ve diğer 240.000 konutların yasalara uygunlugu denetlenecek Kiralar ödenebilirlikleri ve kira sabitleştirilemesi ile ilgili konular. Referandumun kabul edilmesi ile gündeme gelecektir. Berlinde bir önceki Yerel seçimlerdeki yönetimde olan koalisyon partileri olan Sosyal Demokratlar (SPD), Yeşiller (die Grünen) ve Sol Parti (die Linke) yanısıra diğer partiler Hıristiyan Demokratlar (CDU), Hür Demokratlar (FDP) Sağ Popilist Parti (AFD) ve diger küçük partiler katılacaklar. Son kamuoyu anketlerine göre Berlin-Brandenburg Seçimlerinde Sosyal Demokratlar ve Yeşiller bir birleri ile baş başa yarışta ilk sırada gözükmekteler.
Büyük bir ihtimalle Yeşiller yada Sosyal Demokratlar Belediye başkanlığını kazanacaklar. Yanlız tek başına Eyalet hükümeti kuramayan bu iki parti ikili bir koalisyonla Berlin-Brandenburg eyaletini yönetebilirler. Oylarının yetersiz kalması durumunda Sol partiyide koalisyona katıp önceki koalisyonu devam ettirebilirler. Sol partinin oyları yetmez ise büyük bir ihtimalle Hür demokratları koalisyona katabilirler. Almanya Genel Seçimlerini aylardır anketlerde önde götüren Yişiller partisi Eşbaşkanı ve Başbakan adayı genç bayan Annalena Baerbock, teçrübesizlik ve toylugundan dolayı yaptığı küçük hatalardan dolayı Başbakanlık adaylığı tartışılır hale geldi. ve uzun süredir önde götürdükleri birinci sıradan üçüncü sıraya düşmüşlerdir. 16 yıldır Merkel Karizması ve Başbakanlığı sona ererken Merkel sonrasını hazırlanan Armin Laschet, Hıristiyan Demokratların Başkanı seçildi ve Başbakan adayı olarak gösterildi. Köln Belediye Başkanlığı ve NRW Eyaleti Başkalığı yapmış olan Laschet Merkelin karizması ve popileritesi altında ezilmektedir.
Sel ve heyelan felaketinde yaptığı gaflar ile pandemideki tutumu kamuoyunun tepkisini çekmiştir. Uzun süredir politikada olmasına rağmen. Oturması, kalkması, konuşması ve hareketleri ile Kamuoyunun ve toplumun antipatisi eklenirse Halkın gözündeki Başbakan adayı imajını zayıflatmıştır. Başarısız bir kampanya sonrası ekibini degiştirmek zorunda kalan Laschette Merkel yardım etmek zorunda kalmış ve gidişatı düzeltmeye çalışmaktalar. Önceki hükümetin yani Hıristiyan Demokratlar ile Sosyal Demokrat Koalisyonunun ortağı Sosyal Demokratlar ise Eşbaşkanlarından birini Başbakan adayı olarak göstermek yerine Koalisyonun hükümetinde çeşitli görevlerden sonra Maliye Bakanı olan Eski Hamburg Belediye Başkanı Sosyal Demokratların sağ kanad lideri Olaf Scholz-u Başbakan adayı olarak göstermişlerdir. Uzun süredir Koalisyonlarda Hükümet ortaklığı yapan Sosyal Demokratların oy oranlarının düşmesi ilk anketlerde 3 parti durumuna düşmelerini beraberinde getirirken Diğer adayların yapmış oldukları hatalardan dolayı son ayda bir den bire bir süpriz olarak anketlerde birinci parti olarak gözükmekteler.
Karizmatik duruşu ve Ekonomideki becerisi ile Kamuoyuna ve halka sundugu profili ile Başbakanlıga diğer adaylara karşı daha yakın görünüyor. Tv’lerdeki açık oturumlarda ve seçim tartışmalarında diğer iki adaya nazaran kendini daha iyi ifade edebiliyor. Bu yüzden inandırıcılığı ile puan toplayıp büyük bir ihtimalle Başbakanlığa en yakın aday olarak görülüyor. Christian Lindner, Hür Demokratların Başkanı ve Başbakan adayı olarak ilkez uzun bir aradan sonra 10% u aşmış görünmekteler. Pandemi ve eleştirileri ile puan toplayan FDP yani liberaller. Olası bir Sosyal Demokratlar, Yeşiller koalisyonununa 3 bir parti olarak ortak olabirler. Sol Parti de düşüş gözlemlenmektetir. Zira bundan önceki 4 seçimlerde aldıkları oranda daha az olan 6% bandında gözükmekteler tabi kararsızları eklersek ancak 8% bandında görünmekteler. Almanyadaki bazı eyaletlerde koalisyon ortaklığı yapmasına rağmen hala Muazafakarlar ve aşırı sağcıların hedefi durumunda ötekileştirilip kutup siyaseti ile etkisiz hale getirilmek istenmektedir.
Sosyal Demokratlar, Yeşillerin oluşturacağı bir koalisyon hükümettin 3 parti olma olasılığı Hem Hıristiyan hem liberaler tarafında 30 sene öncesinin seçimlerindeki anti sosyalist anti sol ötekileştirmesinin malzemeleri ile hedef durumuna getirilmeye çalışılıyor. Hıristiyan Demokratlar anketlerde gerilediçe bu gerekçelere daha bir sarılıp Sol koalisyonu engellemeye çalışıyor. Tabiki 30 sene öncesinin kampanyaları yeni dönemde pekte alıcı bulmamasına rağmen hala bunu mal bulmuş magrip gibi sarılıyorlar. Burda Bir Sosyal Demokratlar Yeşiller Koalisyonunda olan bu partilerin 3 olarak liberalerimi? yoksa Sol partiyiyimi? ortaklığa kataçakları merakla bekleniliyor. Türkiyede Chp’nin Hadep-e bakış açısına yani Hadeple aynı zeminde görünmeme kompleksine benzer şekilde Alman Sosyal demorkratlarıda Sol partiye yaklaşım göstermekteler. Alman aşırı sağ Popilist, Almanya için Alternatif Partisi (AfD) ise üyelerinin bir çoğunun diger Alman Faşist örgüt ve oluşumları ile olan bağlantıları biliniyor. Eyaletlerde milletvekili olarak bilinen Faşistler Anayasayı koruma örgütü tarafında tescillenmiştir. Buna rağmen seçimlere katılan AfD 2017de ilkkez katıldıkları geçen dönemdeki aldıkları 12,6% oy ile 3 parti konumuna gelmişler idi. Aynı oranı koruyacaklarını idda etmekteler. Mülteci karşıtlığı ve Covit karşıtlığı ilede oy toplamaya çalışan sağ popilisler Pandemiye muhalefet yapanlar ve pretesto oylarında alacakları oylar durumlarını belirleyecektir. Almanya vatandaşı olan Türkiyelilerin oylarının dağılması ve Parti terçihleri. Kesin olmayan rakamlara göre Almanyada 2milyon 870 bin Türkiye kökenli Alman vatandaşı seçmen oldugu varsayılıyor.
Artık Almanyadaki seçimlerde Türkiyelilerin verdikleri oylar geçmişin Sosyal Demokratlara ve Yeşillere verilen oylar degil. Zira Türkiyede sağ ve Muhafazakarlara sağ ve aşırı sağa verilen Türkçüler Muhazafakarlar Artık 2005 öncesi oldugu gibi Avrupada Sosyal demokratlara ve yeşillere yani merkez sola vermiyorlar. Akp’nin iktidara gelmesi ile birlikte örgütlü olarak Türklobi faliyetleri ve dernek, cami ve federasyonları ile Merkez saga oy vermekteler, Yani Hıristiyan demokratlara oy vermekteler. Bu durum konsolosluk ve akp tarafındada örgütlü bir biçimde eyalet seçimlerinde görülmekte ve Hatta Armin Laschet Köln belediye başkanlığı döneminde ve NRW döneminde ilişkileri oldugu kamuoyu tarafından bilinmektedir. Putinin Trampa yaptığı seçim yardımı gibi Tayyip inde Almanya seçimlerine mudahale edecegi konuşuluyor. Kürtlerin ve Alevilerin büyük bir çoğunlugu Sol partye verirken ki bir çok Kürt ve Alevi aday bu seçimde Sol partiden adaylar. Diger Türkiyeli Demokrat , Ulusalcılar ve Muhafazakar demokrat seçmenler ise Sosyal Demokratlar ve Yeşilleri desteklemekteler ve Azda olsa Türkiyeli adaylarıda var olan bu partiler terçih edilmekte. Şimdi zurnanın zırt dedigi yere gelelim. Son bir hafta kala büyük bir degişiklik ve umulmadakı bir şey olmasa Sosyal Demokratlarla Yeşillerin yer alacağı, yanlarınada Ya Hür Demokratlar yada Sol Partinin olacağı bir hükümet Kurulması bekleniyor. Son bir hafta öncesinin anketi; SPD – 26%, CDU – 20%, Yeşiller – 15%, FDP – 11%, AfD – 11%, Linke – 6%, Diğerleri – 5%, Kararksızlar 20% Karasızlarda partilere dağıtıldığında Spd nin birinci parti olacağı kesin gözü ile bakılıyor. Tabiki Koalisyon Hükümeti olacaktır.
19 Eylül 2021 Berlin
Cengiz Ünal
Cengiz Ünal gördü - Perşembe 21:05
Enter
Cengiz Ünal’a yaz
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?