Dersim Kültür ve Tarih Merkezi:Ümit Zileli’den Seyit Rıza’ya küfür ve hakaret

14 Ağustos 2021 Alevi Haber Ağı

Korkusuz Gazetesi’nin yazarı Ümit Zileli’nin Seyit Rıza’ya küfür ve hakaret etmesine Dersim örgütlerü sert tepki gösterdi. Dersim Kültür ve Tarih Merkezi (DKG), yazılı bir açıklama yaparak, Ümit Zileli’yi kıanadı ve Dersim halkından özür dilememesi için çağrı yaptı.
”Ümit Zileli’den Seyit Rıza’ya küfür ve hakaret” başlığıyla yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:
” Ümit Zileli ve KORKUSUZ Gazetesini şiddetle kınıyoruz!
Ümit Zileli Korkusuz Gazetesinde yayımlanan “AKP`li muhterem bize „O.cocugu“ demis!..‘” başlılklı yazısında Seyit Rızaya “ALÇAK“ diye küfür ederek Seyit Rıza şahsında tüm Dersimlilere küfür ve hakaret etmiştir.
AKP’li Çorum Belediye Meclis üyesi Reşit Keleş‘in “Diyanet Kemalistlere göre hutbe yapacak… Diyanet Kemalistlere göre Fetva verecek… Müslüman Kemalistlere göre başını kapatacak… Müslüman Kemalistlere göre inanacak… Müslümanların helalini haramını Kemalistler belirleyecek… Buna laiklik diyeceğiz… Siz kimsiniz O. ÇOCUKLARI…” demesi üzerine Ümit Zileli KORKUSUZ Gazetesi köşesinden başka konularıda saydıktan sonra şu cevabı vermiştir:
‘Biz Atatürkçüler, İngilizlerin desteğinde isyan bayrağı açan, şeriat maskesi altında İngilizlerin Musul-Kerkük planına bilerek alet olan Şeyh Sait ile, tam da Hatay meselesi gündemdeyken Dersim İsyanı’nın fitilini ateşleyen, İngiliz Dışişleri Bakanlığı’na gönderdiği, Baytar Nuri’nin kaleme aldığı, kendisinin “General” sıfatıyla parmak bastığı mektubunda “3 milyon Kürt himmetinize muhtacız” diyecek kadar soysuzlaşan Seyit Rıza’ya ALÇAK sıfatını uygun buluruz!.. Cumhuriyet güçlerince ezilmişlerdir…‘
Ümüt Zileli’nin kemalist kimliğiyle yapmış olduğu bu açıklama biz Dersimliler söz konusu olduğumuzda Kamalistlerle Yobaz zihniyet arasında bir fark olmadığıni açık bir şekilde göz önüne sermektedir.
Dersimde onbinlece insanın vahşice katledilmesini halen en ufak bir insani duygu his etmeden doğru gören Ümit Zileli gibi insanlıktan çıkmış ırkçı Faşıst-Kemalist çevreler Yobazlarla kendi aralarındaki çirkin kavgalara Dersimlileri ve tüm Dersimlilerin değeri olmuş şahsiyetleri alet etmesinler.
Bu çirkin davranışından dolayi KORKUSUZ Gazetesini ve Ümit Zileli’yi kiniyor Dersim Halkından özür dilemeye çağırıyoruz.”
13.08.2021

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?