Irkçı katliama tepkiler sürüyor: Katliamın sorumlusu AKP ve MHP’dir

31 Tem 2021

Meram’da, Dedeoğulları ailesinin katledilmesinin ardından tepkiler sürüyor

Konya’nın Meram ilçesinde, aynı aileden 7 Kürdü katledip, evi ateşe verdiler. Olayın ardından birçok yerde eylem gerçekleşti sosyal medyada ise tepkiler dile getirildi.

DBP: Katliamın faili iktidar

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Genel Merkezi, ırkçı saldırıya ilişkin yazılı açıklama yaptı. AKP ve MHP iktidarının geliştirdiği ve öncülük ettirdiği nefret dilinin toplumda ırkçı katliamlara neden olduğunu belirten açıklamada saldırının sıradan olmadığı vurgulandı.

Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Bu vahşi katliam ikinci bir Vartinis katliamıdır. AKP-MHP iktidarının Kürt halkına yönelik 90’lı yıllarda sürdürülen katliam ve soykırım politikalarının sürdürücüsü olduğunu göstermektedir. Bu vahşi katliamın faili ırkçılığı büyüten siyasal iktidardır. Katliamın birinci sorumlusu son günlerde yaşanan ırkçı saldırılar ve orman yangınları üzerinden partimizi ve Kürt halkını hedef göstererek nefret diline ses çıkarmayan aksine bu dile öncülük eden AKP-MHP iktidarıdır. Orman yangınlarının faillerini yakalaması gereken iktidar bu yangınlar üzerinden büyütülen ırkçı yayınlara seyirci kalmış, izlemekle yetinmiştir

Türkiye’yi yönetemeyen, devletin zor aygıtlarını kullanarak ayakta durmaya çalışan AKP ve MHP iktidarının toplumda ırkçılığı büyüterek kendi iktidarını sürmeye çalışıyor. AKP-MHP iktidarı kirli ve suçludur. Kürt halkı bu ırkçı faşist saldırının hesabını soracak cesaret ve kararlılığa sahiptir. Ülkeyi korku iklimine mahkum etmek isteyen iktidar hesap verene kadar mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz ve mutlaka başaracağız. Halkımız asla korkuya kapılmamalıdır. Kazanan barış ve özgürlük mücadelemiz olacaktır.”

Şenyaşarlar’dan tepki

AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın koruma ve yakınlarının saldırısı sonucu eşi ve iki oğlunu yitiren Emine Şenyaşar ile saldırıdan yaralı kurtulan oğlu Ferit Şenyaşar’ın Urfa Adliyesi önünde “adalet” talebiyle başlattığı nöbet eylemi 145’inci gününde devam ediyor. Haftanın beş günü adliye binası önünde oturan aile, hafta sonu nedeniyle adliye binasının kapalı olmasından kaynaklı nöbeti Suruç ilçesinden bulunan evlerinde devam ediyor.

Aile sanal medya hesaplarından, Konya’nın Meram ilçesinde Dedeoğulları ailesine yönelik yapılan ırkçı saldırıda 7 kişinin katledilmesine ilişkin şu mesajı paylaştı: “Konya’da Dedeoğulları ailesine yapılan katliamı lanetliyoruz. Bir aile yok edildi. Bu cezasızlık politikasının vahim sonucudur. Konya valisi ve emniyet müdürü istifa… Hak! Hukuk! Adalet.”

İHD ve TİHV Meram’a heyet gönderiyor

Konya’nın Meram ilçesinde Kürt aileye dönük ırkçı saldırıda 4’ü kadın 7 kişinin katledilmesine ilişkin İnsan Hakları Derneği (İHD) ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) ortak yazılı açıklama yaptı. Ailenin daha önce de ırkçı saldırıya maruz kaldığı ve saldırganların kısa süreliğine tutuklanıp ardından serbest bırakıldığı hatırlatılan açıklamada, alınan koruma kararına rağmen ailenin korunmadığı belirtildi.

Kürt aileye dönük saldırının, şiddetin toplumsal ilişkileri düzenleyen ve sorunları çözen tek etkili araç olduğu kanaati toplumda giderek daha güçlü bir yer edindiğine dikkat çekilen açıklamada, “Bir yıl önce, 9 Haziran 2020 tarihinde yine kurumlarımız tarafından yapılan ortak bir açıklamayla bu kaygı verici gelişmeye işaret etmiş, siyasal iktidarı ve tüm toplumu şiddeti durdurmaya davet etmiştik. Şimdi bu çağrımızı bir kez daha yineliyoruz. Söz konusu açıklamamızda, şiddetin toplum içinde giderek daha fazla itibar görmesinin temel nedeninin siyasal iktidarın toplumu kutuplaştıran, her şeyi güvenlik sorunu haline getiren, çatışmayı ve savaşı yücelten/kutsayan politikaları olduğunu söylemiştik. Siyasal iktidar bu politikaları ile sadece topluma kötü örnek olmakla kalmıyor, ayrımcılığın ve nefretin, dolayısıyla da şiddetin dalga dalga yayılmasını teşvik ediyor” diye belirtildi.

Ayrıca yaşanan bu elim katliam ile ilgili hakikati açığa çıkarmak ve kamuoyunu doğru bilgilendirmek amacıyla insan hakları, barış ve demokrasiden yana sivil toplum kuruluşları olarak oluşturacağımız bir heyetle en kısa zamanda Konya’nın Meram ilçesine giderek gerekli inceleme ve gözlemlerde bulunacağız.”

Konya katliamına Avrupa’dan tepki

Konya’nın Meram ilçesinde aynı aileden 7 kişinin katledildiği katliamı kınayan Avrupa Parlamentosu (AP) Türkiye Raportörü Nacho Sánchez Amor, Twitter hesabından, “Rasgele bir ırkçı saldırıdan kaçınmak muhtemelen düşük bir ihtimaldir ancak aynı kişilerin tekrar saldırmasını ve aynı Kürt aileyi hedef alarak aynı yerde öldürmesini önlemek polisin, savcının ve hakimlerin affedilemez başarısızlığıdır” paylaşımı yaptı.

Bask Parlamentosu’ndan EH-Bildu parlamenteri Oihana Etxebarrieta Legrand, “Kürt halkına bir kez daha taziyelerimizi ve desteğimizi ifade etmek istiyoruz. Tüm üyelerimizin tam desteği sizinle” ifadelerini kullandı.

İspanya Senatosu’nda Bask EH-Bildu üyesi Gorka Elejabarrieta Diaz da, “Desteğimiz ve dayanışmamız HDP ve bugün katledilen Kürt dostlarımızla. Kürtlere ve azınlıklara yönelik devam eden saldırılardan Türkiye sorumlu tutulmalıdır” dedi.

Galiçya Ulusal Bloku’ndan ve AP EFA Grubu Milletvekili Ana Miranda da, HDP’ye taziyelerini ifade ederek, “Yanınızdayız” mesajı verdi.

Güncelleniyor…

Etiketler : Konya Meram ırkçı saldırı, konya’da ırkçı saldırı, Konya’da katliam, konyada kürt aileyi katlettiler,

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?