Alevilerin üzerinden kirli ellerinizi çekin!

Alevi Haber
Alevilerin üzerinden kirli ellerinizi çekin!
27 Ağustos 2021 Alevi Haber Ağı

HDP Halklar ve İnançlar Komisyonundan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Tülay Hatimoğulları, 23 Ağustos 2021 Pazartesi günü Adana’nın Seyhan ilçesine bağlı Uçak Mahallesinde Alevilerin evlerinin işartlenmesine yazlı bir açıklma yaparak tepki gösterdi. ” Alevi yurttaşların evleri işaretlenip, duvarlarına ırkçı sözler yazılmaya ve Aleviler hedef gösterilmeye başlandı. En son 23 Ağustos 2021 Pazartesi günü Adana’nın Seyhan ilçesine bağlı Uçak Mahallesinde Alevi canların evleri işaretlenip, duvarına “Kızılbaş” ifadesi yazıldığına şahit olduk” ifadlerinin yer aldığı açıklama şöyle:

”Halklar ve İnançlar Komisyonundan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcımız Tülay Hatimoğulları’nın açıklaması:

Türkiye’de siyasi otoritenin başı her sıkıştığında, ya etnik ya da inanç gruplarına yönelik bir provokasyon yapıyor, yaptırıyor, yaptırmaya çalışıyor.

Merkezi otorite ve onun kullanışlı aparatlarının en rahat yöneldiği grupların başında da Aleviler geliyor. Alevi canlar inançlarından dolayı sürekli ötekileştiriliyor, ayrımcılığa maruz kalıyor, kitlesel katliamlara uğruyor. Maraş, Çorum, Madımak, Gazi katliamları hafızalarımızdaki tazeliğini koruyor.

Alevilerin üzerinden kirli ellerinizi çekin!
Alevilere yönelik işlenen nefret suçlarının cezasız bırakılması, suçluların cezalandırılmaması yeni nefret suçları işleyenleri de cesaretlendiriyor.

Son zamanlarda yine Alevi yurttaşların evleri işaretlenip, duvarlarına ırkçı sözler yazılmaya ve Aleviler hedef gösterilmeye başlandı. En son 23 Ağustos 2021 Pazartesi günü Adana’nın Seyhan ilçesine bağlı Uçak Mahallesinde Alevi canların evleri işaretlenip, duvarına “Kızılbaş” ifadesi yazıldığına şahit olduk.

Yine 24 Ağustos 2021 Salı günü de Seyhan’ın Ova Mahallesi’nde ikamet eden bazı Alevi yurttaşların evlerine benzeri işaretlerin çizildiği görüldü. Alevi canların, Kerbela’nın yasını tuttuğu, aşure lokmalarını barış ve kardeşlik için pay ettiği şu günlerde yapılan bu saldırılar halklarımızı tedirgin etmektedir.

Yetkililerin derhal etkili bir soruşturma başlatmasını, her kim olursa olsun fail/faillerin yargılanmasının sağlanmasını ve gelişmeleri kamuoyu ile paylaşmasını bekliyoruz.”

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?